Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 16 Ekim 2019, Çarşamba 15:58
banner

DAÜ-SEN: "YÖDAK daha da güçlendirilmeli ve özerk olmalıdır"

DAÜ-SEN: YÖDAK daha da güçlendirilmeli ve özerk olmalıdırDoğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu'nun (YÖDAK) daha da güçlendirilmesi ve özerk  olması gerektiğini savundu.
Paylaş  
5
5
5
0

DAÜ-SEN’den yapılan açıklamada, “Son günlerde aralarında Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun bulunduğu çeşitli yetkililer ile etkilerindeki basın mensuplarının  YÖDAK’ın  itibarını zedeleyici ve varlığını sorgulayıcı açıklamalarda bulundukları” ileri sürüldü.

Açıklamada, "Elbette YÖDAK'ın yasasından veya mevcut kadrosundan kaynaklanan sorunları ve hataları mevcut olabilir. Ancak tüm bu unsurlar YÖDAK'ın gerekliliğinin sorgulanmasını getiremeyecek kadar ciddiyetten uzaktır. Tüm dünyada denetleme ve planlama amacıyla bu tür kurumlar mevcuttur. Bu kurumlar yükseköğretimde siyasi veya ticari yaklaşımların kontrol altına alınması açısından büyük önem taşımaktadır” denildi.

Bir yöneticinin bugünkü konumunun  YÖDAK'ın kararlarına aykırı olması durumunda YÖDAK'ın sorgulanmasının  oldukça garip bir durum yarattığı ileri sürülen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Öğrenci sorunları, sosyal sorunlarla karşı karşıya olan yükseköğretim alanının denetlenmesi için YÖDAK'ın ortadan kaldırılması değil, daha da güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda YÖDAK yasası yeniden ele alınarak kurumun olabildiğince özerk hale getirilmesi ve güçlendirilmiş bu kurumun kararlarına eksiksiz uyulması en doğrusu olacaktır.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

LAÜ'de Çocuk Hakları Sergisi ile toplumsal farkındalık yaratıldı
image LAÜ Dr. Fazıl Küçük Eğitim Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü tarafından "Çocuk Hakları" konulu sergi açıldı.
"4. Ecobus Fest" etkinliği DAÜ'de gerçekleştirildi
image DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi'nde "4. Ecobus Fest" etkinliği gerçekleşti.
DAÜ'de Toles konuşuldu
image DAÜ'de düzenlenen "EMU TOLES Event" geçtiğimiz günlerde DAÜ Hukuk Fakültesi LA1 Amfisi'nde yapıldı.