Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 18 Ekim 2019, Cuma 14:31
banner

Erdoğan'ın çağrısını, Akpınar yorumladı: "Türk Dünyası gençlerinin, GAÜ diploması ile ülkelerine hizmetleri gurur veriyor"

Erdoğan'ın çağrısını, Akpınar yorumladı: Türk Dünyası gençlerinin, GAÜ diploması ile ülkelerine hizmetleri gurur veriyorGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Türk Dili konuşan ülkelerden gelerek, yüksek öğrenimini GAÜ'de başarıyla tamamlamış mezunlarının yüksek oranlara sahip sayısı ile gurur duyduklarını söyledi.
Paylaş  
12
12
12
0

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleşen; Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7'inci Zirvesi'nde seslendirdiği "Türk üniversitelerinden mezun olan on binlerce öğrencimiz, bugün Türk dünyasına gururla hizmet ediyor. Başta kültür ve eğitim olmak üzere; bilim, tarih, gençlik, spor, arşiv, kütüphanecilik gibi alanlardaki çalışmalarımızı artırarak sürdürmeliyiz" ifadelerinin, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı; Resmi Twitter Hesabı'ndan da paylaşımı üzerine bir değerlendirme yapan GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar, "35 yıllık geçmişe sahibiz. Köklü bir üniversite olarak; Bugüne kadar başta Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tataristan'da ve Gagavuzya gibi özerk bölgelerde olmak üzere, Türk dünyası ülkeleri ile yüksek öğretim alanındaki kurulabilmiş en yakın ilişkilerin öncüsü olduk" dedi.

Akpınar, 'çok uluslu bir kampüs'ün tüm mezunları kadar; ülkelerine veya çalışma amacıyla dünyanın diğer ülkelerine 'GAÜ Diploması' ile dönmüş diğer örnekleri gibi, 'Türk Dili' konuşan ülkelerden gelen çok yüksek sayıdaki mezun ile ayrı bir gurur duyduğunu belirterek; " Türk coğrafyasındaki çabalarımız ile ilgili olarak, karşılaştığımız zorluklara rağmen, yılmadan daha ileriye taşımaktan hiçbir şekilde vazgeçmedik. Üstelik, geçmişte ilgili ülkelerdeki çalışmalarımızda, başta Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri ve temsilcilerinin desteğine rağmen, kendi ülkemizden gelen negatif sesler ile karşı karşıya kaldık. Engellenme, itibarsızlaştırma girişimlerine maruz kaldık. Buna karşın yalnızca mücadele edip,  ülkemiz adına bu oranlara ulaştık. Girne Merkez Kampüsü'müzden  tüm dünyaya yayılan bir 'network' kurduk. Durduk mu? Hayır! bu yıl başlattığımız, 'Uluslar Projesi 35' misyonu ile özellikle Türk dünyasının ülkeleri ile ilişkilerimizi daha da büyütüp, binlerce mezuna ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar açıklamalarının son bölümünde; Uzun yıllardır TÜRKSOY ile sürdürdükleri çalışmalara değinerek, çok sayıda ortak çalışma ve organizasyona ev sahipliği yaptıklarını hatırlatıp, "TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 'Türk Ülkeleri' ile ilgili işaret ettiği bu ivmenin, ülkemizdeki öncü paydaşı olmaya devam edeceğiz" dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Diyabet Derneği'nden "Yaşamın Sesine Kulak Ver" isimli konferans
image Diyabet Derneği "Yaşamın Sesine Kulak Ver" isimli konferans düzenliyor.
Doç. Dr. Tolgay Karanfiller, afet eğitimi önemine dikkat çekti
image UKÜ'lü Akademisyen Doç. Dr. Tolgay Karanfiller, afet eğitiminin önemine dikkat çekti.
GAÜ'den 10 Kasım Atatürk'ü anma programı
image GAÜ İletişim Fakültesi'nden 10 Kasım Atatürk'ü anma programı, GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.