Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 8 Kasım 2019, Cuma 16:08
banner

Dr. Nurdan Dikmen, organ bağışı bilincinin arttırılması gerektiğine dikkat çekti

Dr. Nurdan Dikmen, organ bağışı bilincinin arttırılması gerektiğine dikkat çektiUKÜ, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Programı Sorumlusu Dr. Nurdan Dikmen, organ bağışının önemine dikkat çekerek, toplumun organ bağışı bilincinin artırılması ve teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.
Paylaş  
14
14
14
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Programı Sorumlusu Dr. Nurdan Dikmen, organ bağışının önemine dikkat çekerek, toplumun organ bağışı bilincinin artırılması ve teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Organ Bağışı Haftası çerçevesinde açıklamalarda bulunan Dr. Dikmen, hafta kapsamında topluma organ naklinin önemini anlatmak, organ nakli bekleyen binlerce hastaya derman olabilmek ve farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler gerçekleştirildiğini de aktardı.

Dr. Nurdan Dikmen, sağlıklı bir organın tıbbi koşullar altında, başka bir kimsenin işlevini yitirmiş organının yerine takılmasını organ nakli olarak tanımladıklarını kaydederek, bir kişinin organlarını bağışlayarak, başka bir hastanın hayatını kurtarabildiğinin altını çizdi.

Bir kişinin kendisi ölürken başka insanlara hayat vermesinin önemine dikkat çeken Dikmen, organlarını bağışlamak isteyen kişilerin KKTC Sağlık Bakanlığı’nda bulunan Koordinasyon Kurulu Sekretaryasına başvurması gerektiğini de hatırlattı.

Dr. Dikmen, Devlet Hastanesi ve perifer hastanelerinde de organ bağış noktaları kurulmasına yönelik Bakanlığın çalışmalar başlattığını kaydederek, “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi nefroloji uzmanı, üroloji bölümü, diyaliz derneğinin büyük uğraşları sonucu 2014 yılında Hücre Doku ve Organ Nakli Yasası geçmiş ve Temmuz 2015 itibarıyla nakiller başlamıştır” dedi.

İlk naklin 15 Temmuz 2015’te canlı böbrek nakli ile başladığını aktaran Dikmen, 2015’ten bu yana KKTC’de canlı vericiden ve kadavradan 35’in üzerinde naklin başarıyla yapıldığını ve Nisan 2019’da da ilk kalp naklinin gerçekleştirildiğini anımsattı.

Dr.Dikmen, ölüden yapılan organ nakillerinin desteklenmesinin önemine dikkat çekerek, toplumun organ bağışı bilincinin artırılması ve teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti ve   “Bağışlanan her organ filizlenen bir candır” dedi.

Yurdun her yerinde organları işlevini yitirmiş, makinelere bağlı olarak hayatlarını sürdüren çok sayıda hasta olduğunu vurgulayan Dikmen, toplumda organ bağışının teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi'nden ses getiren konferans
image Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Değişen Dünya Düzeni: Doğu Akdeniz'de Mavi Savaşlar" konulu gerçekleştirildi.
DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı
image DAÜ'de kadına karşı şiddet masaya yatırıldı. Psikoloji Öğrencileri Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik Hukuk Fakültesi LA2 Amfisi'nde gerçekleştirildi.
Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulundu
image Yrd. Doç. Dr. Evcan, "Dünya Felsefe Günü" hakkında açıklamalarda bulunarak, felsefeye ulaşmanın gerçek mutluluk kaynağı olduğunu açıkladı.