Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EMLAK 16 Mayıs 2017, Salı 07:28
banner

İş yerinde cazibe merkezi Dereboyu, konutta Yenikent, yatırımda Girne!

İş yerinde cazibe merkezi Dereboyu, konutta Yenikent, yatırımda Girne!Yıllardır Lefkoşa'da cazibe merkezi halinde olan Dereboyu bölgesi, bu özelliğini ve en yüksek kira bedelinde liderliğini korumaya devam ederken; Yenikent bölgesiyse son beş yıl içerisinde oldukça büyük gelişme gösterdi.
Paylaş  
111
119
98
0

Kıbrıs Postası – Ahmet Vamık

Yıllardır Lefkoşa’da cazibe merkezi halinde olan Dereboyu bölgesi, bu özelliğini ve en yüksek kira bedelinde liderliğini korumaya devam ederken; Yenikent bölgesiyse son beş yıl içerisinde oldukça büyük gelişme gösterdi.

Bir dükkanın metrekaresine 200-250 sterlin kira istenen Dereboyu bölgesinde cadde üzerinde 100 metrekarelik bir dükkan kiralamak için aylık 2.000 ile 2.500 sterlini gözden çıkarmak gerekiyor.

Kıbrıs Postası'na konuşan uzmanlar, Yenikent bölgesinde ise 3 yıl önce 2+1 dairenin metrekaresinin 400 sterlinden satışa sunulduğunu, bugün ise metrekare bedelinin 650 sterline çıktığını dile getirdi.

Emlak sektörünün İngiliz sterlinine endeksli olduğu ülkemizde emlak satış ve kira fiyatları adeta el yakıyor. Yıllardır Lefkoşa’da cazibe merkezi halinde olan Dereboyu bölgesi, bu özelliğini ve en yüksek kira bedelinde liderliğini korumaya devam ederken, Yenikent bölgesinin ise son beş yıl içerisinde oldukça büyük gelişme gösterdiği dikkat çekiyor. Kıbrıs Postası’nın emlak fiyatlarıyla ilgili araştırmasından aynı zamanda yatırımcıların dikkatini çekecek tüyolar da ortaya çıkıyor.

DEREBOYU, CAZİBESİNİ KORUYOR

Lefkoşa’da bünyesinde barındırdığı mağaza, cafe, restoran tarzı iş yerleri ile perakende giyim ve gıda sektörünün cazibe merkezi Dereboyu’nda bir iş yeri kiralamanın bedeli oldukça yüksek. Metrekaresine 200-250 sterlin kira talep edilen Dereboyu bölgesinde cadde üzerinde 100 metrekarelik bir dükkan kiralamak için aylık 2.000 ile 2.500 sterlini gözden çıkarmak gerekiyor. Yıllık peşin yapılan ödemelerde kira bedeli biraz daha aşağıya çekilse bile iş yeri kiralayan bir işletmeci, aylık kazancından ortalama 11.500 TL gibi bir rakamı kira giderine ayırmak zorunda. 

KONUTTA CAZİBE MERKEZİ YENİKENT

Yenikent bölgesinin son beş yıl içerisinde ciddi gelişme gösterdiğine ve talebin arttığına dikkat çeken emlak uzmanları, Yenikent bölgesinde beş yıl önce metrekaresi 500 sterlinden satılan bir dükkanın şu anda metrekaresine 2.000 sterlin istendiğine dikkat çekti. Özellikle Gönyeli Belediye Bulvarı’nda dükkan kiralarının Dereboyu ile aynı seviyede olduğunu belirten uzmanlar, beş yıl önce metrekaresi 50 ile 100 sterlin arasında olan dükkan kiralarının şu anda 300 ile 400 sterlin arasında seyrettiğini kaydetti. Yenikent bölgesinde konut fiyatlarının da değerlendiğini savunan uzmanlar, 3 yıl önce Yenikent’te 2+1 dairenin metrekaresinin 400 sterline satışa sunulduğunu, bugün ise metrekare bedelinin 650 sterline çıktığını dile getirdi. 3 yıl önce 35-40 bin sterline alıcı bulan 2+1 apartman dairesi ise bugün 50-55 bin sterlin arasında satışa sunuluyor.

GİRNE’YE YATIRIM YAPAN KAZANDI

Ülkemizde inşaat sektöründe patlama yaşandığı yıllarda büyük talep gören ve 2005 yılından sonra hızlıca yapılaşma içerisine giren Hamitköy bölgesine talebin sona erdiğini ve emlak sektöründe talebin Yenikent bölgesine kaydığını belirten uzmanlar; Lefkoşalı yatırımcının ise Girne’ye yöneldiğini ifade etti. Türkiye’den gelen yatırımcıların da etkisiyle Girne bölgesine talebin arttığını ve bunun etkisiyle fiyatların da yükseldiğini belirten uzmanlar, kat izni olan arsaların metrekare değerinin 200 sterlinden 500 sterline çıktığını vurguladı. Emlak uzmanları, Girne’ye yatırım yapanların adeta 5 koyup 7 aldığını ve büyük kâr elde ettiğini de sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Grand Sapphire emlak piyasasına hayat verdi
image Ülkemizin son dönemlerde yükselen değeri olan Long Beach Bölgesi'nde inşasına başlanan Grand Sapphire projesi, yeni bir yaşam alanına ihtiyaç duyan ve yatırım yapmak isteyen yüzlerce insanın ilgi noktası oldu.
Dörter Construction geleneği bozmadı, Pulya Festivali'nde yerini aldı
image Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 11'incisi gerçekleştirilecek Yeniboğaziçi Pulya Festivali 16-25 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor.
Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı ve Yönetimi, Omağ Group da...
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin köklü ve lider firmalarından Omağ Group ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) heyeti Omağ Group davetlisi olarak KKTC'ye geldi.