Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÖNYELİ 19 Aralık 2018, Çarşamba 17:08
banner

Gönyeli Belediye Başkanı Benli: "2025 yılına kadar hedefimiz Strovolo'yu geride bırakmak"

Gönyeli Belediye Başkanı Benli: 2025 yılına kadar hedefimiz Strovolo'yu geride bırakmakGönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, 2025 hedefini “Rum kesimindeki Strovolo’yu geride bırakmak” olarak açıkladı.
Paylaş  
19
13
19
1

Benli 2018’de yapılan ve 2019’da hayata geçirilmesi planlanan projelerini Merit Otel’de düzenlediği yemekli basın toplantısıyla açıkladı.

“Yüksek Yaşam Standartlı Kent Gönyeli” temasıyla düzenlenen basın toplantısında Benli, Gönyeli’nin köyden kente dönüşüm yolunda altyapı aşamasının büyük ölçüde geride bırakıldığını ve ülkenin en güçlü alt ve üst yapısına sahip olduğunu söyledi.

Basın Toplantısında Şehir Plancısı Merter Refikoğlu, Gönyeli Belediye Bulvarı değişim projesi hakkında bir de sunum gerçekleştirdi ve projenin 4 milyon TL’ye mal olduğunu ve %80’lik kısmının Gönyeli halkının vergileriyle yapıldığını aktardı.

“KÖYDEN KENTE DÖNÜŞÜM VE HAYATIN EMRETTİĞİ ALTYAPI YATIRIMLARI…”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, cadde dönüşüm projelerinin 2018 yılında da devam ettiğini, engelsiz kent olma yolunda, hayatın emrettiği düzene geçmenin gerekli olduğunu ifade etti.

Yeni dönemde 130 kilometre anayol ve 260 kilometre detay yollar için çalışmaların süreceğine işaret eden Benli, 2025 yılına kadar yaya, hamile, yaşlı ve çocuklara en iyi kamusal alanları sunarak “Rum kesimindeki Strovolo’yu geride bırakmayı hedef belirlediklerini” kaydetti.

Trafik yoğunluğuna da değinen Benli artan nüfus ve araç sayısının Gönyeli sakinlerinin yaşam kalitesini aşağıya çektiğini ve bunlara çözüm arayışına devam edeceklerini belirtti.

Merkezi hükümetin görevi olmasına rağmen, tüm okullara akıllı tahtalar alındığını, 33. çocuk parkının bitirilip 34. parka geçildiğini anlatan Benli, fiber optik internet bağlantılarının yine merkezi hükümetin görevlerinden biri olmasına rağmen 2019 yılının sonuna kadar Gönyeli halkıyla buluşturulacağını ifade etti.

Çevre yoluna ek olarak bir yol daha yapılacağını ve eksik asfaltlamaların da bitirileceğini söyleyen Benli, Kapalı Tenis Kortu için ihaleye çıkmalarına rağmen firmaların başvurmadığını, bunun için önümüzdeki yıl bir ihaleye daha çıkılacağını anlattı.

Benli, bunlara ek olarak yağmur suyu drenajı ile ilgili çalışmaların devam edeceğini, önümüzdeki yaz dere yataklarının da sel sularını en iyi şekilde boşaltımını sağlayacak şekilde yeniden düzenleneceğini ifade etti.

AFET DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI

Önümüzdeki günlerde afet değerlendirme toplantıları yapılıp ve doğal afetlerle ilgili geleceğe yönelik hazırlıkların planlanacağını kaydeden Gönyeli Belediye Başkanı Benli, inşaat atıkları için yeni bir servis kurulacağını, zabıtanın kent denetimini artıracaklarını, Yaşlılara Hizmet Birimi’nin hizmet sıklığını yarı zamana indireceklerini, yüksek basınçlı su sistemine geçilerek evlerde hidrofor kullanımının kaldırılacağını da bildirdi.

Gençlik festivalleri ve çocuk şenliklerinin devam edeceğini de söyleyen Benli, Gönyeli İlkokulu’ndaki atletizm parkurunun bitirileceğinin ve Bisiklet Eğitimi Gelişim Parkuru’nun da tamamlanacağının altını çizdi. 

GÜZELYURT YOLUNDAKİ SORUN

Gündemdeki alt geçit-üst geçit konusuna da değinen Belediye Başkanı Benli trafik sorununun çözüme kavuşturulmasının yine merkezi hükümetlerin görevi olduğunu hatırlattı ve Alt geçit-üst geçit hakkında açılmış 4 ayrı dava olduğunu söyledi.

Bu davalardan üçünün ara emri talebinin reddedildiğini söyleyen Benli, dördüncü davada ortaya konan argümanın “Güzelyurt yoluna erişimin engellenmesi ve çevre arazilerin değerinin düşmesi” yönünde olduğunu ifade etti.

Buna bağlı olarak hukukun Devlet olmanın bir kuralı olduğunu belirten Benli, dolayısıyla hukuk sürecinin tamamlanmasını beklediklerini kaydetti ve bu tip anlaşmazlık durumlarında önce kamu sonra bireysel sorunların çözümünün gözetilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Benli yargıda olan bir konu için daha fazla yorumda bulunmanın doğru olmadığını da belirtti.

“CTP’DEN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLUR MUSUNUZ?”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Benli “Bu kadar başarılı bir başkan olduğunuza göre CTP’den Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünür müsünüz?” sorusuna karşı “Şimdi Belediye Başkanıyken bile geceleri zor uyuyorum” şeklinde yanıtladı. 

Benli bir soruya karşılık gerçekleştirmek istediği fakat henüz yapamadığı icraatları da “Kapalı Tenis Kortu ve Amfi-tiyatro” olarak açıkladı.

Soruların ardından öğle yemeğine geçildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ocak 2019, Pazartesi
Vatandaş         - Yenikent
Napacakmış yahu başkan ? Ma dalga geçer bizim ila ? Bırak Stroıvoloyu sen daha ucube üst geçidi açamadın mahvettin yüzüne gözüne bulaştırdın nerden bahseden ? İşin gücün yalan yahu. Yenikentin ortasından kanalizasyon fışkırır...

banner
banner
banner
banner
banner

Manavoğlu'ndan öneri: "Yenikent'teki polis okulunu, ilkokul veya ortaokula çe...
image Yenikent'te inşa edilen polis okulunun acil bir ihtiyaç olmadığını savunan HP Milletvekili Manavoğlu, bölgenin ilkokul ve ortaokula ihtiyacı olduğunu savunarak, "O zaman ne bekliyoruz? Milli servet çürümeden, polis ok...
Gönyeli Belediyesi'nden okullara yakın ilgi
image Gönyeli bölgesindeki okullarda temizlik çalışmaları yapıldı, haşereye karşı kapsamlı ilaçlama gerçekleştirildi, ayrıca su depoları temizlenerek dezenfekte edildi. Ayrıca yaya geçitleri ve yol çizgileri yenilendi...
Gönyeli'deki alt geçit yarın kapatılacak 
image Gönyeli'deki alt geçit köprü çalışmasından dolayı yarın kapatılacak.