Ana Sayfa >> TÜRKİYE 26 Nisan 2017, Çarşamba 07:00
Candan: "AKPM kararı beklenen, kötü etkileri olacak bir karar"
Candan: Strasbourg'da dün toplanan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye'nin 2004'te çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alınmasına karar verildi. AKPM'deki karar 45'e karşı 113 oyla alındı. 12 üye çekimser kaldı. Böylece Türkiye, kararla birlikte Rusya, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler seviyesine inerken, denetimden çıkarıldıktan sonra tekrar denetime alınan ilk ülke oldu.
Paylaş  
31
38
30
0

Kıbrıs Postası-Ulaş Barış

Strasbourg'da dün toplanan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye'nin 2004'te çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alınmasına karar verildi. AKPM'deki karar 45'e karşı 113 oyla alındı. 12 üye çekimser kaldı. Böylece Türkiye, kararla birlikte Rusya, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler seviyesine inerken, denetimden çıkarıldıktan sonra tekrar denetime alınan ilk ülke oldu.

Kararı Kıbrıs Postası’na değerlendiren CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, alınan kararı ‘beklenen ancak kötü etkileri olacak olan bir gelişme’ olarak niteledi.

Meclis AB Uyum Komitesi Başkanı Candan, “Türkiye’nin Gezi sürecinden itibaren başlayan sürecinin sonunda oluşan ‘Yeni Türkiye’ durumu kararın doğal sebebidir. Elbette ki karar iyi olmamıştır ve Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşması anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Kararın, Avrupa Birliği (AB) nezdinde herhangi bir bağlayıcılığı olmadığının altını çizen Candan “yine de bu karar gerek bugün Brüksel’de yapılacak Türkiye konulu tartışmaya gerekse mayıs ayında son şekli verilecek dönem raporuna referans alınacaktır” dedi.

AKPM’nin iki yıl önce aynı kararı Rusya için aldığını da hatırlatan Candan, “Rusya o karar sonrası durumu protesto ederek toplantılara katılmama kararı aldı. O günden sonra Türkiye, bu kurum içinde en büyük ve en güçlü ülke haline geldi. Bizim buradan aldığımız duyumlara göre Türkiye’nin böyle bir protesto planı yok ama ilerleyen günlerde ne olur bilemeyiz. Ancak ben böyle bir protesto beklemiyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin 2004 öncesine dönüp dönmediğine ilişkin bir soruya ise Candan, “Bunu söylemek tam olarak doğru olmaz ama sürecin iyi gitmediği, özellikle basın özgürlüğü, medya ve diğer insani konularda durumun iyi olmadığı bilinen bir durumdu. Şimdi gelinen noktada AB bu kararı referans olarak alıp Türkiye’ye ‘Kopenhag Kriterleri’nden uzaklaştın’ diyebilir ama bunlar için erken” yorumu yaptı.

AKPM’nin aldığı bu kararın, Kıbrıs sorunu için olumlu olmayacağını da ifade eden Candan, “Ancak müzakerelerin bundan direk etkileneceğini söylemek mümkün değil. Kaldı ki müzakere sürecinde büyük sorunlar olduğunu biliyoruz. Burada Türkiye ile ilgili eleştiriler zaten iç meseleler ile ilgili. Yani ‘Kıbrıs sorunu ile ilgili Türkiye yanlış tutum izliyor’ eleştirisi yok” dedi.

AB toplantıları için Brüksel’de bulunan Candan, “Türkiye’nin AKPM içindeki etkinliğinin azalması, ki en büyük maddi kaynağı Türkiye sağlamaktadır, doğal olarak AB Konseyi ve AİHM üzerindeki etkinliğini de kaybetmesi anlamına gelebilir. Bu durumda AİHM nezdindeki davaların sayısı artabilir. Kıbrıslı Rumlar tarafından açılan mülkiyet ve diğer insani konulardaki davalarda artış olabilir. Sonuç olarak alınan karar kötü etkileri olacak olan bir karar” diye konuştu.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Türkiye'den ABD'ye Kudüs tepkisi
Türkiye Dışişleri Bakanlığı İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınma kararının ardından açıklama yaptı. Açıklamada 'Karar son derece kaygı verici' ifadeleri yer aldı.
Erdoğan: "Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok"
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada ''Birileri ne diyor, 'sivilleri vuruyorlar.' Vicdansızlar, edepsizler, ahlaksızlar. Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanı...
Erdoğan: "Bunlar bir milletin küllerinden yeniden dirilişidir"
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş 6. İl Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Edoğan dün Afrin'de Cuma namazını cephede kılan Mehmetçik'leri hatırlatarak, "Hamdolsun dün günlerd...