Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Mayıs 2017, Perşembe 18:18
banner

Çavuşoğlu, su ile ilgili projelerin ve ihalelerin hızlanması konusunda Türkiye yetkilileriyle hem fikir...

Çavuşoğlu, su ile ilgili projelerin ve ihalelerin hızlanması konusunda Türkiye yetkilileriyle hem fikir...Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ankara’da Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeyi BRT’ye değerlendirdi.
Paylaş  
22
26
21
0

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ankara’da Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeyi BRT’ye değerlendirdi.

Bakan Çavuşoğlu, su ile ilgili projelerin ve ihalelerin hızlanması konusunda Türkiye yetkilileriyle hem fikir olunduğunu belirtti.  

Bir yıla yakın süredir içme kulanım suyunun KKTC halkının kullanıma sunulduğunu ancak bazı yerlere hat sorunundan dolayı halen suyun ulaşamadığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, söz konusu sıkıntının acilen çözülmesi için ne yapılabileceğinin görüşüldüğünü kaydetti.

Çavuşoğlu, “200 km isale hattı için bir taraftan biz diğer taraftan Türkiye yetkilileri tutarak projelerin ve ihale sürecinin hızlanması konusunda görüşümüz var” dedi. 

Çavuşoğlu, Tarım sulama projesinin süreci konusunda da fikir çalışması yapıldığını söyledi.

Hızlı  bir şekilde tünelin ihaleye çıkılması konusunda hem fikir olunduğuna da dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, “Atık su, yağmur ve drenaj suları ile ilgili projelerin yapılması için hummalı bir emek gerekiyor. Bunun için de ne yapabileceğimizi görüştük. Ülkeye döner dönmez bu konuda projelerle ilgili teknik çalışmalar konusunda değerlendirmeler yapılacaktır” dedi.  

Çavuşoğlu-Eroğlu görüşmesinde yer alan Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ile Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada da BRT’ye açıklamalarda bulundu.   

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, Veysel Eroğlu’na tarımsal alanında da suyun kullanması taleplerini ilettiklerini ve üreticinin çok kısa sürede suya kavuşacağı müjdesinin verildiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın da, Güzelyurt bahçelerin en kısa sürede kurtarılması taleplerini aktardıklarını ve Türkiye yetkililerinden güvence aldıklarını ifade etti.

Akçın, “Bize güvence verdiler. Mayıs ayı içerisinde gerekli çalışmaların yapılacağını ve ihaleye çıkılacağını belirttiler.

Bu işi süratlendirmek için Türkiye’ye geldik ve umutlu dönüyoruz” dedi.

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu da görüşmeyle ilgili şu ifadeleri kullandı..

“Beklediğimiz ilgiyi Eroğlu ve ekibinden gördük. Özellikle kuru ve sulu tarım üreticisinin hasretle beklediği suyun halen kurak olan Kıbrıs Adasındaki ve üretime büyük darbe vuruyor. Türkiye’nin bizlere katkılarının ve yaptırımlarının devam edeceği sözünü aldık. Güzelyurt ve diğer bölgelere de suyun aktarılacağı belirtildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üst Mesarya bölgesi ve İskele'de nöbetçi eczane değişikliği
image Üst Mesarya Bölgesi ve İskele'de cumartesi ve pazar günleri için nöbetçi eczaneler değişti.
12 yaşındaki çocuk boğularak hayatını kaybetti
image Bugün yaşanan olayda 12 yaşındaki Sıla, denizde boğularak can verdi.
LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü'nü Fehmi Çamlıköylü de imzaladı
image Belediye başkan adaylarının imzasına açılan ‘LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü’nü Halkın Partisi Lefke Belediye Başkan Adayı Fehmi Çamlıköylü de imzaladı.