Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 1 Ocak 2018, Pazartesi 10:14
banner

Çoban Evran tüm siyasilere kırgın!

Çoban Evran tüm siyasilere kırgın!Ardahan’da 10 yıldan beri hayvancılık yaparak çocuklarının okumasına yardımcı olan 53 yaşındaki Ülker Evran Kıbrıs Postası’na konuştu. Geçim zorluğu yaşadığını dile getiren Evran 7 Ocak’ta sandığa gitmeyerek siyasilere tepki göstereceğini söyledi.
Paylaş  
11
17
12
0

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Aslen Adanalı olup 26 yıl önce KKTC’ye göç eden Ülker Evran 10 yıldan beri hayvancılık yaparak evinin geçimine katkı sağlıyor. Göç etmesinin ardından Ardahan’a yerleşen ve evlenip aile kuran 53 yaşındaki Evran’ın bütün yaşamı da köyde geçiyor. Astım hastası olmasına rağmen inşaatlarda çalışan eşinin evi geçindirmeye çalışmasına küçükbaş hayvan besleyerek destek olmaya çalışan Evran bu sayede de çocuklarının üniversite okumasını sağlıyor. Evran’ın en büyük kırgınlığı ise siyasilere. Seçim zamanı dışında köye tek bir yetkilinin gelip hal hatır sormadığını ancak seçimlerin yaklaşması nedeni ile köyün ziyaretçi akınına uğradığını söyleyen Evran, köylerde az sayıda hayvan ile evinin geçimine katkı koymaya çalışan halkın hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini dile getiriyor. 7 Ocak’ta sandığa gitmeyeceğini, çocuklarına da izin vermeyeceğini söyleyen Evran, “sandığa gitmeyerek tepki göstereceğiz. Şimdi ipler bizim elimizde. Halkını değil de kendini düşünenler hade gene seçilsin bakalım” diyerek tepkisini dile getirdi.


“ÇOCUK OKUTMAK İÇİN HAYVANCILIK YAPIYORUM”

Ülker Evran’a Kıbrıs Postası olarak Ardahan köyü ziyaretimiz sırasında köyün hemen girişinde hayvanlarını otlatırken rastladık. Elindeki topuz ile bir yandan koyunların ilerlemesi için komut veren Evran bir yandan da beraberindeki 2 çoban köpeğine koyunların uzaklara dağılmaması için verdiği komutlarla koyunların bir arada hareket etmesini yönetiyordu. Kendimizi tanıtarak yanına yaklaştığımız Evran tüm samimiyeti ve güler yüzü ile bizi kucaklarken, sohbetimizi de geri çevirmedi. Hayatını Kıbrıs Postası’na anlatan 53 yaşındaki Ülker Evran, 26 yıl önce ailesi ile birlikte Adana’dan KKTC’ye göç ettiklerini, Ardahan’a yerleştiklerini ancak babasının köyü beğenmeyerek yeniden Türkiye’ye döndüğünü söyledi. Bu sırada kendisinin evlendiği için Ardahan’da yaşamaya devam ettiğini söyleyen Ülker Evran, 2 çocuk annesi olduğunu söyledi. Eşinin inşaatlarda çalıştığını anlatan Evran, ilk başlarda eşinin kazandığı ile geçinmeye çalıştıklarını ancak şimdi hem pahalılık hem de çocuklarının büyümesi nedeni ile bunun mümkün olmadığını belirtti. Evran eşine destek olmak ve çocuklarını okutabilmek için 10 yıldan beri hayvancılık yaptığını söylerken, hayvanlarının sütü sayesinde üreterek katkı sağladığını anlattı.


EVRAN: HAYVANCIYA DESTEK ARTTIRILMALI

Astım hastası olmasına rağmen geçim için hayvancılık yapmaya mecbur olduğunu söyleyen Ülker Evran, 58 koyun ve 15 kuzusunu düzenli olarak otlattığını bunun hayvanın sütüne de fayda sağladığını anlattı. Hayvanlarından elde ettiği sütleri az para verdikleri için sütçüye vermediğini söyleyen Evran, elinden geldiğince tereyağ, çökelek yapıp sattığını bu sayede evinin geçimi ve çocuklarının okul masrafları için gelir elde ettiğini belirtti. Yıllardır hayvancıya verilen desteğin yeterli olmadığından yakınan Evran, özellikle küçük çapta hayvancılık yapan köy halkının desteğe muhtaç olduğunu belirtti. “Keşke en başta şehre yerleşseydik, o zaman eşim de ben de çalışır daha refah bir hayat yaşardık” diyen Evran, siyasilere kırgınlığını dile getirerek 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek erken genel seçimleri ailesi ile birlikte boykot edeceğini söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner