Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 17 Temmuz 2017, Pazartesi 15:40
CTP ve EDON'dan ortak açıklama: "Barış umudu canlı tutulacak"
CTP ve EDON'dan ortak açıklama: CTP ve EDON Gençlik Örgütleri Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değelendirdi. Ortak açıklama yapan iki örgüt barış umudunun calı tutulması gerektiğini vurguladı.
Paylaş  
17
18
17
0

CTP ve EDON Gençlik Örgütleri Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değelendirdi. Ortak açıklama yapan iki örgüt barış umudunun calı tutulması gerektiğini vurguladı.

Açıklama şöyle:

Kalpleri ve akılları barış dolu ve yeniden birleşmiş bir adaya adalı üyeleri olan ilerici gençlik örgütleri olarak, CTP Gençlik Örgütü ve EDON bu ideal uğruna tutkuyla çalışmaya devam ediyor. Kıbrıs'ta barışın genç aşıkları olarak, ortak mücadelemiz olan iki bölgeli, iki toplumlu, tek uluslararası kimlik, tek egemenlik ve tek yurttaşlık haklı siyasal eşitliğe dayalı iki toplum tarafından 77-79 anlaşmalarında ve ilgili BM kararlarında kabul görmüş parametreler ışığında federal bir Kıbrıs için uğraştık, uğraşıyoruz ve uğraşmaya devam edeceğiz.

EDON ve CTP Gençlik Örgütü için Crans Montana Konferansı'nın çöküşü sonrasında yaşanan mevcut gelişmeler ile birlikte çıkan “B Planı” ve “yeni parametreler” söylemleri ile statükonun devamı, iki toplum tarafından ortak görüşler ile edinilmiş ilkelerin yok sayılması ve BM Genel Sekreteri Guterres'in çizdiği parametrelerin dışına çıkmak kabul edilemezdir. CTP Gençlik Örgütü ve EDON Kıbrıs'ta yapılacak olan çözümün her iki tarafın da hassasiyetlerine özen gösteren bir çözüm olması gerektiğinin altını çizmektedir.

Bu çerçevede tüm müzakere eden tarafları 2008 yılında Hristofyas-Talat görüşmeleriyle başlayıp 9 yıllık müzakerelerin sonucu olarak bu noktaya varan sürecin yapıcı bir şekilde ve kararlılıkla devam ettirilerek korunması elzemdir. Müzakere sürecinin korunmasına ve devam etmesine olanak sağlayacak bir yolun bulunmasının şart olduğu aşikardır.

Öncelikle iki toplum liderine sonrasında ise garantör devletlere adamınızın geleceği için suçlama oyununa girmeden cesaretli politik adımlar atmaya çağırıyoruz. Bunların ışığında, örgütler arası yüksek düzey toplantılarımızda aldığımız kararlar doğrultusunda yalnızca ortak adamızın yeniden birleşmesi için değil, buna karşı olan tüm unsurlarla da savaşmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

İki örgüt çeşitli kademelerde kararlılıkla, ortak planlar ve inisiyatifler ile barış umudunu adamızın gençlerinin yüreklerinde canlı tutmaya devam edecektir. Bu suçlama oyunu, agresiflik ve yılgınlık ortamında pes etmeyeceğimizi ve hedefimize ulaşmak için birlikte geçmişten daha da fazla ve kararlılıkla çalışacağımızı bildiririz.

Kıbrıs'ta Barış Engellenemez

Η ειρήνη στην Κύπρο δεν θα εμποδιστεί"


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Serhat İncirli yazdı: "Bizi bitirdiler!"
Serhat İncirli yazdı: "Bizi bitirdiler!"
Levent Özadam yazdı: "UBP'de yerel seçim sancısı!"
Levent Özadam yazdı: "UBP'de yerel seçim sancısı!"
Kıbrıs Türk Kültür Derneği Anıtkabir'i ziyaret etti
 Kıbrıs Türk Kültür Derneği Anıtkabir’i ziyaret etti.