Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Mayıs 2017, Pazartesi 15:09
banner

DAÜ'de kemik iliği donör kayıtları alındı

DAÜ'de kemik iliği donör kayıtları alındıDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Hizmetlerinde İletişim dersi kapsamında, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı işbirliği ile Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gönüllü 60 kişi donör kaydı yaptırdı.
Paylaş  
19
28
20
0

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Hizmetlerinde İletişim dersi kapsamında, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı işbirliği ile Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gönüllü 60 kişi donör kaydı yaptırdı.

Etkinlikte konuşan DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, “Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ile geçtiğimiz yıl da fakülte olarak bir etkinlik yapmıştık. Bu etkinliğimiz ise Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin ders kapsamında gerçekleştirdikleri çok güzel ve önemli bir etkinlik. Örneklerin toplanması, uygun ilik bulunması ve donör olabilme çok önemli bir konu. Öğretim Görevlimiz Çiğdem Duvarcı ve öğrencilerini organizasyonu gerçekleştirdikleri için kutluyoruz. Sağlık bilimleri Fakültesi olarak benzer etkinliklere ön ayak olmaya devam edeceğiz.” dedi.

KSV Palyatif Bakım Birimi Sorumlu Hemşire Servet Özeralp ise DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ile vakıflarının bu yıl ikinci kez Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlediğini ifade ederek “Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve inşallah DAÜ'de geleneksel hale getirmeyi dilediğimiz etkinliğe katılan herkese toplumumuz adına, uygun ilik bekleyen hastalar adına çok teşekkür ediyoruz. Bir örnek bir candır, cana, hayata hangi yaş olursa olsun önem verilmelidir.” şeklinde konuştu.

“Her donör bir umut, her umut bin mutluluk” sloganıyla düzenlenen etkinlik sayesinde dünyanın dört bir yanında kemik iliği bekleyen lösemi hastalarına umut olunacak. Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Karaiskakio Vakfı ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde Kıbrıs Kemik İliği Arşivi üzerinden Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası’na kemik iliği donör kaydı imkanı sağlıyor. Vakıftan yapılan açıklamada; “Her sene binlerce kişi, çoğu zaman çocuklarda görülen, lösemi, lenfoma ve başka kalıtsal hematolojik hastalıklarla karşılaşabiliyorlar. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördükten sonra iyileşen bazı hastalar bundan başka bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Fakat bazı hastalarda ailesi veya gönüllü donörün bağışladığı kök hücre transplantasyonu tedavinin tek yoludur ve transplantasyon ciddi ve zorlu bir süreçtir. Kök hücre nakli sayesinde bugüne kadar birçok hasta yeniden hayata dönmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Kemik İliği Arşivi’nde 125 binden fazla Kıbrıslı gönüllü donör kaydı bulunduğunu anlatan vakıf, nüfus oranına göre, bunun dünyanın en büyük kemik iliği arşivi olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Kemik İliği Arşivi’nin, Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası (Bone Marrow Donors Worldwide) üyesi olarak dünya çapında transplantasyona ihtiyacı olan herhangi bir hastaya gönüllü donörlerin kök hücre bağışında bulunmalarına ve Kıbrıslı hastaların yabancı donörlerden nakil olmalarına olanak sağlandığı da kaydedildi. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı resmi internet sayfası olan http://www.kemalsaracoglu.org/ adresinden ulaşılabiliyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Benzen maruziyeti kan kanserine yol açıyor
image Michigan Üniversitesi'nde yapılan çalışmayla "benzen" isimli kimyasala, 0,5-1 ppm oranında maruz kalınmanın bile özel bir kan kanseri tipi olan Miyelodisplastik Sendromu'na (MDS) yol açtığı ortaya konuldu.
"Sahurda bir bardak süt için" önerisi
image İzmir Demokrasi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Reyhan İrkin, sütün, sıcak yaz aylarında vücudun mineral dengesini korumaya ve sıvı ihtiyacını karşılamaya yardım edebileceğini, özellik...
Uzmanlardan 'Ramazan'da Kefir tüketin' tavsiyesi
image Uzmanlar, sindirim sistemini düzenleyici ve bağışıklık sistemini destekleyici özelliği bulunan kefirin ramazan ayında düzenli tüketilmesini tavsiye ediyor.