Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Mayıs 2017, Pazartesi 15:09
DAÜ'de kemik iliği donör kayıtları alındı
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Hizmetlerinde İletişim dersi kapsamında, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı işbirliği ile Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gönüllü 60 kişi donör kaydı yaptırdı.
Paylaş  
7
10
8
0

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü, Sağlık Hizmetlerinde İletişim dersi kapsamında, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı işbirliği ile Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gönüllü 60 kişi donör kaydı yaptırdı.

Etkinlikte konuşan DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, “Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ile geçtiğimiz yıl da fakülte olarak bir etkinlik yapmıştık. Bu etkinliğimiz ise Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin ders kapsamında gerçekleştirdikleri çok güzel ve önemli bir etkinlik. Örneklerin toplanması, uygun ilik bulunması ve donör olabilme çok önemli bir konu. Öğretim Görevlimiz Çiğdem Duvarcı ve öğrencilerini organizasyonu gerçekleştirdikleri için kutluyoruz. Sağlık bilimleri Fakültesi olarak benzer etkinliklere ön ayak olmaya devam edeceğiz.” dedi.

KSV Palyatif Bakım Birimi Sorumlu Hemşire Servet Özeralp ise DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ile vakıflarının bu yıl ikinci kez Kemik İliği Donör Kaydı etkinliği düzenlediğini ifade ederek “Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve inşallah DAÜ'de geleneksel hale getirmeyi dilediğimiz etkinliğe katılan herkese toplumumuz adına, uygun ilik bekleyen hastalar adına çok teşekkür ediyoruz. Bir örnek bir candır, cana, hayata hangi yaş olursa olsun önem verilmelidir.” şeklinde konuştu.

“Her donör bir umut, her umut bin mutluluk” sloganıyla düzenlenen etkinlik sayesinde dünyanın dört bir yanında kemik iliği bekleyen lösemi hastalarına umut olunacak. Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Karaiskakio Vakfı ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde Kıbrıs Kemik İliği Arşivi üzerinden Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası’na kemik iliği donör kaydı imkanı sağlıyor. Vakıftan yapılan açıklamada; “Her sene binlerce kişi, çoğu zaman çocuklarda görülen, lösemi, lenfoma ve başka kalıtsal hematolojik hastalıklarla karşılaşabiliyorlar. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördükten sonra iyileşen bazı hastalar bundan başka bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Fakat bazı hastalarda ailesi veya gönüllü donörün bağışladığı kök hücre transplantasyonu tedavinin tek yoludur ve transplantasyon ciddi ve zorlu bir süreçtir. Kök hücre nakli sayesinde bugüne kadar birçok hasta yeniden hayata dönmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Kemik İliği Arşivi’nde 125 binden fazla Kıbrıslı gönüllü donör kaydı bulunduğunu anlatan vakıf, nüfus oranına göre, bunun dünyanın en büyük kemik iliği arşivi olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Kemik İliği Arşivi’nin, Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası (Bone Marrow Donors Worldwide) üyesi olarak dünya çapında transplantasyona ihtiyacı olan herhangi bir hastaya gönüllü donörlerin kök hücre bağışında bulunmalarına ve Kıbrıslı hastaların yabancı donörlerden nakil olmalarına olanak sağlandığı da kaydedildi. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı resmi internet sayfası olan http://www.kemalsaracoglu.org/ adresinden ulaşılabiliyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Dr. Helvacı, hakkında çıkan haberlere yanıt verdi...
Doktor Hüseyin Helvacı, son günlerde yayınlanan ve kendisinin de ismi geçen haberlerle ilgili açıklamada bulundu. İmkanlar üzerine çıkan 4 hastayı sevk etmek zorunda kaldıklarını dile getiren Helvacı, habere konu olan...
Diyetisyen uyardı: Kansere karşı karpuz tüketin
Bursa' da Özel Hayat Tıp Merkezi'nde Diyetisyen olarak görev yapan Melek Akgün, yaz mevsiminin en gözde meyveleri arasında yer alan karpuzun, kalp hastalıklarından güneş çarpması, saç ve deri hastalıklarından kansere ...
Dizdarlı: "Hastaları elimizde imkan olmadığı halde hastanemizde mi tutsaydık?...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, son günlerde iki gazetede ard arda, hastanede ventilasyon cihazı olmadığı için özel bir hastaneye sevk edilen hastaların zor durumda olduğunun ya...