Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 12 Ocak 2018, Cuma 16:10
banner

"Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında... "Şu an en az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var

Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında... Şu an en az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım varHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı.
Paylaş  
6
12
6
0

4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı. Bakırköy adliyesine yoğun güvenlik önlemleri altında getirilen Demirtaş’ın duruşmasını izlemek için geniş bir kalabalık toplandı. Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın yanısıra HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkcü, Hüda Kaya, Garo Paylan, Celal Doğan, Pervin Buldan, Ahmet Yıldırım ve CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Hilmi Yarayıcı duruşmada izleyici sıralarında yer aldı.

Duruşmayı bazı konsolosluklardan temsilciler de izledi.

14.50- Duruşma kimlik tespitiyle başladı. İfadesine "İçeride dışarıda beni yalnız bırakmayıp gelen tüm dostlara selamlar sevgiler" sözleriyle başlayan Demirtaş, "Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda yapıldı. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum ilk defa hakim karşısına çıkartılıyorum. Selahattin Demirtaş tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı. Adres bilgisi sorulan Demirtaş, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" cevabını verdi

15.05- Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne uygun olarak kaldırılması gerekirdi. Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi.”

15.08-  14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum. İddianamenin okunamayacağına dair itirazlarım olacak. Dokunulmazlıkların kaldırılma süreci usulüne uygun yapılmadı. Bir vekil dokunulmazlığı dönem sonuna kadar kaldırılır. Herhangi bir vekil hakim huzuruna çıktığında dokunulmazlığı olmaması lazım. Burada bir ucubelik vardır. Bu itirazları anlatmaya çalıştık ama HDP’li vekiller hedefleştirildi. Dokunulmazlığı geriye doğru kaldırdılar. Ucube bir iş yaptılar. Acele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Dokunulmazlık meselesi uyduruk bir mesele değil. Usulüne aykırı kaldırılmışsa denetlenmesi lazım. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var.

15.20- Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı uyduruk,hukuksuzca bir durum yaratıldı , Cumhurbaşkanı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhattapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür.

Demirtaş salondaki sıcaktan bunalınca ceketini çıkardı. İçinden çıkan yeleğe izleyicilerden ‘vay yakışmış başkanım’ esprileri yapılınca Demirtaş gülerek eşini gösterdi ‘başkanımın seçimidir’ dedi.

15.26-  Demirtaş'ın avukatı Bahri Belen söz aldı. Demirtaş’ın hukuki durumunu değerlendiren Belen,  AYM ve AİHM kararlarına atıfta bulundu. Belen, hukuk devleti ilkelerini hatırlattı.

15.43- Müşteki avukatları söz aldı; Biz dosyayı inceledik, istinatta, mahkemeyi yanıltmaya çalışıyorlar, talepleri geçerli değildir, dosyanın Anayasa Mahkemesi yasa mahkemesine götürmesini talep ediyoruz. Yargılama devam edecekse bir sonraki duruşmada kesinlikle burada olmam gerekiyor dedi,

Mahmekeme Başkanı ; Duruşmaya getirilmeniz yönünde ara karar alabiliriz sorun yok dedi.

15.45- Hakim dosyanın  AYM’ye gönderme talebini karara bağlamak üzere duruşmayı 17 Mayıs 2018 tarihine erteledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner