Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Eylül 2017, Çarşamba 14:41
banner

Din Görevlileri Birliği, Talip Atalay'ın görevden alınma girişimine karşı çıktı

Din Görevlileri Birliği, Talip Atalay'ın görevden alınma girişimine karşı çıktıDin Görevlileri Birliği, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı görevden alma girişimini yeniden gözden geçirmeye çağırdı.
Paylaş  
20
29
23
1

Din Görevlileri Birliği, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı görevden alma girişimini yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Din Görevlileri Birliği Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün Talip Atalay’ı görevden alma  girişiminin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığının tahmin edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başbakanımızın bu talebiyle ilgili Cumhurbaşkanımızın değerlendirmeleri ise, camiamızca vicdanın, aklın ve adaletin sesi olarak yorumlanmıştır.

Gördüğümüz kadarıyla geniş halk kitlelerinde aynı şekilde olumlu etki yapmıştır. Cumhurbaşkanımızın tabiriyle ayak kaydırma amaçlı faaliyetler maalesef ülkemizde sıkça yaşanmaktadır. Yazının yazılması bir tarafa, daha Cumhurbaşkanına yazı ulaşmadan basına sızdırılması da zaten ayak kaydırma tespitini doğrulamaktadır.”

Bazı çevrelerin, “Bizden biri Müftü olsun” söylemlerinde bulunduğu da kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“İslam dini, evrensel değerler, Kıbrıs tarihi ve ülke gerçekliği ile çelişen, birlik ve beraberliğimizi tehdit eden son derece yanlış, tehlikeli, talihsiz bir teşebbüs.  Din Görevlileri Birliği olarak bizim öncelikli hedeflerimizden birisi etnik, coğrafi ayrımların ayrışma/çatışma nedeni olmasının önüne geçmek olmuştur.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Eylül 2017, Çarşamba
İbrahim Putkıran         - Girne
Başbakan Sn.H.Özgürgün, Din İşleri Başkanı T.Atalay’ın görevden alınmasını istiyor, Cumhurbaşkanı Sn.M.Akıncı isteği gerekçelendirilmelidir diye geri çeviriyor. Esasen ikisi de Din İşlerine ve sahaya yabancı oldukları için gerekçe bulmakta zorlanıyorlar!
T.Atalay AKP’den Millet Vekilliği aday adaylığı sürecinde, aday olmayı başarıp, TC Millet Vekilliğini kotarsaydı zaten bugün kendisini tartışıyor olmayacaktık. Dolayısıyla bu defa KKTC’de bir müşavirlik kotarabilir mi zaman gösterecek! Aday adaylığı sürecinde AKP’den her türlü bağlantıyı kullanmaya çalışarak avantaj sağlamaya çalışıyordu. Akademi Kıbrıs Başkanı Adem Koç ile de sıkı ilişkiler kuruyor, onun AKP’deki bağlantılarını kullanmak istiyordu, buna karşılık KKTC Din İşleri Başkanlığı Camileri Adem Koç’un üyesi olduğu Cübbeli Ahmet tarikatının hocalarına peşkeş çekiliyordu, Adem Koç bir çok camide elini, kolunu sallayarak vaaz ediyordu!
Din İşleri Başkanlığını programlarını tarikatlara, cemaatlere devrediyor, Girne Bölge Temsilciliği Cübbeli Ahmet Tarikatına Acapulco’da program yaptırıyor (21.12.2015, Pazartesi, Saat:19.00) Talip Atalay bizzat bu programa katılıyordu.
Din İşleri dairesini tarikatçılarla dolduruyor, Süleymancılar dairede önemli pozisyonlara getiriliyorlardı. Süleymancılar Türkiye’de AKP’ye yakın gazeteci Fatih Tezcan’a göre 2’nci fetö! Fetö’cüler gibi takiye yapıyorlar, Türkiye’yi darul harp olarak görüyorlar, şeriatçı bir akım, KKTC’de Hamidiye öğrenci yurdu etrafında köy, köy TC kökenlileri kullanarak örgütleniyorlar!
Yakın zamanda gündemi meşgul eden, Gönyeli camii ve lojmanında bulunan fetö kitapları, tam bir sene önce Din İşleri Başkanlığı, Başbakanlık, İç İşleri Bakanlığı ve Polis işbirliği içerisinde toplanıp imha edilmesi gerekiyordu, ihale Gönyeli camiinin görevlilerine kaldı! Eğer halen toplanmadıysa daha birçok camide, cami dernek kitaplıklarında fetö kitapları bulunması mümkündür! Talip Atalay bu görevini de tam 1 sene ihmal etmiştir, yanlışlıkla mı, taammüden mi, kendisi bilir! Gönyeli cami görevlilerine fetö kitaplarını imha edin mesajının (hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde) cep telefonu WhatsApp üzerinden gönderildiği iddiasını Talip Atalay araştırmalı ve bu mesajı kimin attığını/attırdığını kamuoyu ile paylaşmalıdır!
Sonuç olarak Sn. Cumhurbaşkanı M.Akıncı, Talip Atalay yerine kimin önerildiğini de sorarak aslında o da Din İşleri Başkanlığı görevinin başka bir kimse tarafından yapılamayacağına inandırılmış gözükmektedir! Çünkü, Talip Atalay tam bir megaloman’dır, kendisinden başka doğru, dürüst bir kimse yoktur, yerine gelebilecek bir kimse yoktur, en yakınındakilerin bile bu görevi yapabileceğine inanmamaktadır! Müşavirlik kotarmadan gitmek istemeyecektir!
Bunlar Sn. Cumhurbaşkanı M.Akıncı için bir gerekçe olmayabilir, ancak Kıbrıs Türk toplumu için çok ciddi gerekçelerdir!

banner
banner
banner
banner
banner

Arıklı: "Milletvekili olarak aldığımız maaşı haketmiyoruz..."
image YDP Milletvekili Erhan Arıklı, Meclis'in halkın kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulmakta zorlandığını bunun karşısında milletvekillerin maaşlarının tartışma konusu olmasının ise çok normal olduğunu söyledi.
Serhat İncirli yazdı: "Kıbrıslı Türkler için tek yol federal çözümdür!"
image Serhat İncirli yazdı: "Kıbrıslı Türkler için tek yol federal çözümdür!"
Levent Özadam yazdı: "Vakıflar'ın ensesinden seçim yatırımı!"
image Levent Özadam yazdı: "Vakıflar'ın ensesinden seçim yatırımı!"