Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 12 Ekim 2017, Perşembe 17:12
banner

Doç. Dr. Özyiğit ve Dr. Aslan'dan, Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama: "Tromboz kaderiniz olmasın!”

Doç. Dr. Özyiğit ve Dr. Aslan'dan, Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama: Tromboz kaderiniz olmasın!”Doç. Dr. Savaş Özyiğit ve Dr. İdil Aslan, 13 Ekim Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama yaptılar.
Paylaş  
11
18
8
0

Doç. Dr. Savaş Özyiğit ve Dr. İdil Aslan, 13 Ekim Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama yaptılar.

Trombozun, genelde tüm kan damarlarında oluşabilen, ancak en sık olarak bacak ve kalça bölgesindeki derin toplardamarlarda meydana gelebilen kan pıhtısı olduğunu söyleyen Özyiğit ve Aslan, dünyada her 4 ölümden 1 tanesinin tromboz nedeni ile olduğunu vurguladılar.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Derin Ven Trombozu oluşumunda kalıtsal (ailevi) nedenler ve edinsel (sonradan oluşan) faktörler rol oynamaktadır.

Sonradan oluşan faktörler arasında hamilelik, şişmanlık, yaşlılık, sigara kullanımı, doğum kontrol haplarının kontrolsüz kullanımı, özellikle büyük damarları etkileyen travmalar yer almaktadır. Uzun yolculuklarda meydana gelen hareketsizlik (özellikle altı saat ve üzerinde süren uçak yolculukları gibi) ve hastalıklara bağlı uzun süreli yatak istirahatleri de kan pıhtısı gelişimini arttıran faktörlerdendir.  

Kalısal (ailevi) trombofili normal bireylere göre daha kolay kan pıhtısı oluşmasına yol açan genetik faktörleri ifade eder. Antitrombin, protein C veya protein S eksikliği gibi kalıtımsal risk faktörleri 50 yaştan daha genç hastalarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Faktör V Leiden ve protrombin gen mutasyonu gibi diğer kalıtımsal faktörler her yaş grubunda tromboz oluşumunu arttırırlar. Normalde kan pıhtılaşmasında rol oynayan pıhtılaşma faktörlerinin fazla miktarlarda olması da kan pıhtılaşmasına meyil yaratır.

Kalıtsal yatkınlığımızı bilirsek, beslenme ve yaşam tarzımızı düzenleyerek trombozriskini  azaltabiliriz. Bu riski belirleyebilmek için yapılması gereken genetik testlerle ilgili detaylı bilgiyi genetik birimimizden öğrenebilirsiniz

Tromboz Kaderiniz Olmasın!”   


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uçak iniş yaparken uyumak kulağa kalıcı hasar verebiliyor
image ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğini gösterdi.
Hava kirliliği yaşlılarda bunama riskini artırıyor
image Hava kirliliğinin 50 yaş üstü kişilerde bunama riskini artırdığı belirtildi.
Tüp bebek yönteminde genetik test ile kadın yaşının önemi bitiyor mu?
image Gündelik koşturmacalar, kariyer kaygıları, geçirilmiş hastalıklar derken anne olma yaşı her geçen gün artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, kadın yaşı 37’nin üzerine çıkmaya başlıyorsa ş...