Ana Sayfa >> SAĞLIK 12 Ekim 2017, Perşembe 17:12
Doç. Dr. Özyiğit ve Dr. Aslan'dan, Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama: "Tromboz kaderiniz olmasın!”
Doç. Dr. Savaş Özyiğit ve Dr. İdil Aslan, 13 Ekim Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama yaptılar.
Paylaş  
5
11
3
0

Doç. Dr. Savaş Özyiğit ve Dr. İdil Aslan, 13 Ekim Dünya Tromboz günü nedeniyle açıklama yaptılar.

Trombozun, genelde tüm kan damarlarında oluşabilen, ancak en sık olarak bacak ve kalça bölgesindeki derin toplardamarlarda meydana gelebilen kan pıhtısı olduğunu söyleyen Özyiğit ve Aslan, dünyada her 4 ölümden 1 tanesinin tromboz nedeni ile olduğunu vurguladılar.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Derin Ven Trombozu oluşumunda kalıtsal (ailevi) nedenler ve edinsel (sonradan oluşan) faktörler rol oynamaktadır.

Sonradan oluşan faktörler arasında hamilelik, şişmanlık, yaşlılık, sigara kullanımı, doğum kontrol haplarının kontrolsüz kullanımı, özellikle büyük damarları etkileyen travmalar yer almaktadır. Uzun yolculuklarda meydana gelen hareketsizlik (özellikle altı saat ve üzerinde süren uçak yolculukları gibi) ve hastalıklara bağlı uzun süreli yatak istirahatleri de kan pıhtısı gelişimini arttıran faktörlerdendir.  

Kalısal (ailevi) trombofili normal bireylere göre daha kolay kan pıhtısı oluşmasına yol açan genetik faktörleri ifade eder. Antitrombin, protein C veya protein S eksikliği gibi kalıtımsal risk faktörleri 50 yaştan daha genç hastalarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Faktör V Leiden ve protrombin gen mutasyonu gibi diğer kalıtımsal faktörler her yaş grubunda tromboz oluşumunu arttırırlar. Normalde kan pıhtılaşmasında rol oynayan pıhtılaşma faktörlerinin fazla miktarlarda olması da kan pıhtılaşmasına meyil yaratır.

Kalıtsal yatkınlığımızı bilirsek, beslenme ve yaşam tarzımızı düzenleyerek trombozriskini  azaltabiliriz. Bu riski belirleyebilmek için yapılması gereken genetik testlerle ilgili detaylı bilgiyi genetik birimimizden öğrenebilirsiniz

Tromboz Kaderiniz Olmasın!”   


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

UKÜ'de "Donör Ol, Hayat Kurtar" etkinliği düzenlendi
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı'nın işbirliğinde, UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü yeni donörler bulmak amacıyla bir etkinlik düz...
Günde üç-dört fincan kahve erken ölüm riskini azaltıyor
İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, az miktarlarda kahve içmenin güvenli olduğu, günde üç ya da dört fincan kahvenin de sağlığa yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
23 örgüt ve kurumun işbirliği ile düzenlenen HIV Avrupa testi haftası etkinli...
Kuir Kıbrıs Derneği’nin de aralarında bulunduğu, Kıbrıs ve Avrupa’dan 23 örgüt ve kurumun işbirliği ile düzenlenen HIV Avrupa testi haftası etkinlikleri sürüyor.