Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ekim 2017, Perşembe 16:42
Dürüst: "Rum medyasında çıkan 'Ercan, Kıbrıs hava sahasında kazası tehlikesi yarattığı' iddiası gerçek değil"
Bakan Dürüst, Ercan Havalimanı ile ilgili olarak Rum Yönetimi tarafından ortaya atılan iddialara yanıt verdi.
Paylaş  
4
6
3
0

Bakan Dürüst, Ercan Havalimanı ile ilgili olarak Rum Yönetimi tarafından ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

Son günlerde basında yer alan Rum Yönetimi’nin öne sürüdüğü , “Ercan Havaalanı’ndan uçuş güvenliğini tehlikeye sokan müdahalede bulunulduğu” iddialarına Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, yanıt verdi.

Ercan Havalimanı’nın uçuş güvenliğinin tehlike altında olduğu ve bu nedenle kaza ihtimali olması yönündeki ifadelerin tamamen gerçek dışı olduğunu belirten Bakan Dürüst, şunları kaydetti;

“Ercan Havalimanı dün olduğu gibi bugünde görevini güvenli bir şekilde sürdürmekte olup, Uluslararası Sivil Havacılık kuralları içerisinde görev ifa etmektedir.

Rum yönetiminin iddia ettiği gibi, uçuş güvenliğini tehlikeye sokan müdahalelerde bulunduğu yönündeki açıklamalar tamamen asılsız, mesnetsizdir ve maksatlıdır.

Mevcut açıklamalar tamamen siyasi amaç uğruna yayınlanmakta,Ercan Hava Trafik Kontrolörleri uluslararası kurallar çerçevesinde eğitimli personeli ile en son teknolojik cihazlarla görevlerini, uluslararası standartlarda yerine getirmektedirler.

Rum yönetiminin Ercan Havalimanını karalama girişimleri zaman zaman gündeme gelmektedir.Bu tamamen Ercan Devlet Havalimanı’nın günden güne gelişim göstermesi, yapılan hizmetlerin uluslararası standartlarda olmasıdır.  Rum yönetiminin bu tutumu, Lefkoşa FIR (Uçuş Malumat Bölgesi) hattında tek hakim kendilerini görmelerinden kaynaklanmaktadır. 

SMART Programı çerçevesinde Ercan Devlet Havalimanı, Ankara, İstanbul, İzmir, Dalaman ve Antalya havalimanları gibi en son teknolojiile donatılmış havalimanları arasında yer almaktadır.

Ercan Devlet Havalimanı’nın, Kıbrıs hava sahasında uçak kazası tehlikesini yarattığı iddiası, gerçeği yansıtmamakla birlikte,Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü kuralları (ICAO) çerçevesine göre doğru bir yaklaşım değildir. Tüm uçuşlar güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Hatta kullanıla teknolojik donanım sayesinde, kaza olma riski en düşük seviyelerdedir” dedi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

UBP'de milletvekili adaylarının aldıkları oy sırasına göre KKTC geneli toplu ...
Ulusal Birlik Partisi milletvekili adayı seçme ve sıralama seçimlerinde adayların aldıkları oy sırasına göre, KKTC geneli toplu sonuçları belirlendi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" d...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.
YDP'de tüzük değişikliği yapıldı... Aday belirleme yetkisi Parti Meclisi'ne v...
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) tüzüğündeki bazı maddeleri değiştirdi, yapılan değişiklikle bir defaya mahsus olarak aday belirleme yetkisi Parti Meclisine verildi.