Ana Sayfa >> DÜNYA 6 Haziran 2017, Salı 09:59
Eide: "Sürecin bitiş tarihi, problemi çözdüğümüz ya da çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak"
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
Paylaş  
17
20
17
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cenevre Konferansı’nın sürmekte olduğuna dikkat çeken Eide, üçüncü toplantıyla ilgili kesin tarihin belirlenememesinin tek nedeninin yemekte sadece Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının bulunması olduğunu söyledi.

Eide, tarih belirlenmesi için Konferans’ın diğer katılımcıları olan garantörlerle gözlemci statüsünde Konferans’a katılacak olan AB’ye de bilgi verilmesi gerekeceğini ifade etti.

Konferansın Haziran’ın ikinci yarısında başlayacağını ifade eden Espen Barth Eide, “Ucu açık bir süreç olacak. Bu da bir başlangıç tarihi olması ancak bitiş tarihi olmaması anlamına geliyor. Tabi ki bitiş tarihi problemi çözdüğümüz ya da, umarım ki olmaz, çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak. Herhangi bir gün sayısı ilan etmiyoruz ancak belli bir zaman alacağına inanıyoruz bu da belki de iki hafta kadar bir süreden bahsediyoruz” dedi.

Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB konularında esas uzlaşmalar bulunduğunu belirten Eide, kağıt üzerinde bulunmasa da liderlerin akıllarında Toprak başlığının ne şekilde sonuçlanacağına dair bir fikir bulunduğunu söyledi.

Espen Barth Eide, 6 başlık içerisinde ee az tartışılan Güvenlik ve Garantilere özel önem gösterilmesi gerektiğini çünkü tarafların bu başlıkla ilgili zıt başlangıç pozisyonları olduğunu söyledi.

Eide, “Şimdi çözüme daha yakınız ve bunu başarabilmek için gerekli modalite şu anda mevcut” ifadelerini kullandı.

Eide, “yüzde 80-90’lık bölüm halledilmiş olabilir ancak geriye kalan kısım daha kolay olacak diye bir şey yok. Süreçlerde son oyun, daha önceki safhalardan daha yoğun geçer” dedi.

Eide yapılması gereken çok iş olduğunu, görüşmede ilgili taraflarla diyaloğu sürdürerek Konferans’ta ele alınacak Güvenlik ve Garantiler Başlığı üzerindeki görüşmelerin temelini oluşturacak ortak belgeyi hazırlamakla görevlendirildiğini söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Tsipras: "Birleşik bir Kıbrıs'ta Türk garantiler kabul edilmez"
Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, askeri müdahale tehdidi atlında birleşik bir Kıbrıs’ın güvenliğinin Türkiye tarafından garanti edilmesini Yunanistan’ın kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Greenpeace uçağı düştü
Brezilya'da, çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace'e ait uçağın Amazon ormanlarının iç bölgelerindeki Novo Airao kenti yakınında düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.
AB'den Türkiye'ye 'KKTC'yi ilhak' uyarısı
Avrupa Komisyonu Birleşmiş Milletler gözetimindeki Kıbrıs barış görüşmeleri sürecine destek vererek, Türkiye’yi komşuluk ilişkilerine zarar verebilecek herhangi bir anlaşmazlık çıkartmaması konusunda uyardı.