Ana Sayfa >> DÜNYA 6 Haziran 2017, Salı 09:59
Eide: "Sürecin bitiş tarihi, problemi çözdüğümüz ya da çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak"
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
Paylaş  
13
18
14
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cenevre Konferansı’nın sürmekte olduğuna dikkat çeken Eide, üçüncü toplantıyla ilgili kesin tarihin belirlenememesinin tek nedeninin yemekte sadece Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının bulunması olduğunu söyledi.

Eide, tarih belirlenmesi için Konferans’ın diğer katılımcıları olan garantörlerle gözlemci statüsünde Konferans’a katılacak olan AB’ye de bilgi verilmesi gerekeceğini ifade etti.

Konferansın Haziran’ın ikinci yarısında başlayacağını ifade eden Espen Barth Eide, “Ucu açık bir süreç olacak. Bu da bir başlangıç tarihi olması ancak bitiş tarihi olmaması anlamına geliyor. Tabi ki bitiş tarihi problemi çözdüğümüz ya da, umarım ki olmaz, çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak. Herhangi bir gün sayısı ilan etmiyoruz ancak belli bir zaman alacağına inanıyoruz bu da belki de iki hafta kadar bir süreden bahsediyoruz” dedi.

Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB konularında esas uzlaşmalar bulunduğunu belirten Eide, kağıt üzerinde bulunmasa da liderlerin akıllarında Toprak başlığının ne şekilde sonuçlanacağına dair bir fikir bulunduğunu söyledi.

Espen Barth Eide, 6 başlık içerisinde ee az tartışılan Güvenlik ve Garantilere özel önem gösterilmesi gerektiğini çünkü tarafların bu başlıkla ilgili zıt başlangıç pozisyonları olduğunu söyledi.

Eide, “Şimdi çözüme daha yakınız ve bunu başarabilmek için gerekli modalite şu anda mevcut” ifadelerini kullandı.

Eide, “yüzde 80-90’lık bölüm halledilmiş olabilir ancak geriye kalan kısım daha kolay olacak diye bir şey yok. Süreçlerde son oyun, daha önceki safhalardan daha yoğun geçer” dedi.

Eide yapılması gereken çok iş olduğunu, görüşmede ilgili taraflarla diyaloğu sürdürerek Konferans’ta ele alınacak Güvenlik ve Garantiler Başlığı üzerindeki görüşmelerin temelini oluşturacak ortak belgeyi hazırlamakla görevlendirildiğini söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Barcelona'daki saldırının ardından 7 yaşındaki çocuk kayboldu
İspanya'nın Barcelona kentindeki terör saldırısında annesi ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 7 yaşındaki Avustralyalı Julian Cadman adlı bir çocuğun kayıp olduğu bildirildi.
IŞİD'den kurtarılan 12 yaşındaki Ezidi çocuk Kanada'da ailesine kavuştu
3 yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün esaretinde yaşayan 12 yaşındaki Ezidi çocuk Emad Mishko Tamo, yıllardır ayrı kaldığı ailesine Kanada'da kavuştu.
Londra, Paris ve Barcelona'da IŞİD saldırılarına yakalanan kadın: "Tatilimi s...
Aylar önce Avrupa turuna çıkan 26 yaşındaki Avustralyalı Julia Monaco adlı kadın, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün üstlendiği Londra, Paris ve Barcelona saldırılarının tümünde bu kentlerdeydi.