Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 6 Haziran 2017, Salı 09:59
banner

Eide: "Sürecin bitiş tarihi, problemi çözdüğümüz ya da çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak"

Eide: Sürecin bitiş tarihi, problemi çözdüğümüz ya da çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacakBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
Paylaş  
28
35
31
0

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cenevre Konferansı’nın sürmekte olduğuna dikkat çeken Eide, üçüncü toplantıyla ilgili kesin tarihin belirlenememesinin tek nedeninin yemekte sadece Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının bulunması olduğunu söyledi.

Eide, tarih belirlenmesi için Konferans’ın diğer katılımcıları olan garantörlerle gözlemci statüsünde Konferans’a katılacak olan AB’ye de bilgi verilmesi gerekeceğini ifade etti.

Konferansın Haziran’ın ikinci yarısında başlayacağını ifade eden Espen Barth Eide, “Ucu açık bir süreç olacak. Bu da bir başlangıç tarihi olması ancak bitiş tarihi olmaması anlamına geliyor. Tabi ki bitiş tarihi problemi çözdüğümüz ya da, umarım ki olmaz, çözülmez olduğunu ilan ettiğimiz gün olacak. Herhangi bir gün sayısı ilan etmiyoruz ancak belli bir zaman alacağına inanıyoruz bu da belki de iki hafta kadar bir süreden bahsediyoruz” dedi.

Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB konularında esas uzlaşmalar bulunduğunu belirten Eide, kağıt üzerinde bulunmasa da liderlerin akıllarında Toprak başlığının ne şekilde sonuçlanacağına dair bir fikir bulunduğunu söyledi.

Espen Barth Eide, 6 başlık içerisinde ee az tartışılan Güvenlik ve Garantilere özel önem gösterilmesi gerektiğini çünkü tarafların bu başlıkla ilgili zıt başlangıç pozisyonları olduğunu söyledi.

Eide, “Şimdi çözüme daha yakınız ve bunu başarabilmek için gerekli modalite şu anda mevcut” ifadelerini kullandı.

Eide, “yüzde 80-90’lık bölüm halledilmiş olabilir ancak geriye kalan kısım daha kolay olacak diye bir şey yok. Süreçlerde son oyun, daha önceki safhalardan daha yoğun geçer” dedi.

Eide yapılması gereken çok iş olduğunu, görüşmede ilgili taraflarla diyaloğu sürdürerek Konferans’ta ele alınacak Güvenlik ve Garantiler Başlığı üzerindeki görüşmelerin temelini oluşturacak ortak belgeyi hazırlamakla görevlendirildiğini söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İsrailli eski bakan İran adına casusluk yapmaktan gözaltında
image İsrailli eski bakan Gonen Segev'in "İran adına casusluk yapmak" suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.
Pentagon, ABD ordusunun zayıf noktalarını açıkladı
image ABD Stratejik Kuvvetler (STRATCOM) Komutanı Orgeneral John Hyten, potansiyel düşmanların, kıtalararası balistik füzelerine karşı gereken savunmaya sahip olmadıklarını belirtti.
İsveç'in Malmö kentinde silahlı saldırı: Yaralılar var
image İsveç'in Malmö kent merkezinde ateş açıldığı ve yaralılar olduğu öğrenildi.