Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ocak 2018, Cuma 08:27
En büyük pazarlık gücü DP'nin
En büyük pazarlık gücü DP'ninUlusal Birlik Partisi’nin 21 Milletvekili ile birinci parti olarak çıktığı, CTP’nin 12, Halkın Partisi’nin 9, TDP ile DP’nin 3’er ve YDP’nin de 2 milletvekili çıkardığı 7 Ocak Erken Genel seçimlerinde ortaya çıkan Meclis aritmetiği içerisinde bir koalisyon hükümeti kurmak için gayrı resmi müzakereler hız kazandı.
Paylaş  
11
12
7
0

KIBRIS POSTASI

Ulusal Birlik Partisi’nin 21 Milletvekili ile birinci parti olarak çıktığı, CTP’nin 12, Halkın Partisi’nin 9, TDP ile DP’nin 3’er ve YDP’nin de 2 milletvekili çıkardığı 7 Ocak Erken Genel seçimlerinde ortaya çıkan Meclis aritmetiği içerisinde bir koalisyon hükümeti kurmak için gayrı resmi müzakereler hız kazandı.

CTP ve HP’nin UBP ile hükümet kurmayacağını açıklaması hatta bunu Parti Meclisi kararına bağlaması üzerine seçenekler hayli azaldı.

UBP’nin içinde olduğu hükümet formülü 26 Milletvekili destekli UBP-DP-YDP koalisyonu teknik olarak hâlâ mümkün görünürken, Demokrat Parti’nin Yeniden Doğuş Partisi ile herhangi bir koalisyona birlikte girilmesi konusuna sıcak bakmadığı bu ihtimali neredeyse imkânsız kılıyor.

UBP’siz hükümet kırmak konusunda seçim sürecinde bir mutabakata vardığı ifade edilen CTP, HP, TDP’nin toplam milletvekili sayısı 24 olurken, güven oyu için gerekli 26 sayısını bulmak için DP ya da YDP’yi bu ittifak içerisine almaları gerekiyor. YDP ile ilgili CTP ile TDP’nin olumsuz tavrı nedeniyle YDP’nin bu ittifakta yer alması mümkün görünmezken, DP’nin bu grupta yer alması konusunda ikna olması ile ancak 27 sayısına ulaşılıp bir hükümet modeli oluşturulabilir. Demokrat Parti’nin kurulduğu 1992 yılından beridir her seçimden sonra kilit parti olma konumunu koruduğu meclis aritmetiğinde UBP ile bir koalisyon hükümeti kurabilmesi için iki milletvekiline daha ihtiyaç duyulurken, UBP’siz hükümet diyen diğer blokun oluşması için DP’nin oluru gerekiyor.

HP ile CTP’nin UBP ile koalisyon kurmayacağını açıklaması ve PM kararı ile kendilerini bağlamaları üzerine 3 milletvekili olmasına karşın koalisyon pazarlıklarına her partinin kapısını çalmak durumunda olduğu parti konumunda.

Öte yandan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Cumhuriyet Meclisi’nde temsil hakkı kazanan partilerin başkanlarını telefonla arayarak kutladığı bildirildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
1
 
5
 
1
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Dış Basın Birliği'nden Afrika Gazetesi'ne kınama...
Dış Basın Birliği bugün yazılı bir açıklama yaparak, Afrika Gazetesinin yayınlamış olduğu, manşetinde yer alan yorumun Dış Basın Birliği üyeleri tarafından üzüntü ile karşılandığını bildirdi.
Erhürman: "Umudumuz, bölgede yaşanan terörün daha fazla can kaybına yol açmad...
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman kişisel hesabından Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili açıklama yaptı.
Atun: "Zeytin Dalı operasyonu düzenleyen şanlı mehmetçiklerimizi Allah Muzaff...
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.