Ana Sayfa >> TÜRKİYE 16 Mayıs 2017, Salı 20:56
Erdoğan - Trump görüşmesi sonrası basın açıklamasından satırbaşları...
Erdoğan - Trump görüşmesi sonrası basın açıklamasından satırbaşları...Beyaz Saray'daki görüşme sonrası Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump basın toplantısı düzenledi. Trump, "Türkiye ile ilişkilerimizi hiç kimse yenemeyecektir" dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "PYD/YPG'nin muhatap alınması mutabakata uygun değil" açıklamasında bulundu.
Paylaş  
40
64
34
0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmek üzere Beyaz Saray'a geldi. Görüşme sonrası Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı düzenledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, "Erdoğan'ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" diyerek sözlerine başladı.

"Terörle mücadeledeki yeni düşmanımıza karşı çalışıyoruz" diyen Trump, "Türkiye'yi terörle mücadelesinde destekliyoruz" dedi. 

ABD Başkanı Trump sözlerine şöyle devam etti:

"Erdoğan’ı konuk etmekten şeref duyuyorum. Türkiye komünizmle savaşta önemli bir ülkeydi. Sovyetlere karşı efsanevi bir varlık gösterdiler. Onların muhteşem cesareti Kore’deki bizim unutmadıklarımızdandır. Şu anda terörle mücadelede ortak bir düşmanımız var ve beraber çalışmak istiyoruz. Türk halkına desteğimizi sunuyoruz. Türkiye’yi terörle mücadelede PKK DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı destekliyoruz. Tüm bu yaşananlar insanlık vicdanını yaralıyor Suriye’deki şiddet. Barışçıl bir sonuç için gerçekleşen çabaları takdir ediyoruz."

ERDOĞAN: PYD/YPG'NİN MUHATAP ALINMASI MUTABAKATA UYGUN DEĞİL 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalkantılı bir dönemde yakın işbirliğinin önemine dikkat çekerek, "Diyalog ve dayanışmamızı devam ettireceğiz .Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek" dedi.

"PYD/YPG'nin muhatap alınması mutabakata uygun değil" diyen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncelikle Trump’a ve ekibine ilgiden dolayı şükranlarımı ifade ediyorum. Bir kez daha huzurlarınızda Trump’ı elde ettiği zafer için seçimlerde, tebrik ediyorum. Köklü geçmişe dayalı Türkiye-ABD ilişkilerini ele aldık. Türkiye ile ABD arasında ilişkiler müşterek bağlar düzleminde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız küresel barış için önemlidir. Esasen ABD ile BM ve NATO gibi kilit kuruluşlar ile yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte diyalog ve dayanışmayı daha da artırmakta kararlıyız. Doğrusu bu ziyaretimizin tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum."

ERDOĞAN: BÖLGEMİZİN GELECEĞİNDE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YER YOKTUR

"DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerine kaşrı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız önem taşıyor. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle PYD-YPG hangi ülke tarafında olursa olsun muhattap alınması küresel mutabakata uygun değildir. 15 Temmuz darbe girişimin faili FETÖ hakkındaki düşüncelerimizi ifade ettik. Suriye ve Irak’ta atacağımız adımları değerlendirdik. Trump’ın seçim zaferi Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede umutların filizlenmesini sağlamıştır. Biz yeni ABD yönetiminin bu umutları boşa çıkarmayacağına inanıyoruz. Bölgesel istikrarda Türkiye-ABD işbirliği çok önemlidir. Trump ile istişarelerimizi yoğunlaştırmanın kararı içindeyiz. Sayın Başkan’a konukseverliği için teşekkür ediyorum."

TRUMP: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ KİMSE YENEMEYECEKTİR

ABD Başkanı Donald Trump soru cevap kısmında ise, "Türkiye ile ilişkilerimizi kimse yenemeyecektir" açıklamasında bulundu.

GÖRÜŞMELER HEYET DÜZEYİNDE SÜRECEK 

Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeler heyetler düzeyinde devam edecek. 

TRUMP KAPIDA KARŞILADI

Erdoğan'ı Beyaz Saray'ın kapısında ABD Bakanı Donald Trump karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın görüşmesi basına görüntü verilmesiyle başladı. 

GÖRÜŞME ÖNCESİ TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA 

ABD Başkanı Donald Trump ilk açıklamasında, "Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşmemiz olacak. Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var. Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme 20 dakika olarak planlandı. Ancak görüşme daha uzun sürdü. 

Erdoğan ile Trump arasındaki görüşme 19.40'ta başladı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Tatmin olmadık"
ABD'li yetkililerin açıklamaları hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yapılan tüm açıklamalara rağmen biz tam olarak tatmin olmadık" dedi.
TSK, terör örgütü PYD hedeflerini vurdu
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK tarafından yapılan taciz atışlarına karşılık verdi. Öte yandan TSK, Hatay'a askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor.
Rusya'ya çok kritik ziyaret!
Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte Rusya'ya gitti.