Ana Sayfa >> TÜRKİYE 16 Haziran 2017, Cuma 07:49
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki: "Bu korumalar beni korumayacaksa neden yanımda götürüyorum?"
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki: ABD'nin TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları hakkında tutuklama kararı vermesine tepki gösteren Erdoğan, "Korumalarım hakkında yakalama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl yasa, bu nasıl hukuktur? Siyasi ve hukuki mücadelemizi vereceğiz." dedi.
Paylaş  
30
24
29
0

ABD'nin TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları hakkında tutuklama kararı vermesine tepki gösteren Erdoğan, "Korumalarım hakkında yakalama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl yasa, bu nasıl hukuktur? Siyasi ve hukuki mücadelemizi vereceğiz." dedi.

Ankara Devlet Protokolü ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Amerika ziyaretinde PKK’lı ve FET֒cü teröristler tarafından yapılan gösterilere Türk vatandaşlarının ve koruma polislerin müdahale etmesi olayına ilişkin 2 vatandaşın gözaltına alınması ve 12 koruma polisi için tutuklama kararı çıkartılmasına ilişkin, “PKK terör örgütü, FET֒cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi dokunmuyor.

Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan bizim soydaşlarımızdan, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeriye almışlar. Böyle şey olabilir mi? Diğer taraftan da benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkartmışlar. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur. Bu korumalar beni korumayacaksa niçin ben bunları yanımda Amerika’ya götürüyorum” açıklamasında bulundu.

“BU KORUMALAR BENI KORUMAYACAKSA NIÇIN BEN BUNLARI YANIMDA AMERIKA’YA GÖTÜRÜYORUM”

Son Amerika ziyaretinde PKK’lı ve FET֒cü teröristlerin kendisine yönelik yaptıkları gösterilere Türk vatandaşlarının ve korumaların müdahale ettiği olayı hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: “Amerika’daydım, son ziyaretim, PKK terör örgütü, FET֒cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi dokunmuyor. Acaba benzer bir şey Türkiye’de yapılmış olsa tavır ne olur? Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan bizim soydaşlarımızdan, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeriye almışlar. Böyle şey olabilir mi? Diğer taraftan da benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkartmışlar. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur. Bu korumalar beni korumayacaksa niçin ben bunları yanımda Amerika’ya götürüyorum. Amerika’nın Hansı ile Corcu ile mi ben kendimi koruyacağım?

Amerika’nın liderleri ülkeme geldiği zaman bırakın Türk şoförünü, Türk polisini bile arabaya oturtmazlar. Biz oraya gittiğimizde ‘hayır, illa biz kendi koruma polisimizi buraya oturtacağız.’ Benim polisim var, istemiyorum, ‘yok, biz kimseye emanet edemeyiz.’ Bir de böyle caka satıyorlar. Tabi bunun çeşitli siyasi, hukuki mücadelesini vereceğiz ama bu tür gerçekleri anlatmak istiyorum. Dünyada kanun denince, hukuk denince neyi, nasıl anladıklarını çok iyi bilmemiz lazım.

İsimlerimizi tarihe altın harflerle yazdırmakta, suya yazılan yazı misali kaybolup gitmek te bizim elimizdedir. Gelin Ülkemizin bu yeni kurtuluş savaşını hep birlikte verelim. Her birimiz kendi cephemizde milletimize zaferlerin en büyüklerini armağan edelim” dedi.

“BENZER BIR NIYETIN ÜLKEMIZ IÇIN DE GEÇERLI OLDUĞU AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDIR”

Milletlerin tarihlerinde çok önemli karar dönemleri ve yol ayrımları olduğunu hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin üzerinde oynanmaya çalışan oyunlara dikkat çekerek, “Dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği şu fırtınalı dönem de bizde böyle tercihle karşı karşıyayız. Çevremize baktığımızda son 10 yıldır kimi zaman ekonomik, kimi zaman siyasi, kimi zaman toplumsal zeminde, kimi zaman da hepsinde birden yürütülen bir dizi yeniden yapılandırma faaliyetlerine şahit oluyoruz.

Maalesef bu faaliyetlerin hiç biri uygulandığı ülkelere huzur, güven, refah getirmemiştir. Tam tersine bu girişimler çok yıkıcı ve can atıcı çatışmaların fitilini ateşlemiştir. Bugün bölgemizde yaşanan çatışmaların ve ortaya çıkan büyük yıkımın da gerisinde aynı oyun vardır. Benzer bir niyetin ülkemiz için de geçerli olduğu açıkça görülmektedir. Özellikle son 4 yıldır neredeyse kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırıların tesadüf olmadığını daha sonra yaşanan gelişmeler ortaya çıkartmıştır. Zirvesini 15 Temmuz darbe girişiminin oluşturduğu tüm bu saldırıları milletimizin desteği ile ve buradaki heyetin gayretleri ile boşa çıkartmayı başardık. Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğruna bu güne kadar yaptığınız tüm hizmetler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

“ANAYASANIN 138. MADDESINI HIÇBIR ZAMAN UNUTMASINLAR”

Yasaların arkasından dolanarak adım atmak isteyenlere anayasanın 138. maddesini hatırlatan Erdoğan, “Bir taraftan ‘hukuka saygı’ denilip, diğer taraftan hukuku çiğneme yoluna gitmek kimseye bir şey kazandırmaz.

Bir taraftan ‘yasalara uymalıyız’ deyip, öbür taraftan yasaları birçok taraftan dolaşmak suretiyle ayaklar altına almak kimseye bir şey kazandırmaz. Ben bu akşam buradan bir şeyi seslendirmek istiyorum, bu alanda, hukukta, yasalarla ilgili birçok alanda adım atmak isteyenler anayasanın 138. maddesini hiçbir zaman unutmasınlar. Bu maddeyi onlara hatırlatıyorum. Onun için herkes konumunu iyi bilsin, o konumunda, oradan bir güç alarak bir yerlere baskı yapma yoluna da gitmesin. O onlara hiçbir şey kazandırmaz, kaybettirir. Bir başka şey daha söylüyorum, sorumluluğumuz sadece kendimize, sadece başında bulunduğumuz kuruma değildir, bununla birlikte asıl gelecek nesillere karşı büyük bir sorumluluğumuz vardır” ifadelerini kullandı.

YAKALAMA EMRI ÇIKARILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında Washıngton Büyükelçiliği rezidansı önünde çıkan arbedeyle ilgili 2 Türk kökenli Amerikalı tutuklanmıştı. Son olarak, Erdoğan'ın koruma personeli dahil olmak üzere, olaya karışanlarla ilgili yakalama emri çıkarıldı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Erdoğan'dan Putin'e: "Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları olur"
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Esad rejimi ile terör örgütü YPG'nin anlaştığı, Esad'a bağlı güçlerin Afrin'e gireceği iddiası gündeme geldi. ...
Çavuşoğlu: "Suriye rejimi, YPG'yi korumak için Afrin'e giriyorsa Türk askerin...
Suriye hükümeti güçlerinin Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüttüğü Afrin'in şehir merkezine gireceğine dair haberleri, "Suriye rejimi, YPG'yi korumak için Afrin'e giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz" if...
Ünlü isimler Kıbrıs'tan seslendi "idam geri gelsin"
Hadise ve Ferhat Göçer son dönemde artan çocuk istismarı olaylarına isyan etti. iki isim de Kıbrıs’taki programları sırasında TC Adalet Bakanlığı’na seslendi: “Kanunlar değişsin, idam geri gelsin.”