Ana Sayfa >> GÜZELYURT 13 Nisan 2017, Perşembe 11:25
GÜKAD: "Yayla köyü için daha fazla gecikmeden sağlık araştırma komitesi kurulmalı’"
Son zamanlarda, kanser hastalığına bağlı olarak ard arda yaşanan ölüm vakalarıyla sarsılan Yayla köyünü ziyaret eden Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, köylünün talebini dile getirdi.
Paylaş  
18
23
22
0

Son zamanlarda, kanser hastalığına bağlı olarak ard arda yaşanan ölüm vakalarıyla sarsılan Yayla köyünü ziyaret eden Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, köylünün talebini dile getirdi.

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD) Yönetim Kurulu, son zamanlarda, kanser hastalığına bağlı olarak ard arda yaşanan ölüm vakalarıyla sarsılan Yayla köyüne ziyaret gerçekleştirdi.

BİRLİKTE DERTLEŞMEK, BİRLİKTE HAREKET ETMEK...

‘Birlikte dertleşmek, birlikte hareket etmek’ sloganıyla, gerçekleştirilen ziyarette, halk arasında ‘kötü hastalık’ olarak tabir edilen kansere bağlı olarak ard arda yaşanan kayıplar konusu masaya yatırıldı.

ÖLÜMLER KÖYDE İNFİAL YARATTI...

Kanser hastalığına bağlı olarak son aylarda yaşanan ölüm vakalarının, köyde adeta infial yarattığını dile getiren Yaylalılar,  Sağlık Bakanlığı tarafından, konunun derinlemesine araştırılması için acil bir komite kurulmasını talep etti.

GÜKAD KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK...

Reşat Kansoy başkanlığındaki GÜKAD Yönetim Kurulu üyeleri de ziyarette, köylülerin acilen kurulmasını talep ettiği ‘Yayla köy sağlığı araştırma komitesi’ önerisinin yerinde bir talep olduğunu ve dernek olarak bu konunun takipçisi olacaklarını söylediler.

ŞEFFAF OLUNMALI...

Sağlık Bakanlığı’nın daha fazla gecikmeden, ilgili araştırma komitesini kurup çalışmaya başlamasını isteyen GÜKAD, komitenin çalışmasıyla, Yayla’da artış gösteren kansere bağlı ölüm vakalarının çevresel ve genetik faktörlerinin bilimsel incelemelerle ortaya çıkartılmasının önemine değindi.

GÜKAD Yönetim Kurulu, araştırma komitesinin ortaya çıkaracağı sonucun insanımıza yol haritası olması için ilgili bakanlıkların mutlak surette şeffaf olması ve sonuçların tüm kamuoyuyla paylaşılması talebinde de bulundu.

YAYLA’DA EKO TURİZM AÇISINDAN YÜKSEK BİR POTANSİYEL VAR, MUTLAKA DEĞERLENDİRİLMELİ...

Ziyarette, özellikle kırsal kesim arsalarının köyden göçü yavaşlattığına da dikkat çekilerek, Yayla’nın tarım ve hayvancılık yanında marka değeri yüksek olan özgün el işleriyle de ‘Eko Turizmi’ açısından yüksek potansiyele sahip olduğu belirtildi.

YAYLA AKDENİZ SAHİL YOLU PROJESİ HAYAT BULMALI...

GÜKAD’ın, bölgede daha önce gündeme gelen ancak hayat bulmayan, ‘Yayla - Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin yeniden ele alınması ve hayata geçirilmesi konusunda köylülerle aynı fikride olduğu kaydedildi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Park halindeki aracın bagajında uyuşturucu bulundu
Lefkoşa-Güzelyurt anayolu Serhatköy mevkiinde, erkek 26 yaşında A.H.’nin kullanımında bulunan ve refüj içinde park halinde olan van araçta yapılan aramada, 1 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan...
20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Güzelyurt'ta törenle kutlandı
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.
Güzelyurt'taki narenciye bahçeleri kurudu, üreticiler isyan etti...
Güzelyurt’ta bulunan narenciye bahçeleri, yeterli miktarda su sağlanamaması ve suların tuzlu olması nedeniyle kurumaya yüz tutarken, üretici de isyan noktasına geldi.