Ana Sayfa >> LEFKOŞA 21 Haziran 2017, Çarşamba 07:39
Haspolat bölge sakininden çarpıcı iddia: "Muhtar, kafasına göre ücret alıyor"
Haspolat bölge sakininden çarpıcı iddia: Lefkoşa Haspolat bölge sakinlerinden Nejmi Tan Yürün, Haspolat Muhtarı Asım Egemen’in, verdiği ikametgah belgeleri için bölge sakinlerinden ‘kendi kafasına göre’ ücret aldığını ve yasa dışı uygulama yaptığını iddia etti.
Paylaş  
38
42
39
0

Kıbrıs Postası

Lefkoşa Haspolat bölge sakinlerinden Nejmi Tan Yürün, Haspolat Muhtarı Asım Egemen’in, verdiği ikametgah belgeleri için bölge sakinlerinden ‘kendi kafasına göre’ ücret aldığını ve yasa dışı uygulama yaptığını iddia etti.

Kıbrıs Postası’na ulaşarak yaşadıklarını anlatan Yürün, işlerinin kötü gitmesi sonucunda Haspolat’taki çiftliğinin yardımcı evine taşınmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, çocuklarını okula yazdırmak için ikametgah belgesine ihtiyacı olduğunu ancak aralarında husumet olması nedeniyle Muhtar Egemen’in kendisine ve çocuklarına ikametgah belgesi vermediğini kaydetti.

Egemen’in vermediği ikametgah belgesini daha sonra Kaymakamlık’tan aldığını söyleyen Yürün, Egemen’in ayrıca keyfi iş yaptığını ve pul yapıştırılmayan ikametgah belgesinden yasal şartlarda 2.50 TL alması gerekirken, 10 TL veya 20 TL aldığını da iddia ederek, Egemen’in ‘adamına göre iş yaptığını’ savundu.

Yaşadıklarını Kıbrıs Postası’na anlatan Lefkoşa Haspolat bölge sakinlerinden Nejmi Tan Yürün, eşi ve çocukları ile kendisine ait Haspolat Arıtma Tesisi bölgesinde bulunan çiftliğinin yardımcı evinde kalmasına rağmen, Muhtar Asım Egemen’in, çocuklarını okula yazdırmak için ikametgah belgesine ihtiyacı olmasına rağmen, ‘aralarında husumet bulunduğu’ gerekçesi ile ikametgah belgesini vermediğini iddia etti.

“ARAMIZDA BULUNAN HUSUMET NEDENİYLE İKAMETGAH BELGESİ VERMEDİ”

Lefkoşa Haspolat bölge sakinlerinden Nejmi Tan Yürün, önceki yıllarda Hamitköy’de ikamet ettiğini, aynı zamanda Haspolat Arıtma Tesisi bölgesinde çiftliği olduğunu söyledi. İşlerinin kötü gitmesi ve Haspolat’taki çiftliğinin batması sonucunda Hamitköy’deki ikametgahından çıkmak zorunda kaldığını kaydeden Yürün, kalacak başka yeri olmaması nedeniyle çocukları ve eşiyle, kendisine ait Haspolat’taki çiftlik alanında bulunan prefabrik yardımcı eve taşındığını söyledi. Taşındıktan sonra çocuklarını okula yazdırmak için ikametgah belgesine ihtiyaç duyduğunu belirten Yürün, Haspolat Muhtarı Asım Egemen’den ikametgah belgesi talep ettiğini ancak aralarında bulunan husumet nedeniyle Egemen’in ikametgah belgesi vermediğini iddia etti.

“BELGEYİ VERMEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI…”

Hamitköy’den önce, 10 yıl kadar Haspolat’ta ikamet ettiğini kaydeden Yürün, Egemen ile uzun zamandır aralarında husumet olduğu gerekçesi ile çocuklarını okula yazdırmak için kız kardeşi aracılığı ile Egemen’den 3 defa ikametgah belgesi talep etmelerine rağmen, Egemen’in zorluk çıkartması üzerine Kaymakam’a gittiğini ve Kaymakam’ın da Egemen’e söz konusu ikametgah belgesini vermek zorunda olduğunu söylemesine rağmen, kendisinin ikametgah belgesini vermediğini söyledi. Egemen’in, Kaymakam’ın ikametgah belgesi verilmesi gerektiği yönündeki çağrısına uymadığını kaydeden Yürün, olanları şöyle anlattı:

“Egemen, ikametgah belgesi vermemek için elinden geleni yaptı. Kaymakam, vermesi gerektiğini söylemesine rağmen önce Haspolat’taki çiftliğin benim olduğuna dair Kaymakamlığın verdiği sözleşmeyi talep etti, sonra noter onayı istedi. Ardından Kaymakam yetkilileri belgeyi vermesi için kendisini aradı, Haspolat’ta kaldığımız yerin inşaat planlamasını talep etti. Sonra devreye polis girdi. Polisin de Kaymakam’ın da sözlerini dinlemedi, belgeleri vermedi. Daha sonra kardeşimi aracı kullanmaktan vazgeçtim ve Egemen’in yanına ben gitti. Tartıştık ve bana açıkça aramızdaki husumetten dolayı ikametgah belgesi vermediğini söyledi.”

“ADAMINA GÖRE İŞ YAPIYOR, 2.50 TL ALMASI GEREKİRKEN 20 TL ALIYOR”

Egemen’in vermediği ikametgah belgesini daha sonra Kaymakamlık’tan aldığını söyleyen Yürün, Egemen’in ayrıca keyfi iş yaptığını ve pul yapıştırılmayan ikametgah belgesinden yasal şartlarda 2.50 TL alması gerekirken, 10 TL veya 20 TL aldığını da kaydederek; Egemen’in ‘adamına göre iş yaptığını’ iddia etti. Yaşananlarda Haspolat sakinlerinin de şikayeti olduğunu ifade eden Yürün, Egemen’e dava açacağını da sözlerine ekledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
2
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Başkent ve Mağusa Kale Lıons kulüplerinden görme engelliler okuluna yardım…
Başkent Lions Kulübü ile Mağusa Kale Lions Kulübü, 7 - 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla ortak etkinlik düzenledi.
Lefkoşa'da bahçeye konan soba yangına neden oldu
Lefkoşa’da bu sabaha yakın çıkan yangında Özdemir Kaptanoğlu’nun evi zarar gördü.
108 iş yeri denetlendi
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi ekiplerinin işletmelere yönelik denetimleri kapsamında 2 Ocak ile 12 Ocak tarihleri arasında 108 iş yeri denetlendi.