Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Temmuz 2017, Salı 14:08
banner

"Herkes İçin Mekan" eylemi ile IFI-Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu'nun sayfasında yer aldı

Herkes İçin Mekan eylemi ile IFI-Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu'nun sayfasında yer aldıBu yıl IFI (Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu) Dünya İç Mimarlık Günü’nü “Nesiller İçin Tasarım: Dünyada Değişen Demografi” teması ile kutlamaya karar verdi. Dünya çapında birçok iç mimarlık okulu ve mesleki organizasyon İç Mimarlık Günü’nü kutlamak için bu tema dahilinde aktiviteler düzenledi.
Paylaş  
30
30
31
0

Bu yıl IFI (Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu) Dünya İç Mimarlık Günü’nü “Nesiller İçin Tasarım: Dünyada Değişen Demografi” teması ile kutlamaya karar verdi. Dünya çapında birçok iç mimarlık okulu ve mesleki organizasyon İç Mimarlık Günü’nü kutlamak için bu tema dahilinde aktiviteler düzenledi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü’nün öğrencileri de Evrensel Tasarım (Herkes İçin Tasarım) düşüncesine dikkat çeken bir dizi aktivite ile bu kutlamalara katıldı. Yrd. Doç. Dr. Guita Farivarsadri eşliğinde bir grup öğrenci, toplumun tüm grupları tarafından kullanılması beklenen kamusal açık ve kapalı mekanların tasarımında ve düzenlenmesinde engelli vatandaşlar, çocuklar, yaşlılar, kısa boylular ve benzeri farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçları ve sınırlamalarının göz ardı edilmesine dikkat çekmek ve bu dışlayıcı yaklaşımı protesto etmek için bir eylem planladılar.

Bu kapsamda öğrenciler, tasarım ve yapım hatalarından dolayı toplumdaki farklı gruplar için kullanılması zor olan mekanlarda hazırladıkları şablonları kullanarak mesajlar bıraktılar. Bu şablonlar seçtikleri kullanıcı grupları ile ilgili sembolik grafikler ve “Ben buradan nasıl ineceğim?” “Ben buraya nasıl geçeceğim” gibi düşündürücü sorular içerdi. Daha sonra öğrenciler yaptıkları eylemle ilgili çektikleri fotoğrafları, DAÜ Mimarlık Fakültesi’nde bir sergi düzenleyerek herkes ile paylaştılar. Bu eylem, IFI-Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu’nun web sayfasında (https://ifiworld.org) da geniş bir yer aldı ve tüm dünya ile paylaşıldı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Özyiğit: "Kayıt kabul tüzüğü ile hedefimiz öğrenci kalitesinin arttırılması"
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, “Kayıt Kabul Tüzüğü ile hedefimiz, üniversitelerimizdeki öğrenci kalitesinin arttırılması” dedi. Özyiğit, Kayıt Kabul Tüzüğü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
UFÜ'ye performans analizi ve biyomekanik laboratuvarı...
image Uluslararası Final Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Performans Analizi ve Biyomekanik Laboratuarı kurduğunu ve laboratuvarın açılışının gerçekleştirildiğini bildirdi.
UKÜ, Dev Eğitim Organizasyonuna Ev Sahipliği Yapacak
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Kıbrıs’ın en büyük dershaneleri arasında yer alan Yeni Sistem Dershanesi, Atlas Dershanesi, Cyprus Education & Teaching Academy, Da Vinci ve Final Dergisi Dershaneleri taraf...