Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 27 Kasım 2017, Pazartesi

Yaşanmayan çocukluklar ve gençlikler

Paylaş  
68
155
66

Geçen hafta Dünya Çocuklar Günü kutlandı. Geçmiş yazılarımda dünya çocuklarının yürekler acısı durumunu istatistiklerle anlatmaya çalıştım. Bu kez 9 yıl önce yazdığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Ne acıdır ki yazıda verdiğim istatistiklerin yansıttığı tablo bugün daha da kötüdür.

Bir zamanlar anne, babalarımız “bizim zamanımızda” diyerek konuşmaya başlayınca kaçacak delik arardık.

Çocuklarımız, hatta torunlarımız da tıpkı bizim gibi, bu şekilde başlayan konuşmamızı duymamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Çocukluğa özlem birçoklarımızın ta yüreğimizin derinliğinde hissettiğimiz bir duygu. Facebook grupları oluşturuldu bu duyguyu paylaşanlar için.

Özellikle dünyada şu an olup bitenlere şahit oldukça bu duygu çıldırtan bir özleme dönüşüyor. Evet, zaman zaman hepimiz “hayata tutsak olmadığımız, başına buyruk yaşadığımız” o güzelim çocukluk yıllarımızı anımsarız. Ya şimdiki çocuklar? Onlar da zaman aşımında, bizim gibi 50li, 60lı yaşlara geldiklerinde aynı duyguyu hissedecekler mi? Bence büyük çoğunluk için bu sorunun cevabı malesef hayır olacaktır.

Bazılarımız 21inci yüzyılın materyalist yaşamına bakıp zamane çocuklarının ne kadar şanslı olduğunu düşünebiliriz. Ama bu büyük bir yanılgı olur. Evet, bizim şimdiki çocuklar gibi bilgisayarımız, bilgisayar oyunlarımız yoktu. 18 yaşına basarkenden ailelerimiz bize yepyeni arabalar alamazlardı.

Doğum günlerimizde, Noellerde pahalı hediyelere gömemezlerdi bizi ailelerimiz. Odalarımızda kendi televizyonlarımız yoktu. Hatta bazılarımızın kendi odalarımız dahi yoktu. Tahtadan, el yapımı bir tüfek, eski çoraplardan, bezlerden yapılmış bebekler bizleri seviçten çıldırtırdı. Bayramdan bayrama alınan gıcır gıcır ayakkabılarımıza sarılır öyle uyurduk arife geceleri.

Eskiden odalarımıza kapalı, bilgisayar oyunları oynamazdık. Değil bilgisayar, televizyon bile yoktu bizim çocukluğumuzda. Evimizin karşısındaki mezarlıkta arkadaşlarımızla saatlerce lingiri, futbol, pirili, saklambaç oynar, ancak karanlık basınca yorgun bir mutlulukla eve dönerdik.

Soğuk kış günlerinde evimize doluşan akrabalarımızla kocaman mangalın etrafında oturur, büyüklerimizin sırayla anlattığı masalları, serüvenleri dinler, mest olurduk. Bir taraftan da bahçemizden toplanılan portakal ve diğer meyveleri mideye indirir, mangala atılan portakal kabuklarının kokusunu çiğerlerimize çekerdik.

Çoğu zaman da mangalın telinin üzerinde kestane kavurur, bir taraftan koyulaşmış sohbetleri dinler, diğer yandan da kestaneleri hallederdik.

Basit şeylerdi bizi mutlu eden çocukluğumuzda. Ve en önemlisi kendimizi güvenli hissederdik. Ailelerimizin, dışarıda oynarken bizi gözetlememleri gerekmezdi.

Ya şimdiki çocuklar? Pahalı oyuncakları, bilgisayarları, yüz sterlinlik spor ayakkabıları var ama, onlar da bizim gibi güvence içerisinde bir yaşam sürebiliyorlar mı?

Araştırmalara göre hayır.

Son birkaç ay içerisnde Birleşik Krallıkta ardarda yapılan anket ve araştırmalar çocukların ve gençlerin mutsuz yaşantılarını yansıtan bir nitelik taşıyor.

Özellikle gençler genel toplum tarafından öcü olarak görülüyor, onlardan korkuluyor. İşin aslına bakacak olursak gençlerin bugünkü haline sebeb olan en önemli etken eğitim sistemindeki aksaklıklardır. Hem okul çağı eğitimi hem de yetişkinlere yönelik eğitim. İstatistiklere göre suçların, kriminal olayların hedefi en fazla gençlerdir.

Internette çocuk ve gençler üzerine yapılan araştırmalara bir göz atacak olursanız şaşarsınız. Binlerce sayfa her konuda araştırma detayları ile dolu. Acı olan bu araştırmaların sonuçlarının hiç de iç açıcı olmamaları.

Birkaç örnek:

Geçtiğimiz yıl çocukların karşılaştıkları taciz olaylarını rapor etmeleri için açılan telefon hattına (Childine) 13200 çocuk telefon etmiş.

Childline sorumlularına göre bu rakam son üç yılda %50 artış temsil ediyor.

13 -16 yaş grubu çocukların deprasyona girmelerini önleme amaçlı grup terapi seansları düzenleniyor. Hükümetin 1 milyon sterlin ayırdığı projeden 7000 çocuk yararlanacak. Yapılan araştırmalar bu yaş grubundan olan çocukların %20sinin deprasyon riski taşıdığını belirlemiş.

Birkaç ay önce Prınce’s Trust için yapılan bir anket de bu konuda çok vahim sonuçlar sundu. Ankete göre, İskoçyada’ki gençlerin yüzde dokuzu yaşamı anlamsız bulmakta, yüzde yirmi üçü sık sık veya herzaman deprasyon içerisinde olduklarını, yüzde yirmi dokuzu şimdi çocukluk yıllarından daha az mutlu olduklarını belirtiyor.

Gelişmiş 21 ülkedeki çocuklarla ilgili 2008 UNICEF Raporu, Britanya’da yaşayan çocukların en mutsuz çocuklar olduğunu belirtiyor.

British Consumer Council araştırmasına göre saatlerce televizyon seyreden ve Internette zaman harcayan çocuklar çok mutsuz ve açgözlüdürler. Araştırmaya göre bu çocuklar aileleri ile devamlı münakaşa ederler, anne babaları için olumsuz görüşlere sahiptirler ve çok düşük özgüvenleri vardır.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılıp sadece köşemin değil gazetemizin bir yıllık malzemesini teşkil edebilir. Çocukların ve gençlerin mutsuzluğunun birçok sebepleri vardır. Bunların en önemlilerinden birinin aileleri ile aralarındaki yok denecek kadar az olan iletişim olduğu vurgulanıyor. Bence bu önemli bir faktör. Ama materyalist, kapitalist düzenin yarattığı açgözlülük sebebiyle eski değer yargılarının erozyona uğraması daha akla yakın bir açıklama.

Noel ve yılsonu hızla yaklaşıyor. Aileler yine çocukları için yüzlerce sterlin harcayarak onlara pahalı oyuncaklar alacaklar ve onları mutlu edeceklerini sanacaklar. Umarım zamanla aileler çocuklarını mutlu etmenin yolunun onlarla iyi iletişim sağlamaktan geçtiğini anlayacaklar.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
9 Aralık 2018, Pazar    Enfield'de komplolar başlarken
2 Aralık 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (3)
25 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (2)
18 Kasım 2018, Pazar    Unutturulan bir medeniyetin izinden (1)
7 Ekim 2018, Pazar    Tarih ve gerçekler
30 Eylül 2018, Pazar    Zamane çocukları
23 Eylül 2018, Pazar    Biraz nostalji
16 Eylül 2018, Pazar    Moments / Anlar
9 Eylül 2018, Pazar    Londra'da bir gün
2 Eylül 2018, Pazar    Tatil şahane, yolculuk işkence

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Enfield'de komplolar başlarken
Ertanç HİDAYETTİN | 9 Aralık 2018, Pazar
Ülkelerini çeşitli nedenlerle terk eden insanların göç ettikleri ülkelere uyum sağlaması hiç de kolay değil.
Özellikle göç edilen ülkelerin kültürleri kendi kültürlerinden oldukça farklı ise, uzun bir bocalama süreci...
Unutturulan bir medeniyetin izinden (3)
Ertanç HİDAYETTİN | 2 Aralık 2018, Pazar
Mirador de San Nicolas Granada’nın en yüksek semtinde bulunan küçücük bir meydan.
Meydana ismini veren San Nicolas Kilisesi meydanın arka kısmında kalıyor. Buraya turist ve yerlilerin akın etmesi bu kiliseyi görmek i...
Unutturulan bir medeniyetin izinden (2)
Ertanç HİDAYETTİN | 25 Kasım 2018, Pazar
Güneşli, ılık bir Sonbahar günü, Granada’da gezimiz devam ediyor. Günlerden Cumartesi. Etraf şık mağazalarda alışveriş eden, kaldırım kahvelerinde kahvelerini, soğuk biralarını yudumlayan kalabalıklarla dolu.
Biraz i...