Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar
KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular
Paylaş  
39
104
34

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
5
 
0
 
1
 
1
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ağustos 2017, Çarşamba    Hükümet gürültü sorununu çözmeli
13 Ağustos 2017, Pazar    Kooperatifler devlet kuruluşu değildir
9 Ağustos 2017, Çarşamba    Rum tarafı neden çözümden kaçıyor?
6 Ağustos 2017, Pazar    Hem suçlu, hem güçlü olmak
2 Ağustos 2017, Çarşamba    Suyun denize akıtılmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz
30 Temmuz 2017, Pazar    KKTC'de Rum tezlerinin savunulması ciddi bir sorundur
27 Temmuz 2017, Perşembe    Yeni yönetim anlayışına muhtacız
23 Temmuz 2017, Pazar    Karşı tarafın amacı adanın kuzeyini de ele geçirmektir
19 Temmuz 2017, Çarşamba    20 Temmuz diriliş günümüzdür
16 Temmuz 2017, Pazar    Amaç çözüm mü? birleşme mi?

Hükümet gürültü sorununu çözmeli
Dr. Orhan AYDENİZ | 16 Ağustos 2017, Çarşamba
Sosyal medyada bir çok vatandaşlarımızın gürültü sorunundan şikayet etmesine karşın, iktidarın anlaşılması zor bir umursamazlıkla konuya el atmamakta ısrar etmesi, gözden düşmesine sebep olmaktadır.
Teknolojik gelişm...
Kooperatifler devlet kuruluşu değildir
Dr. Orhan AYDENİZ | 13 Ağustos 2017, Pazar
KKTC’de maalesef bir çok kişi ve özellikle de siyasiler, kooperatifleri devlet kuruluşu olarak görüyor.
Bu hatalı görüş nedeniyle de,1984’den sonra  iktidara gelen siyasiler, K.T. Kooperatif Merkez bankasını,siyasi t...
Rum tarafı neden çözümden kaçıyor?
Dr. Orhan AYDENİZ | 9 Ağustos 2017, Çarşamba
Son Crans Montana’da Rum Yunan-emperyalist üçlüsü, ENOSİS’e zemin hazırlayacağı aşikâr olan korkunç ödünler aldıkları halde, acaba neden anlaşma yapılmasını istemediler?
Kuşkusuz Rum- emperyalistlerin hoşuna gidecek ...