Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar
KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
6 Şubat 2016, Cumartesi    Politikacılar Kooperatiflerden elini çekmelidir
2 Şubat 2016, Salı    Kıbrıs'ta çözüm mümkündür
30 Ocak 2016, Cumartesi    Kıbrıs Türk halkı nereye sürükleniyor?
26 Ocak 2016, Salı    Çelişkili ve üzücü tutumlar
23 Ocak 2016, Cumartesi    Yasalar halkın ve ülkenin çıkarlarına aykırı olmamalı
19 Ocak 2016, Salı    Anavatanın temin ettiği suyun kullanılması geciktirilmemeli
16 Ocak 2016, Cumartesi    Reformlar geciktirilmemeli
12 Ocak 2016, Salı    Vefasızlık dünyanın hiçbir yerinde alkışlanan bir davranış değildir
9 Ocak 2016, Cumartesi    İki kesimlilik her iki halkın çıkarınadır
6 Ocak 2016, Çarşamba    Mülkiyet gerçeği

increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

Politikacılar Kooperatiflerden elini çekmelidir
Dr. Orhan AYDENİZ | 6 Şubat 2016, Cumartesi
Devletin Kooperatiflerle tek ilişkisi, kamu yararını korumak amacı ile faaliyetlerini yasal sınırlar içinde izlemek ve denetlemektir. Bu hizmeti de, Kooperatif Mukayyitliği vasıtası ile gerçekleştirebilmektedir.
Yaln...
Kıbrıs'ta çözüm mümkündür
Dr. Orhan AYDENİZ | 2 Şubat 2016, Salı
Tüm ilgili tarafların art niyetsiz ve samimi olarak istemesi durumunda, Kıbrıs sorununun çözümü mümkündür. Kalıcı ve adil çözüm şekli de bellidir.
1960 ortaklık yönetiminin sadece 3 yıl yaşatılabilmesi ve ardından 19...
Kıbrıs Türk halkı nereye sürükleniyor?
Dr. Orhan AYDENİZ | 30 Ocak 2016, Cumartesi
Görüşmeler henüz tamamlanmadığı için, sonucun ne olacağı ve referanduma sunulacak anlaşmanın nasıl olacağı tam olarak belli değildir.
Ancak, Tek Halk, Tek Egemenlik, Tek Devlet, Rumların tekrar kuzeye gelip yerleşmes...