Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar
KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mart 2015, Çarşamba    Mağusa belediyesinin yanlış ve çağdışı uygulaması
22 Mart 2015, Pazar    Başkanlık seçimlerinde en önemli nokta
18 Mart 2015, Çarşamba    Adaylar çözüm için düşünce ve yöntemlerini ortaya koymalı
16 Mart 2015, Pazartesi    Üzücü dağınıklık
10 Mart 2015, Salı    Gelecek kuzeydedir
7 Mart 2015, Cumartesi    Batılı emperyalistlerin karanlık yüzü
4 Mart 2015, Çarşamba    Yerel kaynak ve değerlerimiz korunmalıdır
28 Şubat 2015, Cumartesi    Bürokratik engeller kaldırılmalı
25 Şubat 2015, Çarşamba    Poliklinikte gürültü kirliği
22 Şubat 2015, Pazar    Anavatanın nükleer enerji santrali gerçeği

increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

Mağusa belediyesinin yanlış ve çağdışı uygulaması
Dr. Orhan AYDENİZ | 25 Mart 2015, Çarşamba
Mağusa Eski Belediye yönetimi döneminde alınan bir karar uyarınca, kiracıların ödenmemiş su borçları ev sahiplerinden talep edilmektedir.
Bunun için de, Belediye bir başkasına kiralanan eve su bağlantısı yapmak için,...
Başkanlık seçimlerinde en önemli nokta
Dr. Orhan AYDENİZ | 22 Mart 2015, Pazar
 
KKTC anayasasına göre yürütme, yani ülkenin yönetimi cumhurbaşkanının değil hükümetin yetkisindedir.
Bu nedenle seçmenlerin, adayların işsizlik sorunu,ülke ekonomisi ve benzeri görüşleri ile vaatleri yerine, Rum t...
Adaylar çözüm için düşünce ve yöntemlerini ortaya koymalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 18 Mart 2015, Çarşamba
Yaklaşık yarım asırdan beri sürdürülen topumlar arası görüşmelerde, Rum tarafının tutumu, zamana oynadığını göstermektedir.
Halen KKTC’deki dağınıklık, sorumsuzca tutum ve davranışlar,Rum tarafının zamana oynamasına ...