Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar
KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular
Paylaş  
15
44
12

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ocak 2017, Çarşamba    Anavatanın Kıbrıs’ta askeri üssü olmalı
15 Ocak 2017, Pazar    Kıbrıs'ta barış bozulmamalı
12 Ocak 2017, Perşembe    Ağaçlandırma için uygun zemin hazırlanmalı
8 Ocak 2017, Pazar    Rum tarafının istediği ödünler yok olmamıza zemin hazırlayacak
31 Aralık 2016, Cumartesi    ‘Cefayı Çekmeyen Sefanın Kadrini Bilmez’
25 Aralık 2016, Pazar    AB'nin görüşmelere katılması kabul edilmemeli
21 Aralık 2016, Çarşamba    Taşınmaz mal ve Nüfus oyunu
18 Aralık 2016, Pazar    Türk ordusu Kıbrıs'tan ayrılmamalı
14 Aralık 2016, Çarşamba    Hükümet halkın günlük yaşamını sıkıntıya sokan sorunlara acilen el atmalıdır
11 Aralık 2016, Pazar    Hepimiz sorumluluk duygusu içinde hareketetmeliyiz

Califorian
 • Slide
  Slide
  LEFKOŞA : 444 70 70
  MAĞUSA : 365 61 70
 • Slide
  Onların sağlıklı beslenmesini tabiki önemsiyoruz... Çünkü ;
  Çocuklarınız çocuklarımızdır . . .
  Slide
 • Slide
  LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ
  BEYAZ YASEMİN SERTİFİKASINA SAHİBİZ . . .
 • Slide
  Menüler mevsimlik olabilir ama bizde
  LEZZET ve HİJYEN 4 MEVSİM . . .
  Slide

Anavatanın Kıbrıs’ta askeri üssü olmalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 18 Ocak 2017, Çarşamba
1963-74 deneyimi, yazılı güvencelerin; Türk halkının, anlaşmanın ve barışın korunması bakımından etkili olamayacağını açık bir şekilde ortaya koymuştur.
Ayrıca anavatanın Kıbrıs’ta sadece 650 asker bulundurmasının da...
Kıbrıs'ta barış bozulmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Ocak 2017, Pazar
Kim ne derse desin, orta doğunun kan gölüne dönüştürülmesine karşın, Kıbrıs’ta asırlardan beri birbiri ile çatışan iki halk, 1974’den günümüze, Anavatanımız Türkiye sayesinde barış içinde yaşamaktadır.
Ha...
Ağaçlandırma için uygun zemin hazırlanmalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 12 Ocak 2017, Perşembe
Ülkemizin bitki örtüsü fakiri olduğu biliniyor. Ancak, sadece ağaçlandırmanın önemini belirterek, kampanyalar yaparak bitki örtümüzü artırmamız beklenemez.
Bitki örtümüzün artırılabilmesi için, öncelikle ağaçlandırma...