Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar

KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular

Paylaş  
61
172
53

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
4
 
12
 
1
 
2
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
12 Aralık 2017, Salı
Ömer kadife         - Lapta
Bence güzel bir konuya deginilmiş bence bu sorun güzel Kıbrısı çöplüğe dönüştürüyor

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Nisan 2018, Çarşamba    Yolların bakım ve idamesi düzenli olarak yapılması gereken bir hizmettir
15 Nisan 2018, Pazar    Seçilmişler devlet yapısını bozmamalı
11 Nisan 2018, Çarşamba    Çözüm düşmanları
8 Nisan 2018, Pazar    Nükleer enerji gerçeği
4 Nisan 2018, Çarşamba    Su kaynakları yönetimine acilen el atılmalı
1 Nisan 2018, Pazar    Kuru ot kirliliği sorunu
25 Mart 2018, Pazar    Savaşı başlatan, mağlup olduğu takdirde  tazminat talebinde bulunamaz
21 Mart 2018, Çarşamba    21 Mart Ergenekon bayramı
18 Mart 2018, Pazar    Kıbrıs sorununda nüfus ve Türkiye'nin önemi
11 Mart 2018, Pazar    Sigara içme yasağı bir hakkın kısıtlaması değildir?

banner
banner
banner
banner
banner

Yolların bakım ve idamesi düzenli olarak yapılması gereken bir hizmettir
Dr. Orhan AYDENİZ | 18 Nisan 2018, Çarşamba
Normal olarak, gerek Belediyelerin gerekse devletin ilgili kuruluşunun, yollardaki durumu sürekli izlemesi, gözetlemesi ve gereksinim duyulan bakım ve onarımı düzenli olarak yapması gerekir.
Çünkü yollarda oluşan çuk...
Seçilmişler devlet yapısını bozmamalı
Dr. Orhan AYDENİZ | 15 Nisan 2018, Pazar
Uygar ülkelerde devlet kuruluşları, yürürlükteki mevzuata ve yasalara göre faaliyetlerini yürütür ve vatandaşlara  hizmet sunar.
Çünkü her seçimden sonra, iktidarların değişmesi ile tepeden indirme yönetici atanarak ...
Çözüm düşmanları
Dr. Orhan AYDENİZ | 11 Nisan 2018, Çarşamba
KKTC’de bazı kişilerin, ‘derhal birleşme ve çözüm’ diyerek, gerçekte bilinçli olarak, Rum tarafının makul bir çözüme yanaşmasını engellediği görüşündeyim.
Mevcut koşullardan nemalanan bu kişiler, çözüm olması durumun...