Ana Sayfa >> Yazarlar Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Temmuz 2009, Pazar
KKTC’deki Çevre Sorunları Ve Sorumlular
Paylaş  
27
76
25

Ülkemiz genelinde maalesef çevre kirliliği, artık herkesin dikkatini çekecek boyutlara ulaşmıştır.

Şehirler arasındaki yollar, bir yandan kıştan kalan ve hala daha temizlenmeyen yabani otlar, hayvan leşleri ve araçlardan atılan içecek kutuları, pet şişe ve çeşitli atıklarla çirkin bir görünümdedir.

Biricik dağımızın üzerinde doğudan batıya boydan boya belirli aralıklarla yer alan, taş ocakların faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha kemiriliyor.

Ormanlarımız, makiliklerimiz ve kırsal alanlardaki boş araziler inşaat artıkları, evsel çöpler ve hazır beton atıkları ile kaplanmış.

Yerleşim alanlarının ortasında kalan Dikmen çöplüğü, tüm tepki ve uyarılara rağmen, göz göre göre insanlarımızın sağlığını bozmaya devam ediyor.

Elektrik santralinin bacasına filitre konulmaması nedeniyle, çevresinde yaşayan insan ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileniyor.

Uyarılara karşın ağaçlandırmaya gereken önemin verilmemesi sonucu, rüzgar erozyonu ile oluşan toz kirliliği vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyor.

Başta Lefkoşa olmak üzere, şehir içindeki kaldırımların ağaçlandırılmaması  nedeniyle kavurucu sıcaklar insanlarımızın güneş çarpması  ile hastalanmasına yol açıyor.

Plajlarımız ve piknik alanlarımız başta naylon atıklar olmak üzere çöplerle kaplanmış durumda.

KKTC’nin başkenti Lefkoşadaki yolların araba kullanılamayacak derecede delik deşik olması yanında bir de, refüjlerler ile yol kenarları kuru ot ve çöplerle kaplı.

Kısaca ülkemiz adeta çöplüğe dönüştürülmüştür.Ancak kirlilik sorununun herkesin dikkatini çekmesine karşın, ortada ne sorumluluk üstlenen ne de sorumlu tutulan var.

Kuşkusuz, ülkemizin temiz tutulmasını sağlamak ve kirletilmesini önlemek, hükümet ile belediyelerin yükümlülüğündedir.

Ancak, ülkemizin bu kadar kirletilmesi karşısında hükümet ve belediyelerin görevlerini  yerine getirmemesi karşısında, sessiz ve tepkisiz kaldığımız için vatandaşlar olarak bu durumdan bizler de sorumluyuz.

Kanımca gerek hükümetlerin gerekse belediyelerin, çevre temizliğine ve  halkın sağlığına daha fazla önem vermesi için hepimizin şimdikinden çok daha duyarlı hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü, çevrenin korunması için mücadele etmek, sadece birkaç kişinin veya Sivil Toplum Örgütlerinin görevi değildir.

Her gün binlerce yerli ve yabancı kişinin kullandığı yolardaki ot kirliliği karşısında bile tepki gösterilmemesi, çevreye karşı ne kadar duyarlı olduğumuzu gösteriyor.

Oysa, vatandaşın belediyeye ve devlete ödediği vergiler, yandaşların ve partililerin istihdamı için değil, çevre temizliği de dahil çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi içindir.

Ayrıca halkımız arasında sayıları fazla olmayan bazı sorumsuz kişilerin ülkemizi kirletmesini önlemek, Belediyelerin ve hükümetin başlıca görevlerinden biridir.

Konu ile ilgilenen herkesin bildiği gibi, ülkemizdeki tüm çevre kirliliklerinden, tüm vatandaşlarımız değil, sadece çok az sayıdaki kişiler sorumludur.

Bu kişilerin de pervasızca çevreyi kirletmesi; yasaların uygulanmasındaki isteksizlikten, cezaların yeterince caydırıcı olmamasından, yargının aşırı derecede yavaş çalışmasından, populizmden ve hatalı yönetim anlayışından kaynaklanıyor.

Bu nedenle, çevre kirliliğinden kurtulmamızın tek yolu, konuya daha fazla duyarlılık göstererek görevlilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamaktır.

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
5
 
0
 
1
 
1
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
26 Nisan 2017, Çarşamba    Hizmetlerdeki verimlilik artırılmalıdır
23 Nisan 2017, Pazar    Nankörlük ve teşekkür etmek
19 Nisan 2017, Çarşamba    Tarımda geleceğe dönük düzenlemeler
16 Nisan 2017, Pazar    Dilimiz ve tarihimiz üzerindeki tezgah
12 Nisan 2017, Çarşamba    Kültür ve kimlik üzerine
9 Nisan 2017, Pazar    Yollardaki çukurlar, yönetimdeki umursamazlığın göstergesidir
2 Nisan 2017, Pazar    İçimizdeki çözüm ve barış düşmanları
29 Mart 2017, Çarşamba    Çevre kirliliği kampanyalarla çözümlenemez
26 Mart 2017, Pazar    Karşı tarafın dayattığı birleşme, Enosis'e zemin hazırlayacak
19 Mart 2017, Pazar    Çözümsüzlüğün nedenleri

Hizmetlerdeki verimlilik artırılmalıdır
Dr. Orhan AYDENİZ | 26 Nisan 2017, Çarşamba
Yaklaşık 300 bin kişilik küçük ülkemizde Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Müsteşarlar ve Müdürler var.
Anavatan sayesinde tüm yöneticilerimiz, maaş ve makam olanakları bakımından en zengin ve büyük devletlerdeki mu...
Nankörlük ve teşekkür etmek
Dr. Orhan AYDENİZ | 23 Nisan 2017, Pazar
Hiçbir fedakarlığa katlanmadan, sıkıntı çekmeden, kendisine her türlü olanak sağlanan kişi ve toplumlar, genellikle sahip oldukları değerlerin değerini takdir etmezler.Atasözümüzde ifade edildiği gibi ‘Cefa çekm...
Tarımda geleceğe dönük düzenlemeler
Dr. Orhan AYDENİZ | 19 Nisan 2017, Çarşamba
Tarımsal ürünler tüketici bakımından ele alındığında, tazeliği, lezzeti, hijyenik kalitesi, vitamin, yağ, şeker, mineral madde içeriği ve fiyatı önemle dikkate alınır.
Halen bu niteliklerine göre önem ve tercih sıras...