Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Levent ÖZADAM | 16 Aralık 2010, Perşembe

Koop - Süt bilmecesi!

Paylaş  
45
129
48

img

Yıllar önce Kıbrıs Türkünün zor şartlar altında yaşarken yoktan var ettiği ve halkın, çiftçinin, hayvancının gerçek malı olarak benimsenen Koop-Süt çalışanları, kaderlerinin ne olacağı endişesi içindeler.

Bu tarihi kurumun kaderi konusunda öyle söylentiler var ki, endişe duymamak imkansız gibi.

11’i mevsimlik 162’si de kadrolu ve sözleşmeli olarak 173 kişinin çalıştığı kurumda ortaya atılan iddiaların başında burasının önce Türkiye’nin büyük firmalarından Sütaş’a satılacağı söylentisi yayıldı.

Sonra Ülker, şimdi de Pınar’a, el altından peşkeş çekileceği konuşuluyor.

Bu konuda yönetim kurulunun sürekli olarak TC Yardım Heyeti’ne çağrılarak gizli toplantılar yapılması da endişelerin artmasında önemli rol oynuyor.

Bazı yönetim kurulu üyeleri çalışanlarla yaptıkları sohbetlerde maaşlar da dahil olmak üzere sosyal haklardan yüzde 40’lık bir kesintinin yapılması gerektiğini, bunun yapılmaması halinde kurumun mutlak suretle elden çıkarılacağını konuşarak, çalışanın kafasını daha da karıştırıyorlar.

İddia o ki, kurumun şu anda toplam borcu 10 trilyon civarında...

Ve yine kurumun her yıl 4 trilyonluk bir zararı olduğu ve dolayısıyla borcun katlanarak arttığı ifade ediliyor.

Koop-Süt’ün yukarıda saydığımız Türkiyeli firmalara satışı gerçekleşir mi bilemeyiz.

Ama bunun bazı hukuki sorunları var.

Kurum devlet malı olmayıp Kooperatif Merkez Bankası çatısı altında faaliyet gösterdiği için, burası ancak bankalar yasası uyarında önce kapatılıp sonra satış işlemi gerçekleştirilebilir.

Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz’le dün yaptığımız görüşmelerde de Koop-Süt konusumda herkesin ayrı bir şey söylediği ve çalışanların diken üstünde kaderlerini beklediklerini öğrendik.

Güröz, ayrıca burasının el altından bir başka şirkete satılma kararı çıkması halinde sadece burada değil Koop-Bank’a bağlı tüm işletmelerde büyük eylemler yapacaklarını, gerekirse de kapılara kilit vuracaklarını belirtti.

Elbette ki bu konuda son kararı verecek olan makam burasının bağlı olduğu Başbakanlık makamı idi...

Konu hakkında kesin bilgi almak istediğimiz Başbakan İrsen Küçük sağ olsun dün bu konuda bütçe görüşmelerinin sürdüğü anda bizi bilgilendirdi ve kurumun el altından başka şirketlere peşkeş çekilmesi diey bir olayın gerçek olmadığını, bu konuda çalışanın rahat olmasını söyledi.

Başbakan bu konuda hayır mı yoksa şer mi bilemeyiz başka şeyler de söyledi;

Yönetim kuruluna talimat verdiğini ve burasının tamamen bundan böyle çalışanlara devredilmesi konusunu sendikaya iletmesi ve bu konuda çalışma başlatılmasını istediğini, bunu da devletin tüm borcu ödeyip, çalışanı borçlandıracağını ve kurumun çalışanın gerçek malı olarak işlevine devam etmesini istediklerini çok net bir şekilde dile getirdi.

Buraya kadar haberler güzel...

Bundan sonrası ise meçhul ve karanlık...

Çünkü eğer burasının çalışanlara devredilmesi söz konusu olmazsa, ya da sendika ile anlaşılamazsa Koop-Süt’ün faaliyetini sürdürebilmesi için önemli sayıda personelin durdurulacağını ve bunun da kaçınılmaz olacağının altını çizdi.

Yoğun bütçe görüşmeleri sırasında bize bu bilgileri verdiği için öncelikle sayın Küçük’e teşekkür ederiz.

Ama tabi ki burasının ne el altından dışarıdan bir şirkete devredilmesi ne de çalışanlarının işten durdurulması toplumun hoşnut olacağı bir konu değildir.

Bir de bu özelleştirme söylentilerinden rahatsız olan Süt İmalatçıları Birliği var.

Dün onlarla da konuyu tartıştık ve sonuçta onarın da bu kuruma talip olduklarını öğrendik.

Söylentiler hızla yayılmış ve onlara da Koop-Süt’ün Pınar AŞ’ye el altından peşkeş çekileceği haberlerini almakta gecikmemişler.

Çok ciddi bir şekilde ’14 trilyonu verelim bize devretsinler’ diyorlar...

Doğrusunu söylemek gerekirse eğer gerçekten burası yurt dışından torpullu birilerine verileceğine, kendi içimizden işletmelere devredilsin, hem toplum psikolojisi açısından hem de çalışanların geleceği açısından çok daha mantıklı.

KKTC’de çok hassas günler yaşanırken, mücadeel günlerinde zor şartlar altında kurulan Koop-Süt’ün kaderi belki de bir kırılma noktası olarak kabul edilebilir.

Tarafları öncelikle sağ duyulu olmaya, halkın kırılganlıklarını ve hassasiyetini göz önünde bulundurmaya ve eğer gerçekten de özelleştirilecekse bunun, yabancı şirketlere değil yine toplumun kendi öz insanına yapılması ülke selameti açısından da büyük önem taşıyor.

Bu çok bilinmeyenli denklemin en az zararla atlatılması en büyük dileğimizdir.

Toplum çoğunluğunun artık ülkeden göz etmeyi düşündüğü, kendi ülkesinden ümidini kesmeye başladığı bir dönemde, lütfen ülke insanının onuruyla daha fazla oynamayalım.

Milli Eğitim Bakanlığı

8

Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’ne yaptığı büyük katkılardan dolayı

Kuzey Kıbrıs

Turkcell

     

8

      

Yağışlardan zarar gören dar gelirli vatandaşlarımıza gıda yardımında bulunduğu için

Başkent Lions Kulübü

7

Yardım dernekleri ile ihtiyaçlı ailelere yaptıkları bağış etkinlikleri nedeniyle

Halkın Adalet Konseyi

7

İşsiz kalan eski KTHY çalışanlarına destek amacıyla yaptıkları eylemden dolayı

İskele Esnaf Birliği

7

Kanser hastası olan bölge esnafından birine yaptıkları maddi ve manevi destekten dolayı

Faks

Bir Türk, bir Amerikalı ve bir Alman birlikte saunaya gitmişler. Bellerinde birer havlu saunada oturmuşlar ter atarlarken, bip bip bip diye ses duyulmuş. Amerikalı, sağ eliyle sol koluna dokunup,
- "Çağrı cihazım çaldı. Derimin altında elektronik devre var da..." demiş. Aradan biraz zaman geçmiş, bu sefer bir cep telefonu çalmaya başlamış. Bunun üzerine alman, sol avuç içini kulağına götürmüs ve konuşmaya başlamış. Görüşmesi bitince, Türk'e ve Amerikalıya dönüp,
- "Avucumun içinde cep telefonu devresi var da..."
demiş teknolojik olarak geri kalmayı gururuna yediremeyen Türk,
- "Bana bir dakika izin verin"
demiş ve dışarı çıkmış. Birkaç dakika sonra döndüğünde poposunun arasına sıkışmış tuvalet kağıdı sarkıyormuş. Amerikalı ve Alman'ın kendisine garip garip baktığını görünce,
- "Faks geliyor da.."

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Mesaj Ara
/ /

Levent ÖZADAM'dan mesajınız var

Ertuğrul HASİPOĞLU 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ertuğrul HASİPOĞLU, parti tabanından önemli bir grup genel sekreterliğine seçilmemeniz için büyük bir operasyon başlattı. Birkaç ay evvel DP’den istifa ederek UBP’ye katılmanız büyük bir dezavantaj olarak görülüyormuş.

Paylaş Share/Bookmark
 
Mehmet DEMİRCİ 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Mehmet DEMİRCİ, Dipkarpaz Belediyesi’nin bungolov ihalesinde taşeronluk işini şahsınızın yapmak istemesinin başınıza büyük bir bela açtığını öğrendik. Yani insan belediye baykanı olduğu yerde taşeronluk işine girer mi Allah aşkına!

Paylaş Share/Bookmark
 
Derviş GEZER 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Derviş GEZER, ülkede ekenomi batmışken sizin bakanlık personelinin yıl başı balosunu yatılı olarak organize etmeniz hiç yakışık almadı. Kusura bakmayın ama siz yiyip içeceksiniz ve otelde konaklayacaksınız diye bunun parasını ülke insaın ödemek zorunda değildir. Umarız bu hatalı karardan dönersiniz!

Paylaş Share/Bookmark
 
Zorlu TÖRE 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Zorlu TÖRE, geçmişte ailecek brucellalı et yiyip sizin 5 çocuk, babanızın da 10 çocuk sahibi olmasını söylemenizle acaba kamuoyuna nasıl bir mesaj vermek istediniz? Kamuoyu bu konuda bir açıklama borcunuz olduğunu düşünüyor...

Paylaş Share/Bookmark
 
Cemal BULUTOĞLULARI 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Cemal BULUTOĞLULARI, Lefkoşa Surlariçi’nde 6 çocuklu Kıbrıslı bir anne olan Aysel İnciye sizin ilgi ve yardımınızı bekliyor. En azından şimdilik başlarını sokacak bir yer bulmanız bile sizi cennete gönderir.

Paylaş Share/Bookmark
 
Turgay AVCI 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Turgay AVCI, son günlerde parti toplantılarınızı Dereboyu’nda Salomonje Restorant’ta yaptığınız gözlemleniyormuş. Böyle giderse çok yakında kilolar tavan yapacak ve Özlem hanımın büyük tepkisini alacaksınız.

Paylaş Share/Bookmark
 
Ümit ÜNSAL 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ümit ÜNSAL, İstanbul’dan bir bayinin Koop-Süt’ü 20 bin TL alacağından dolayı mahkemeye verdiğini biliyor muydunuz? Bu kadar küçük bir miktar için koca Türkiye’ye rezil olmak biraz ayıp değil mi?

Paylaş Share/Bookmark
 
Ersin TATAR 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ersin TATAR, önceki gün babanız ile birlikte kabristanlık ziyaretinde görülmüşsünüz. Bu ziyarette makam aracı kullanmamanız dikkat çekmiş ve memnuniyet yaratmış. Vatandaş artık nelere dikkat ediyor değil mi? Bir de şu Devlet Emlak Malzeme Dairesi’ni disiplin altına alırsanız iyi olacak.

Paylaş Share/Bookmark
 
Ömer TATLI 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ömer TATLI, Tatlı Spor Kulübü’nü çok yakında spor dünyasına kazandıracağınızı öğrendik. Ancak spor branşı olarak Kickboksu seçmenize bir anlam veremedik doğrusu. Yoksa ileride bir koruma şirketi mi kurmayı düşünüyorsunuz?

Paylaş Share/Bookmark
 
Ali ATAMER 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ali ATAMER, ilk baskı kitaplarınızın bitmek üzere olduğunu ve ikinci baskıyı da İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler için yayınlayacağınızı öğrendik. Bu konudaki uyarılarımızı dikkate aldığınız için teşekkür ederiz.

Paylaş Share/Bookmark
 
Arif ALBAYRAK 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Arif ALBAYRAK, yeni meclis eylemleri için çeşitli projeler üretmekte olduğunuz söyleniyor doğru mu? Size şu yat turlarında yapılan köpük gösterilerini tavsiye ediyoruz. En azından siyaset madem kirlendi, meclis temizlenmiş olur.

Paylaş Share/Bookmark
 
Sadık ULUPINAR 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Sadık ULUPINAR, parti merkezi ile bazı bakanlardan şikayetler gelmeye başladı. İşleri geciktirip görevden alınmak istediğiniz ve müşavirliğin keyfini yaşama niyetinde olduğunuz iddia ediliyor.

Paylaş Share/Bookmark
 
Ünal ÜSTEL 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Ünal ÜSTEL, bakanlık makamı için epey umutul olduğunuz ve bu konuda Başbakan’dan yeşil ışık aldığınız yönünde haberler alıyoruz. Sakın bunları Mehmet Tancer duymasın da baygınlık geçirmesin.

Paylaş Share/Bookmark
 
Hüda AKSOY 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Hüda AKSOY, kocaman bir başbakanlık müsteşarı Allahın bir selamını esirger mi? Hiç yakıştıramadık doğrusu. Keskin sirke küpüne zarar verir bunu sakın unutmayın ve bir kenara not edin.

Paylaş Share/Bookmark
 
Cevdet KOPAR 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Cevdet KOPAR, esnafın yüzde 40 vergiyle kazanmasının imkansız olduğu yönündeki açıklamalarınıza meslektaşlarınızdan büyük destek geldi. Ama yine de umarız bu günleri de aramazsınız.

Paylaş Share/Bookmark
 
Enver YAZGIN 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Enver YAZGIN, eski Sanayi Holding konusundaki açıklamalarınız kamuoyunda ilgiyle izlendi. Sanayi Holding’in başına neler geldiyse bütün devlet kurumlarının da aynı akıbete uğrayacağı iddia ediliyor. Bakalım batan geminin malları kimlere nasip olacak?

Paylaş Share/Bookmark
 
Özkan KORUN 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Özkan KORUN, yeni örgütünüz hayırlı ve uğurlu olsun, umarız hastane çalışanlarının hakları konusunda başarılı olursunuz. Ancak bazı özel hastane çalışanlarından mesajlar geliyor ve kendilerinin de örgüte dahil edilmesi için girişim başlatmanız isteniyor...

Paylaş Share/Bookmark
 
Gülsen BOZKURT 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Gülsen BOZKURT, UBP ile TDP arasında yapılan koalisyon görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı da konuşulmaya başlanmış. Eğer bu bakanlık gerçek olursa hiç tartışmasız bu göreve sizin geleceğiniz söyleniyor.

Paylaş Share/Bookmark
 
Özay ANDIÇ 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Özay ANDIÇ, dün gün boyunca kamuoyunda ihtiyat sandığı yatırımlarının yüzde 30’unun devlet tarafından kesintiye uğratılacağı konusu konuşuldu ve vatandaş infial yaşadı. Bu konuda sağlam bir açıklama yapmağa gereği doğdu bilesiniz.

Paylaş Share/Bookmark
 
Gökhan ALTINER 16 Aralık 2010, Perşembe 07:00

Sayın Gökhan ALTINER, kısa bir süre sonra Başbakanlıkta danışmanlık görevine atanacağınızı öğrendik. İlk müjdeyi bizden alın istedik. Hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.

Paylaş Share/Bookmark
 

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
3
17 Aralık 2010, Cuma
Deniz         - Lefkoşa
Kalkınma nerede arkadaşım!Biz pek göremedik de. Bu arada çatlıyorsak kendimize sinirimizden. Kırk yıllık kaniyi yani olur zannettik ama maalesef UBP yine ayni UBP.

16 Aralık 2010, Perşembe
KKTC Kalkiniyor         - BRAVO KKTC
KKTC'ye yatirim devam ediyor. KKTC kalkiniyor. Dusmanlar catliyor ve sacmaliyor.

16 Aralık 2010, Perşembe
ahmet b         - lefkoşa
kktc nin ne geliri var.?? ihracat 117 milyon dolar, ithalat 1.1 MİLYAR DOLAR.
yani gelir yok hep gider var. DENİZ BİTİİİİİİİİ....
tüm kurumlar borç içinde. sen yıllarca yönetememişsin ahbap çavuş yedirmişsin.
batık kurumları özelleştirmekten başka çare yok. yoksa hepsi KTHY gibi batacak.
kktc halkının bankalarda faizde 6.5 milyar doları var. ama yatırım olarak dönmüyor.
yani kktc halkı, şöyle bu kurumlara bir el atsa olacak ama o da yok.
ÖZETLE KKTC YE DIŞARDAN SERMAYE LAZIM.
YA SERMAYE GELECEK ÖZEL SEKTÖR CANLANACAK YA DA BATACAKSINIZ.
bu işin bilmecesi falan yok. hepsi özelleşecek ve parayı bastırana gidecek.
boş laflarla yürümez bu işler...

16 Aralık 2010, Perşembe
AVUKAT         - Guzelyurt
Sn. Özadam,

Son zamanlarda sergilediğiniz performans gerçekten mükemmel. Kralın çıplak olduğunu hiç çekinmeden ortaya sermeye başlamanız bizleri umutlandırıyor.

AKP öncesi TC iktidarları Kıbrıs'ta sadece iki şeyle ilgilendiler. Birincisi insanlarıyla, ikincisi de ulusal çıkarlarıyla.
Bu iki konu dışında Kıbrıslı Türklerin, aşında, işinde, servetinde, sosyal ve kültürel yaşamında hiç gözleri olmadı. Ulusal çıkarları adına zaman zaman Kıbrıslı Türklerin iradesini çiğneseler de bunlar seçimden seçime yapılır ve orada kalırdı.

AKP İktidarı ile birlikte durum çok farklılaştı. AKP Kıbrısta insanlardan çok toprağın değeriyle ilgilenmeyi tercih etti, Kıbrıslı Türklerden çok buraya gönderdiği niteliksiz ve her yöne yönlendirebileceği,istediğini yaptırabileceği insanlarla ilgilendi ve onlara Kıbrıslı Türkleri hazır yiyici, tembel, yetimin hakkını yiyen dinsiz imansız insanlar olarak göstererek ayrıştırmayı körükledi.

Bugün yaşanan tüm olumsuzlukların da temelinde bu yatmaktadır. TC-KKTC ilişkileri hiç bu kadar yerlerde süründürülmemişti.

Ve Kıbrıslı Türklerin hiç hak etmediği bu muamele karşısında kahroluyor ve yüreğimiz parçalanıyor.

AKP öncesi iktidarlar Devlet ciddiyeti ve ağırlığı ile yaklaşırken, AKP Devlet ciddiyeti ve ağırlığı yerine bu partideki yetkili bazı kişilerin bireysel tercihlerine göre hareket ediyor. Ve bu da son derece yanlış, bir o kadar da ayrıştırıcı bir durumdur.

YAZARIN SON 10 YAZISI
10 Mart 2019, Pazar    Pazarlık-10.03.2019
9 Mart 2019, Cumartesi    Özersay: Boşanma yoksa görüşme de yoktur!
8 Mart 2019, Cuma    Polisten 'itfaiye' açıklaması...
7 Mart 2019, Perşembe    GAÜ yangını ve düşündürdükleri!
6 Mart 2019, Çarşamba    Güzelyurt’ta ‘öğretmen’ faciası!
5 Mart 2019, Salı    Savcılık görüşü kimin umurunda!
4 Mart 2019, Pazartesi    Kamu reformu UBP'nin en ciddi sınavı olacak!
3 Mart 2019, Pazar    Pazarlık-03.03.2019
2 Mart 2019, Cumartesi    Sabıka dosyamız kabardıkça!
1 Mart 2019, Cuma    İrsen Küçük'ün kulakları çınlasın...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Pazarlık-10.03.2019
Levent ÖZADAM | 10 Mart 2019, Pazar
PAS ZİHNİ’DEN GOL GALLİGA’DAN:

Yıl 1968, Kıbrıs Türk Karması Türkiye Genç Milli takımıyla maç yaparken. Zihni’nin pası ve Galliga’nın golü, ardından gelen sevinç gösterileri
       4
                              ...
Özersay: Boşanma yoksa görüşme de yoktur!
Levent ÖZADAM | 9 Mart 2019, Cumartesi
Özersay: Boşanma yoksa görüşme de yoktur!
Son iki günkü sözde yeni hükümet senaryoları…
UBP ve HP yetkilileri geçen hafta görüşmediler ama bu hafta sonu muhakkak görüşecekler!
Her iki partiden birer vekil bu konuda...
Polisten 'itfaiye' açıklaması...
Levent ÖZADAM | 8 Mart 2019, Cuma
Önce dün Hasibe Şahoğlu’nun paylaştığı ve bizim de yayınladığımız iddiayı yayınlayalım;
“GAÜ' de yangın yaşadık. Ben artık eleştirmekten usandım , ama memleketimizin hiçbir biriminde hayır yok. Yangın üçü...