Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Cenk UZUNOĞLU | 17 Nisan 2017, Pazartesi

Kıbrıslı mıyız, Türk müyüz?

Paylaş  
54
100
48

Rumlara göre biz Kıbrıslı; Türkiye’ye göre ise yalnızca Türk’üz…

Bir tarafta adanın güneyinde ağzı açık bizi yutmak için bekleyen zihniyet.

Diğer tarafta da din ile harmanlanmış içinde Atatürk’ü barındırmayan ‘’milli’’ söylem ve dayatmaları ortaya koymaktan kaçınmayanların kibirli yaklaşımı.

Toplumun genelinde oluşmuş olan bu iki karamsarlık kaynağı belki ayni kefeye girmez. Girmez ama yine de Kıbrıs Türkünün kafasındaki gelecekle ilgili belirsizliğin ve ikilemin kaynağıdır.

Dışımızdakiler yetmezmiş gibi bir de kendi içimizde ‘’Kıbrıslılığımız’’ ile ‘’Türklüğümüzü’’ zaman zaman gündeme getirenler var.

Değer katacak fikirleri, ya da icraatları olmayanların polemik yaratmak adına sığındıkları bir limandır bu polemik.

Varlıkları olup ağırlıkları olmayanların ya Ankara’daki tribünlere veya Rum-Yunan etkisindeki ‘’batıya’’ şirin gözükmek ya da sinirlendirmek adına söylenir.

Nedense bu konuya içimizde ve dışımızda taraf olanlar ‘’Kıbrıs’’ ile ‘’Türklüğün’’ ikisinin bir arada var olabileceğini anlamak istemiyor.

Rum tarafındaki ve Türkiye’deki egemen çevreler bizi kendinin bir alt kategorisi olarak görmeye, görmek bir şey değil, bunu bize dolaylı olarak kabul ettirmeye uğraşıyor.

Ve biz bu ikilem karşısında, yüz yıldır çırpınıp da yok olmamayı başarabilmiş bir halkız.

Az bir başarı değil bu.

****

Türkiye egemen çevrelerine göre biz, herhangi bir “Türk” olmayı kabullenmeli ve yeri geldiğinde bugüne kadar hiç tereddüt etmeden yapmamıza rağmen  “varlığımızı Türk varlığına armağan etmekten”,  kaçınmamalıyız.

‘’Adayı İngiliz’e kiralayan kim?’’

‘’Bizim Kıbrıs sorunu diye bir sorunumuz yoktur’’ diyen kim?

Ya da ‘’keşke hiç Kıbrıs sorunu diye bir sorunumuz olmasaydı’’ diyen kim?

‘’Besleme’’ diyeni de unutmadım.

Güvensizlikle ‘’Türklüğümüz’’ sorgulandığında da bu sözleri hatırlatmayı ve sorgulamayı bırak, düşünüp ima bile etmememiz lazım.

TC hükümet yetkililerinin adadaki nüfus yapısını bozacak hamlelerine, kamu maliyemizi bir değnek olarak kullanıp sosyal ve ekonomik içerikli kararları vermemiz için baskı unsuru olarak kullanmalarına ses çıkarmamalıyız.

Ses çıkarıldığında ‘’Rum’dan farkınız yok’’ demeye kadar gelinmiştir.  

****

Rum komşularımıza göre de biz, “Kıbrıslı” olduğumuza göre, etnik, ulusal, kültürel aidiyetlerimizi terk etmekten çekinmemeli, bu uğurda varlığımızın devamı için, mücadele etmemeliyiz.

Rum’a göre de “varlığımız Kıbrıs’a armağan” olmalı.

‘’Enosis’’ ve ‘’Akritas’’ Türkçe kelimeler ve sanki silahlanarak yıllarca bunları da biz Kıbrıslı Türkler empoze etmeye çalışmışız gibi düşünmeliyiz.

Geçmişte Rumlar içerisinde bu hazırlığı görüp ses çıkarmayanları da göz ardı etmeliyiz çünkü onlar aslında barış yanlısı Kıbrıslılar!

Bunları da Rumlara hatırlatmayacak ve hem affedip hem de unutacağız.

Üstüne üstlük sinsice ‘’kumar’’ oynayıp kaybettiklerini de barış ve ‘’Kıbrıslılık’’ adına geri vereceğiz.

İyi mi?

****

Hem Rum hem de Türkiye’deki egemen çevrelerin Kıbrıs Türküne yaklaşımları sonucunda, Kıbrıs Türkleri gerek ekonomik, gerek kültürel ve gerekse de politik olarak, gelişmekte alınması gereken yolu alabilmiş değildir.

Birine karşı çıkarken, ötekini savunur duruma düşme algılamasını yaşamadan sağlıklı bir yol izlememiz bugüne kadar mümkün olmamıştır.

Sonuç itibarı ile her iki yaklaşım da “kimliğinizi terk ederseniz, sizin için hiçbir sorun kalmaz” yaklaşımının ta kendisidirler.

Bu adadaki sorunun kaynağında bizim kimliğimizi terk etmek istemememiz yatmaktadır. Bu sorunun uzamasındaki en önemli etken kabul edelim bizim bu inadımızdır.

Yoksa 1955’lerde asimile olur veya 1963’lerde topluca Türkiye’ye göçerdik. Ne Türkiye’nin ne de Rum’un Kıbrıs Sorunu diye bir ‘’belâsı’’ da hiç olmazdı…

Bugün Girit sorunu var mı?

****

Zaman zaman sorgulandığında reaksiyon gösterdiğimiz ne ‘’Türklüğümüz’’ ne de ‘’Kıbrıslılığımızdır’’.

Hem güneyimizde hem de kuzeyimizde bu meseleyi bir türlü anlamak istemeyen, kendi paradigmasının şablonunu, yıllardır illâ ki bize giydirmeye çalışan anlayıştır sadece.

Problem her iki taraftan da gelen anlatmaya çalıştığım anlayışta ve buna karşı adada ciddi bir göçe rağmen ayrı bir varlık olarak yaşam mücadelesini devam ettirme isteğimizdedir.

Kıbrıs Türkü etnik aidiyetini, kendi kendine bırakıldığı günlerde bile hiç gönül koymadan dirençle savunmuştur. Bunu savunmaya da gittiği yere kadar devam edecektir.

Meselenin kökünde Kıbrıs Türkünün yalnızca ‘’Kıbrıslılık’’ ile yalnızca ‘’Türklük’’ arasında ileride bir yönelimde bulunmasına karşı güvensizliği barındıran yaklaşım vardır.

O güvensizlik de bunu düşünenlerin kendilerine olan güvensizliklerinden kaynaklanmaktadır.

Bunun da kökünde Kıbrıs Türkünün anlaşma olsun ya da olmasın ayrı bir varlık olarak hareket etmesini istememek yatmaktadır.

Tüm siyasi kariyerini ‘’Kıbrıslılık’’ söylemine çok daha yakın olarak sürdüren Akıncı bile Rum’un ne mal olduğunu ilerleyen yaşında görüp anlayıp hem kendini hem de toplumun geniş bir kesimini en nihayet bulduğunu umut ediyorum.

Düşündürücü olan ‘’Kıbrıs’’ ve ‘’Türklüğümüzün’’ ikisinin bir arada olması gerektiğini Rum ve Türkiye’deki egemen çevrelerin görmek istememesindeki inatlarından ziyade kendi içimizden çıkanların geldikleri siyasi konuma rağmen hala daha anlamamış ve görememiş olmasıdır.

Hadi her ne sebepten olursa olsun ‘’Kıbrıs Türkü’’ olmanın ne demek olduğunu anlatamıyorsunuz o zaman hele bari gündeme getirmeyin. 

‘’Kıbrıs Türkü’’ dedim.

‘’Kıbrıslı Türk’’ değil.

3. yol ve doğrusu da bence budur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Nisan 2017, Pazar
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Mevcut durumu bir Kıbrıs Türkü olarak çok güzel ifade etmişsiniz Sn Cenk Uzunoğlu! Beğenilse de beğenilmese de gerçekler ve tarih böyle...

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Nisan 2018, Salı    Eğilimlerin dili ile gelip geçiyor olan gelecek
19 Mart 2018, Pazartesi    Ne yemeği!
10 Mart 2018, Cumartesi    "Hayal etme" cesaretini gösterebilsek
11 Şubat 2018, Pazar    Hükümet programlarında gözden kaçan eksiklik
4 Şubat 2018, Pazar    Hükümet programına yansıması gereken demografik eğilimler
30 Ocak 2018, Salı    "Rolex" saatin düşündürttükleri
20 Ocak 2018, Cumartesi    ‘’Kapı telaşı’’
8 Ocak 2018, Pazartesi    Seçim sonuçlarından sonraki ruh haliyle
7 Ocak 2018, Pazar    Haydi bayram yerine...
5 Ocak 2018, Cuma    7 Ocak bir fırsat(tı)!

banner
banner
banner
banner
banner

Eğilimlerin dili ile gelip geçiyor olan gelecek
Cenk UZUNOĞLU | 17 Nisan 2018, Salı
Gelecekle ilgili eğilimler üzerine yorumların giriş cümlesi ayni.
Ağız birliği etmişçesine ya hakikatler ile ilgili bilgilendirme yapıyorlar ya da bizi bir şeylere inandırmaya ve yönlendirmeye çalışıyorlar.
Söylenen...
Ne yemeği!
Cenk UZUNOĞLU | 19 Mart 2018, Pazartesi
Rum lider  ‘’buluşup bir yemek yiyelim’’ diye tutturdu.
‘’Bizimkiler sizinle görüşmek istiyorlar, müsait misiniz’’ diye araya aracı da koydular. O yetmedi medya üzerinden sizden cevap bekliyorum diye de üsteliyorlar....
"Hayal etme" cesaretini gösterebilsek
Cenk UZUNOĞLU | 10 Mart 2018, Cumartesi
Seyahat ettiğimiz ülkede lokanta ya da markette portakal ve mandalina gördüm mü bir dilim de olsa tatma alışkanlığım var.
Bu kadar yıldır tatlı portakalı ve çekirdeği bol mandalinamızın tadını ve kokusunu başka da bi...