Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 11 Ocak 2017, Çarşamba
Çözüm için umut var
Paylaş  
14
24
15

  • Bu nedenle içimize ne kadar Rum geleceğinden çok ne kadar toprak vereceğimiz daha önemli. Yine Rum basınında çıkan haberlere göre belli köylerin adı zikrediliyor ancak bu ne kadar doğrudur onu da net olarak bilmiyoruz. Adı zikredilen köyler ise “Değirmenlik, Güzelyurt, Paşaköy, Vadili, Akdoğan ve Türkmenköy”..Bu köylere 90 bin de Rum yerleştirilecek. Rum basının iddiası bu yönde. Ne kadar doğrudur bunu bilmiyoruz.
  • Malum konu garantileri ise üç devlet oturup kendi anlaşacak. Fakat tüm konular aşılsa bile Türk tarafı olarak Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olmaksızın herhangi bir anlaşmaya evet dememiz söz konusu değil.İşte bu noktada tüm konularda anlaşılsa bile Rum tarafı eğer ki bir çözüm istemiyorsa garantileri kabul etmeyecek ve görüşme masası sonuçsuz kalacak.
  • BM Özel Danışmanı Eide’nin dün akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısının ayrıntılarını süreci daha iyi anlayabilmek için mutlaka okuyun derim. Eide basında çıkan tüm haritaların yalan olduğunu, dışarıya harita verilmediğini ve görüşmelerin hem çok iyi hem de sonuç verici gittiğini açıkladı. İllaki bir referandum tarihi çıkmayabileceğini ancak siyasi bir başarı çerçevesinin de çıkabileceğini, umutlu olduğunu ve bu konferanstan olurda hiçbir sonuç alınamazsa başka konferans da olmayacağını söyledi. Bu durum da bize çözüme hem yakın olduğumuzu hem de BM’nin bu sorunu bitirme konusunda çok kararlı olduğunu anlatıyor.

Cenevre’de devam eden Kıbrıs müzakerelerinde görüşmeler her ne kadar çok bilinmeyenli devam ediyor olsa dahi yapılan yorumları dinlediğimizde ve dışarıya sızan bilgilere  baktığımızdaolası bir çözüme yakın olduğumuz hissi doğuyor. Tabii çok çetrefilli bir süreç. Çözüm bekleyen konular belli.

Ne konuşuluyor peki masada gelin son bir fotoğraf daha çekelim, zira bugün artık dananın kuyruğu kopacak. Ancak 12 Ocak zirvesinden önce son durum nedir bir değerlendirelim.

DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK

Aslında çok önemli bir konu dönüşümlü başkanlık. Nüfus orantısın baktığımızda pek bir eşitlikten bahsedemesek de Türk tarafının en olmazsa olmazlarından biri de dönüşümlü başkanlık. Nüfus orantısına baktığımızda Rum tarafı bizim dört katımız. Ancak ada üzerinde iki eşit egemen devletten bahsediyorsak elbette ki eşit oranda bir hak sahibi olmamız gerekiyor. Yani Türklerin nüfusu az diye ülkeyi başkanlık statüsünde yönetme ve temsil etme hakkının elinden alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Dönüşümlü başkanlıktan vazgeçmek demek siyasi eşitlikten vazgeçmek anlamına geliyor ki bu durum biz Kıbrıslı Türkleri azınlık yapar.

Aslında Rum tarafı dönüşümlü başkanlık konusunda taviz vermeye hazır. Sadece bunu elinde iyi bir koz olarak kullanmaya çalışıyor ve bunda da başarılı oluyor. Biz Türklerin önem verdiği bir konu bu “azınlık olmamak, söz sahibi olmak ve Rumlarla onların dörtte bir oranında bir nüfusa sahip olmamıza karşın aynı oranda temsiliyet alabilmek”. Bu bizim için çok önemli.

Günün sonunda adada bir çözüm olacaksa zaten , bir devleti bir yönetimi paylaşacaksak Rumlar için başkanlığı paylaşmak da son derece doğal. Ancak bu durum bizim iç.in çok nemli ya, Rumlar da bunu onlar için önemli olan toprak ve nüfus konusunda kendi lehlerinde kullanmak istiyorlar.

Kıbrıs Postasına Rum basını üzerinden yansıyan bir iddia var. İddiaya göre iki lider de önceki gece baş başa kaldıklarında aralarında bir diyalog yaşandı.  Rum lider Nikos, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya “sana dönüşümlü başkanlığı vereyim sen de elindeki haritayı aç ve bana ne vereceğini göster”.

Bunu Rum liderin yazılı olarak da taahhüt etmesi gerekiyor. Türk tarafı olarak bizlerde Rumların uzlaşmaz olduğunu ve çözüme uzak olduklarını bildiğimiz için elimizden ne kaçırmaya ne kadar taviz vermeye hazırız onu görmek istiyorlar.

Cumhurbaşkanı Akıncı da bu konuda son  derece hassas ve dikkatli davranıyor zira Anastasiades bu konuda hiç de samimi değil.

Bakalım bu konu nereye varacak. Zira dün gece toprak ve harita konusu da masaya yatırılacaktı. En azından elimizde olan güvenilir bilgiler bu yönde.

TOPRAK KONUSUNDA NE DURUMDAYIZ VE NÜFUS

Burada Rumların iki şartı var, daha doğrusu iki teklifi var. Ya kuzey Devletçiğine daha  az Rum gelecek ve daha çok toprak vereceğiz ya da daha çok Rum gelecek ve daha az toprak vereceğiz. Eğer daha az toprak vermek istiyorsak yaklaşık olarak 90 bin Rum Kuzeye yerleşecek. Tabii bu rakamlarda da tartışmalar var çünkü duygusal bağlılık konusu hala tartışılıyor. Kaç Rum hayatta, kaçı öldü kaçı kaldı ya da ne kadarı geri dönmek ister bunlar tartışma konusu.

Bana göre daha az toprak verilerek daha çok Rum’un gelmesi kabul edilmeli. Zira siz daha çok toprak verip daha az Rum gelmesini kabul etseniz de etmeseniz de sonuçta Kuzey Devleti de Avrupa Birliği toprağı olacağından isteyen Rum ya da AB vatandaşı gelip Kıbrıs Türk Devletinden toprak ya da mal satın alabilecek. Tabii ki bu konuda da kısıtlamalar var. Ama günün sonunda bu olabilecek.

Hepimiz biliyoruz ki biz Kıbrıslı Türkler malımızı satmaya dünden razıyız, yeter ki parayı görelim. Bu da işin başka acı gerçeği.

Bu nedenle içimize ne kadar Rum geleceğinden çok ne kadar toprak vereceğimiz daha önemli. Yine Rum basınında çıkan haberlere göre belli köylerin adı zikrediliyor ancak bu ne kadar doğrudur onuda net olarak bilmiyoruz. Adı zikredilen köyler ise “ Değirmenlik, Güzelyurt, Paşaköy, Vadili, Akdoğan ve Türkmenköy”..

Bu köylere 90 bin de Rum yerleştirilecek. Rum basının iddiası bu yönde. Ne kadar doğrudur bunu bilmiyoruz.

Malum konu garantileri ise üç devlet oturup kendi anlaşacak. Fakat tüm konular aşılsa bile Türk tarafı olarak Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi olmaksızın herhangi bir anlaşmaya evet dememiz söz konusu değil.

İşte bu noktada tüm konularda anlaşılsa bile Rum tarafı eğer ki bir çözüm istemiyorsa garantileri kabul etmeyecek ve görüşme masası sonuçsuz kalacak.

Bunun olma ihtimali son derece yüksek, bunu da söylemek lazım. Zaten dönüşümlü başkanlıktan taviz vermeye hazır olan Rumların, toprak harita konusunda ne koparabileceklerini görmek istemelerinin ve bu konuda en başından beri ısrarcı olmalarının altında yatan düşüncenin de bu olduğunu gözlemledik bugüne kadar.

Sonuç olarak dananın kuyruğu bugün kopacak ama olumlu ya da olumsuz sonuçlanacak olması dün gece toprak ve harita konusunda anlaşılıp anlaşılmadığında yatıyor.

EİDE UMUTLU AMA TEMKİNLİ

BM Özel Danışmanı Eide’nin dün akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısının ayrıntılarını süreci daha iyi anlayabilmek için mutlaka okuyun derim. Eide basında çıkan tüm haritaların yalan olduğunu, dışarıya harita verilmediğini ve görüşmelerin hem çok iyi hem de sonuç verici gittiğini açıkladı. İllaki bir referandum tarihi çıkmayabileceğini ancak siyasi bir başarı çerçevesinin de çıkabileceğini, umutlu olduğunu ve bu konferanstan olurda hiçbir sonuç alınamazsa başka konferans da olmayacağını söyledi. Bu durum da bize çözüme hem yakın olduğumuzu hem de BM’nin bu sorunu bitirme konusunda çok kararlı olduğunu anlatıyor. Eide’nin Kıbrıs sorunun çözülmesi için çok uğraştığını gayet iyi anlıyoruz. Herşey bu gece “dün gece “ netleşecek…

*************

GÜNÜN SÖZÜ

Aşk; Kɑrşındɑkini bulunmɑz hint kumɑşı sɑnmɑnlɑ, sersemin teki olduğunu ɑnlɑmɑn ɑrɑsındɑ geçen zɑmɑndır.

VİCTOR HUGO

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
27 Mart 2017, Pazartesi    Telefonla konuşan yandı; ya uyuşturucu kullananlar?
24 Mart 2017, Cuma    Suni çözüm arayışları… Nereye kadar?
23 Mart 2017, Perşembe    Seçim sistemi değişiyor-Üç bölgeli seçim önerisi de var
22 Mart 2017, Çarşamba    Erhürman'la, CTP'yi konuştuk
21 Mart 2017, Salı    Akıncı masaya neden dönsün?
20 Mart 2017, Pazartesi    Bu adamlar iktidara yürüyor
17 Mart 2017, Cuma    CTP neden birinci parti değil?
16 Mart 2017, Perşembe    Başbakan kabineden rahatsız!
15 Mart 2017, Çarşamba    Görevden alınacak iki bakan kim?!
14 Mart 2017, Salı    Motor kazaları neden arttı?

Telefonla konuşan yandı; ya uyuşturucu kullananlar?
Gökhan ALTINER | 27 Mart 2017, Pazartesi
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst telefonla konuşmanın cezasının değişeceğini açıkladı ve artık telefon suçundan yakalananlar 800 TL ile 30 trafik puanından olacak. İlk bakışta “Bu kadar da acımasız olunur ...
Suni çözüm arayışları… Nereye kadar?
Gökhan ALTINER | 24 Mart 2017, Cuma

Eğer her iki halk evet demezse ya da Annan Planı’nda olduğu gibi bir durum ortaya çıkarsa 1960 yılındaki bir yöntemin denenebileceği de konuşuluyor. Yani bir sabah uyanırız ve her iki lider bir antlaşmayı imzalamış ...
Seçim sistemi değişiyor-Üç bölgeli seçim önerisi de var
Gökhan ALTINER | 23 Mart 2017, Perşembe

UBP içindeki güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre hükümet seçim sisteminde ciddi değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bildiğimiz gibi Lefke’nin de ilçe olmasının ardından ilçe sayısı altıya çıkmıştı. UBP-D...