Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 16 Mayıs 2017, Salı
'Su'dan sebeplerle küçük belediyeler batırılacak!
Paylaş  
14
31
15

  • Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli hariç hiç kimse bu konuda ayakları yere basan açıklamalar yapmadı. Bir de hakkını yemeyeyim Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün dahil olduğu bir ekip. Ne oldu peki? Bu su geldi. Ne için geldi? Basit bir cevabı var bunun su ihtiyacımızı karşılamak için. Yok efendim Rumlara su satacakmışız yok efendim İsrail’e su satacakmışız; hepsi yalan oldu. Biz küçücük şu ülkede bu suyu hala ulaştıramadığımız köyler var.
  • Yeni Erenköy Belediyesi ilk havluyu atan oldu. CTP’li bir belediyeydi ve CTP hükümetteyken çarkın dönmesi için hükümet elinden geleni yaptı. Şu an UBP hükümette ve batmasına ya da belediye başkanının istifa etmesine göz yumuldu. Emin olun Başkan Yıkıcı yarın sabah UBP’ye geçse o maaşlar ödenirdi.

Yazının başında hemen belirteyim.  Hafta boyunca yurt dışında olacağımdan kısa bir süre yazılarıma ara vereceğim. Allah izin verirse haftaya pazartesi yeniden bu köşede buluşacağız.

Çözüm çözüm diye tutturduk ya zaman zaman da yarın sabah çözüm oluyor diye kandırıldık ya; işte böyle durumlarda Rumlar her şartımızı kabul etse ve yarın sabah çözüm olsa biz buna ne kadar hazırız diye sormuşumdur. A’dan Z’ye hiçbir şeye hazır değiliz biz. Aynen su konusunda nasıl hazır değilseydik Kıbrıs sorunun çözümünden sonrasına da hazır değiliz. Ama bizim memlekette şu mantık hakim olmuştur her zaman “ey yahu günü gelsin de bakarık…”

Aynen bizde hep bu mantık hakimdir.

Su konusu yeniden gündem oldu. Yıllarca bu suyun geleceğini konuştuk, hem de öyle bir konuştuk ki neredeyse su ile yatıp su ile kalktık. Ne CTP’si ne de UBP’si su ile herhangi bir proje üretti. Su baraja düşene kadar bu suyun aslında ne için geleceğini de bilmedik.

Hükümet edenler her şeyi bilmesine karşın bizden gizlediler. Yok biri imzaladıydı yok öteki imzalamadıydı. Hepsi de yalan konuşuyor, kimse kusura bakmasın.

Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli hariç hiç kimse bu konuda ayakları yere basan açıklamalar yapmadı. Bir de hakkını yemeyeyim Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün dahil olduğu bir ekip.

Ne oldu peki? Bu su geldi. Ne için geldi? Basit bir cevabı var bunun su ihtiyacımızı karşılamak için. Yok efendim Rumlara su satacakmışız yok efendim İsrail’e su satacakmışız; hepsi yalan oldu. Biz küçücük şu ülkede bu suyu hala ulaştıramadığımız köyler var.

Yani beyler hiçbir işimizde hayır yok.

Belediyeler bir bir batacak

Ya batan ve batacak olan belediyeleri ne yapacağız? Yenierenköy Belediyesi battı. Göreceksiniz başka küçük belediyeler de batacak. Zaten hükümetin belediye sayılarını azaltma düşüncesi var daha doğrusu mecburiyeti var ama henüz bu kamuoyuyla yüksek sesle paylaşılmıyor.

2018 seçimleri olduktan sonra bu iş bir sonraki seçimlere kadar sarkacak. Hoş sarksa ne olacak sarkmasa ne olacak? Belediye sayısını azaltsak dahi gerekli destek belediyelere sağlanmadığı sürece bu azaltma meselesi yine bir sonuç doğurmayacak.

Yapılan açıklamaların satır aralarını iyi okumak lazım. Su konusuyla ilgili alevlenen tartışmaların yapıldığı günlerde 28 belediyenin fazla olduğu ve bu sayının azaltılması gerektiği konuşulmuştu. Sebebi ise malum; belediyeler artık kendi çarklarını çeviremiyor. Battılar. Kendi yağıyla kendi ciğerini kavurabilen, çarkı zar zor döndürebilen belediyelerin sayısı hayli az. Zengin olan belediyelerin de birkaçı ancak hizmet ediyor, geri kalanları parayı kasalarına kilitlemiş durumda.

Yeni Erenköy Belediyesi ilk havluyu atan oldu. CTP’li bir belediyeydi ve CTP hükümetteyken çarkın dönmesi için hükümet elinden geleni yaptı. Şu an UBP hükümette ve batmasına ya da belediye başkanının istifa etmesine göz yumuldu. Emin olun Başkan Yıkıcı yarın sabah UBP’ye geçse o maaşlar ödenirdi.

Bu elbette ki genel bir sorun ve yakın zamanda birçok küçük belediye bu noktaya gelecek. Yıkıcı genç bir belediye başkanıydı yeni düşünceyle hareket etti ve bir erdem gösterdi; göstermeyebilirdi. Ben kendisini tebrik ediyorum ama belediye başkanlarının büyük bir çoğunluğu koltuğu bırakmaz. Bırakmaz da ne olur günün sonunda kapıya kilidi vururlar. Tabii ki istifa bir çözüm değil ama birçok konuda sessiz kalmayı politikadan sayan hükümet bu işe el atar.

Belki de gerçek anlamda bu kadar belediye sayısı fazla ama unutmayın bizim ülkemizde belediyecilik de ağırlıklı olarak amatörce yapılıyor. Yani belediye sayılarını azaltıp büyük belediyeler yarattığınızda o büyük belediyelerin başkanları başarılı olacak diye bir durum yok.

Kaldı ki belediyeler kapatılsa bile çalışanları ne olacak? İşsiz kalmayacaklarına göre sadece bir belediye başkanı eksilecek. Yani sonuca baktığınızda aslında belediyelerin azaltılması mantıklı gibi görünse de iş pratiğe döküldüğünde ekonomi yapılacak tek makamın belediye başkanının maaşı olacağını görürüz kabaca.

Sonuç olarak belediyeler başkanları istifa etsin ya da etmesin bir bir batacak ve tam anlamıyla maaş ödeyemeyecek duruma gelecek. Bu duruma gelmelerinde tüm geçmiş belediye yönetimlerinin suçu olsa dahi batmasına da bitmesine de şu an göz yumuluyor.

Devletler ne sorun yaşarsa yaşasın hedeflerle yönetilir. Şu an biz çok başka konuları konuşuyor olabiliriz ama diğer taraftan da devlet yaşamaya devam ediyor ve belediyeler şu an bu ülkenin en büyük açmazı.

Bu nedenle batmasına bitmesine bizzat hükümet eliyle izin verilecek. Kaderleri çoktan çizildi bile. Zayıflar günün sonunda güçlü olup ayakta kalanların himayesine girecek ve o zaman geldiğinde dahi kalanların da yaşamakta zorlanacaklarını göreceğiz.

************

Günün Sözü

Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin, belki de gülmeden ölürsünüz.

Victor Hugo

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
27 Temmuz 2017, Perşembe    Tsipras, Çavuşoğlu'na evet diyecekti… peki ne oldu?!
26 Temmuz 2017, Çarşamba    Sucuoğlu: "Akıncı beni çok şaşırttı; çünkü!"
25 Temmuz 2017, Salı    Çözüm masası yeniden mi kuruluyor?
24 Temmuz 2017, Pazartesi    Denktaş, hükümetten çok ama çok mutsuz
21 Temmuz 2017, Cuma    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
20 Temmuz 2017, Perşembe    Maraş tek taraflı açılamaz… “BM 550 !”…
19 Temmuz 2017, Çarşamba    B planı diye bir şey yok!
12 Temmuz 2017, Çarşamba    Sıcak çatışmaya gebeyiz!
11 Temmuz 2017, Salı    Dr. Avcı "Kazaların sebebi ne? Alkol? Uyuşturucu?"
10 Temmuz 2017, Pazartesi    Savaşan: "Devletimizi güçlendirme zamanı geldi"

Tsipras, Çavuşoğlu'na evet diyecekti… peki ne oldu?!
Gökhan ALTINER | 27 Temmuz 2017, Perşembe


Zirve devam ederken Türk tarafından masaya gelen önerilere Rumlar her ne kadar hazırlanmış olduklarını sansalar dahi hazır olmadıklarını kendileri de anladılar. Türkiye’nin masaya asker çekilmesi yönünde getirdiği...
Sucuoğlu: "Akıncı beni çok şaşırttı; çünkü!"
Gökhan ALTINER | 26 Temmuz 2017, Çarşamba

Sucuoğlu: “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın döner sermaye yasasını uygun görmeyip anayasa mahkemesine göndermesine şaşırdım. Dünyada 84 ülke de uygulanan ve ekonomiye katkısı, sağlığa katkısı çok yüksek oranda olan bir sist...
Çözüm masası yeniden mi kuruluyor?
Gökhan ALTINER | 25 Temmuz 2017, Salı


Öğrendiğime göre Rum lider Nikos döner dönmez kendi taraftarlarından sağlam bir fırça yemiş. Bu fırçanın ardında yatan temel olgu ise “Türkiye askerini 15 yıl içinde 650’ye düşürecek ve sen buna hayır dedin, Türk ...