Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 16 Mayıs 2017, Salı

'Su'dan sebeplerle küçük belediyeler batırılacak!

Paylaş  
37
85
36

  • Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli hariç hiç kimse bu konuda ayakları yere basan açıklamalar yapmadı. Bir de hakkını yemeyeyim Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün dahil olduğu bir ekip. Ne oldu peki? Bu su geldi. Ne için geldi? Basit bir cevabı var bunun su ihtiyacımızı karşılamak için. Yok efendim Rumlara su satacakmışız yok efendim İsrail’e su satacakmışız; hepsi yalan oldu. Biz küçücük şu ülkede bu suyu hala ulaştıramadığımız köyler var.
  • Yeni Erenköy Belediyesi ilk havluyu atan oldu. CTP’li bir belediyeydi ve CTP hükümetteyken çarkın dönmesi için hükümet elinden geleni yaptı. Şu an UBP hükümette ve batmasına ya da belediye başkanının istifa etmesine göz yumuldu. Emin olun Başkan Yıkıcı yarın sabah UBP’ye geçse o maaşlar ödenirdi.

Yazının başında hemen belirteyim.  Hafta boyunca yurt dışında olacağımdan kısa bir süre yazılarıma ara vereceğim. Allah izin verirse haftaya pazartesi yeniden bu köşede buluşacağız.

Çözüm çözüm diye tutturduk ya zaman zaman da yarın sabah çözüm oluyor diye kandırıldık ya; işte böyle durumlarda Rumlar her şartımızı kabul etse ve yarın sabah çözüm olsa biz buna ne kadar hazırız diye sormuşumdur. A’dan Z’ye hiçbir şeye hazır değiliz biz. Aynen su konusunda nasıl hazır değilseydik Kıbrıs sorunun çözümünden sonrasına da hazır değiliz. Ama bizim memlekette şu mantık hakim olmuştur her zaman “ey yahu günü gelsin de bakarık…”

Aynen bizde hep bu mantık hakimdir.

Su konusu yeniden gündem oldu. Yıllarca bu suyun geleceğini konuştuk, hem de öyle bir konuştuk ki neredeyse su ile yatıp su ile kalktık. Ne CTP’si ne de UBP’si su ile herhangi bir proje üretti. Su baraja düşene kadar bu suyun aslında ne için geleceğini de bilmedik.

Hükümet edenler her şeyi bilmesine karşın bizden gizlediler. Yok biri imzaladıydı yok öteki imzalamadıydı. Hepsi de yalan konuşuyor, kimse kusura bakmasın.

Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli hariç hiç kimse bu konuda ayakları yere basan açıklamalar yapmadı. Bir de hakkını yemeyeyim Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün dahil olduğu bir ekip.

Ne oldu peki? Bu su geldi. Ne için geldi? Basit bir cevabı var bunun su ihtiyacımızı karşılamak için. Yok efendim Rumlara su satacakmışız yok efendim İsrail’e su satacakmışız; hepsi yalan oldu. Biz küçücük şu ülkede bu suyu hala ulaştıramadığımız köyler var.

Yani beyler hiçbir işimizde hayır yok.

Belediyeler bir bir batacak

Ya batan ve batacak olan belediyeleri ne yapacağız? Yenierenköy Belediyesi battı. Göreceksiniz başka küçük belediyeler de batacak. Zaten hükümetin belediye sayılarını azaltma düşüncesi var daha doğrusu mecburiyeti var ama henüz bu kamuoyuyla yüksek sesle paylaşılmıyor.

2018 seçimleri olduktan sonra bu iş bir sonraki seçimlere kadar sarkacak. Hoş sarksa ne olacak sarkmasa ne olacak? Belediye sayısını azaltsak dahi gerekli destek belediyelere sağlanmadığı sürece bu azaltma meselesi yine bir sonuç doğurmayacak.

Yapılan açıklamaların satır aralarını iyi okumak lazım. Su konusuyla ilgili alevlenen tartışmaların yapıldığı günlerde 28 belediyenin fazla olduğu ve bu sayının azaltılması gerektiği konuşulmuştu. Sebebi ise malum; belediyeler artık kendi çarklarını çeviremiyor. Battılar. Kendi yağıyla kendi ciğerini kavurabilen, çarkı zar zor döndürebilen belediyelerin sayısı hayli az. Zengin olan belediyelerin de birkaçı ancak hizmet ediyor, geri kalanları parayı kasalarına kilitlemiş durumda.

Yeni Erenköy Belediyesi ilk havluyu atan oldu. CTP’li bir belediyeydi ve CTP hükümetteyken çarkın dönmesi için hükümet elinden geleni yaptı. Şu an UBP hükümette ve batmasına ya da belediye başkanının istifa etmesine göz yumuldu. Emin olun Başkan Yıkıcı yarın sabah UBP’ye geçse o maaşlar ödenirdi.

Bu elbette ki genel bir sorun ve yakın zamanda birçok küçük belediye bu noktaya gelecek. Yıkıcı genç bir belediye başkanıydı yeni düşünceyle hareket etti ve bir erdem gösterdi; göstermeyebilirdi. Ben kendisini tebrik ediyorum ama belediye başkanlarının büyük bir çoğunluğu koltuğu bırakmaz. Bırakmaz da ne olur günün sonunda kapıya kilidi vururlar. Tabii ki istifa bir çözüm değil ama birçok konuda sessiz kalmayı politikadan sayan hükümet bu işe el atar.

Belki de gerçek anlamda bu kadar belediye sayısı fazla ama unutmayın bizim ülkemizde belediyecilik de ağırlıklı olarak amatörce yapılıyor. Yani belediye sayılarını azaltıp büyük belediyeler yarattığınızda o büyük belediyelerin başkanları başarılı olacak diye bir durum yok.

Kaldı ki belediyeler kapatılsa bile çalışanları ne olacak? İşsiz kalmayacaklarına göre sadece bir belediye başkanı eksilecek. Yani sonuca baktığınızda aslında belediyelerin azaltılması mantıklı gibi görünse de iş pratiğe döküldüğünde ekonomi yapılacak tek makamın belediye başkanının maaşı olacağını görürüz kabaca.

Sonuç olarak belediyeler başkanları istifa etsin ya da etmesin bir bir batacak ve tam anlamıyla maaş ödeyemeyecek duruma gelecek. Bu duruma gelmelerinde tüm geçmiş belediye yönetimlerinin suçu olsa dahi batmasına da bitmesine de şu an göz yumuluyor.

Devletler ne sorun yaşarsa yaşasın hedeflerle yönetilir. Şu an biz çok başka konuları konuşuyor olabiliriz ama diğer taraftan da devlet yaşamaya devam ediyor ve belediyeler şu an bu ülkenin en büyük açmazı.

Bu nedenle batmasına bitmesine bizzat hükümet eliyle izin verilecek. Kaderleri çoktan çizildi bile. Zayıflar günün sonunda güçlü olup ayakta kalanların himayesine girecek ve o zaman geldiğinde dahi kalanların da yaşamakta zorlanacaklarını göreceğiz.

************

Günün Sözü

Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin, belki de gülmeden ölürsünüz.

Victor Hugo

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Nisan 2018, Cuma    Savaşan'ın uluslararası başarısı
19 Nisan 2018, Perşembe    "Gece kulübü" show'u yapmayın
18 Nisan 2018, Çarşamba    Koalisyonun potansiyel adayı: Harmancı
17 Nisan 2018, Salı    Sakın Delirmeyin!
16 Nisan 2018, Pazartesi    Görüşmeler yeniden başlayacak... Mecburlar...
13 Nisan 2018, Cuma    Eroğlu kurultay için aday mı hazırlıyor?
12 Nisan 2018, Perşembe    Özgürgün aktif siyaseti bırakıyor... Cumhurbaşkanlığı için ilk sinyal
11 Nisan 2018, Çarşamba    Hükümet hırsız avında... Ya ekonomi?
10 Nisan 2018, Salı    İslam fobisinden kurtulun
9 Nisan 2018, Pazartesi    CTP için kritik gece!

banner
banner
banner
banner
banner

Savaşan'ın uluslararası başarısı
Gökhan ALTINER | 20 Nisan 2018, Cuma

38 ülkeden 47 delegenin katılımı ile gerçekleşen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (Global Healthcare Travel Council) Genel Kurulu’nda KKTC adına Dr. Ahmet Savaşan Dünya Başkan Yardımcılığına seçilmişti. Hem de Yunanista...
"Gece kulübü" show'u yapmayın
Gökhan ALTINER | 19 Nisan 2018, Perşembe

Azaltılmalı mı? Evet azaltılmalı. Hele hele bet ofisleri tamamen kapatılmalı. Gece kulüpleri sıkı sıkı denetlenmeli mi, evet denetlenmeli. Buyurun yapın görelim. Şahsen benim zerre kadar inancım yok. Bu hükümette bi...
Koalisyonun potansiyel adayı: Harmancı
Gökhan ALTINER | 18 Nisan 2018, Çarşamba

Bu nedenle hali hazırda Harmancı’nın karşısında Sertoğlu dışında başka bir aday olmayacağı için Harmancı bu seçimde daha avantajlı durumda. İster DP isterse YDP olsun çıkaracağı adaylar yarı CTP, yarı UBP, TDP ve pa...