Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 12 Temmuz 2017, Çarşamba
Sıcak çatışmaya gebeyiz!
Paylaş  
21
46
19

  • CransMontana zirvesinin sonuçsuz kalmış olması çok yakında Akdeniz’i ciddi anlamda gerçek. Rum tarafının Akdeniz’de başlatacağı petrol ve doğal gaz araması yani sondaj çalışmaları Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ettiği için Türkiye bu kazıyı engelleyeceğini ve savaş çıkabileceğini açıklamıştı. Gün geldi ve çattı. 13 Temmuz’da yani yarın bu sondaj başlayacak. Ben 15 Temmuz diye biliyordum ama 13 Temmuz olduğunu öğrendim ve farkındaysanız Ankara’dan Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve Dışişleri düzeyinde artık sert mesajlar gelmeye başladı. Türk Hükümeti peşi sıra açıklamalar yapmaya başladı.
  • Karşılıksız kalan bu çabaların ardından Rum Lider Nikos Anastasiaidis’in BM Parametreleri çerçevesinde görüşmeye hazırım açıklamaları birkaç gündür okuyoruz. Adam gerçekten komik hem de çok komik. Görüşme masasının artık uzun süreliğine ortadan kalktığını, BM’nin barış gücü askerini çekmeyi planladığını ve Rum askerinin; Türk ordusuyla çok yakında burun buruna nöbet tutacağını birileri Nikos’a da Çipras’a da bir daha anlatmalı…
  • Görüşmelerin hemen ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın istifa edeceği haberleri bir anda yayıldı. Bunu bazı meslektaşlarımız da kaleme aldılar. Bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’dan ya da Akıncı’ya yakın çevrelerden hiçbir yanıt gelmedi. Yani Cumhurbaşkanının istifayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili herhangi olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmedi. Böyle bir durumun olduğuna ihtimal dahi vermiyorum, zira Akıncı’nın istifa etmesini gerektirecek herhangi bir durum yok, ortada bir başarısızlık söz konusu değil ama Cumhurbaşkanının bu dedikoduları da cevapsız bırakmaması ve gerçeğin ne olduğunu açıklaması gerekiyor.

Sevgili okurlarım müsaadenizle bir haftalık tatile gidiyorum. Bir hafta kadar buralarda olmayacağım, bu nedenle sizlerle ancak gelecek Çarşamba günü yeniden birlikte olabileceğiz Allah’ın izniyle. Bizim memleketin gündemi, krizi, olayı bitmez.

Gündem kritik; Kıbrıs zirvesinin başarısız olmasının etkileri yakında görülmeye başlayacak, sürekli yaşanan ölümlü trafik kazaları, peşi sıra gelen cinayet haberleri aslında hepimizi son derece olumsuz etkilemiş durumda ve etkilemeye de devam edecek. Tüm bunlara Kıbrıs’ın bir de çekilmez yaz sıcağı eklenince hayatımız zora giriyor.

Kıbrıs zirvesi sonrasında beklenen oldu ve taraflar her zaman ki gibi birbirlerini suçlamaya başladılar. Yunanistan süreci Türkiye’nin tıkadığını açıkladı dün tabii Ankara’da benzer şeyleri Yunanistan ve Rum tarafı için söyledi.

Gerçeği hepimiz biliyoruz. Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununu çözmek gibi bir isteği hiçbir zaman olmadı. Bu süreçte hem Cumhurbaşkanı Akıncı hem de Ankara Hükümeti ciddi bir performans ve başarı gösterdi. Kimse Türkleri enayi sanmamalı; özellikle de Rumlar.

Tabii şimdi gündeme başka önemli bir sıkıntı geliyor. Sıcak çatışma ihtimali. Sanırım hala sondaj meselesi yüzünden yaşanacak gerginliğin pek farkında değiliz, fakat yeniden söylemekte fayda var, önümüzdeki birkaç hafta o da bakın en fazla birkaç hafta son derece kötü günlere gebeyiz.

İsviçre sonuçsuz kaldı sıcak çatışmaya gebeyiz

CransMontana zirvesinin sonuçsuz kalmış olması çok yakında Akdeniz’i ciddi anlamda gerçek.  Rum tarafının Akdeniz’de başlatacağı petrol ve doğal gaz araması yani sondaj çalışmaları Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ettiği için Türkiye bu kazıyı engelleyeceğini ve savaş çıkabileceğini açıklamıştı.

Gün geldi ve çattı. 13 Temmuz’da yani yarın bu sondaj başlayacak. Ben 15 Temmuz diye biliyordum ama 13 Temmuz olduğunu öğrendim ve farkındaysanız Ankara’dan Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve Dışişleri düzeyinde artık sert mesajlar gelmeye başladı. Türk Hükümeti peşi sıra açıklamalar yapmaya başladılar.

Türkiye’nin Akdeniz’de KKTC devletiyle yapmış olduğu petrol ve doğal gaz arama anlaşması çerçevesinde böyle bir hakkı bulunuyor ve Rum tarafının tüm ikazlara karşın sondaj çalışması başlatması halinde Ankara’nın buna müdahale edeceği bilinen bir gerçek. Bunu iki kez Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir kez de Nikos Anastasiadis açıklamıştı.

Çavuşoğlu “Herkes burada: Birçok ülke var, terör grupları var, Doğu Akdeniz’de savaş gemileri dolaşıyor. Doğal gaz ve petrol rezervleri konusunda Rum tarafının da tek taraflı adımları devam ediyor. Bu konuda da sabrımız sonsuz değildir – onu da söyleyelim. Sabrediyorsak burada bir çözüm umuduyla sabrediyoruz. Biz de gerekli adımları atarız zamanında attığımız gibi.” http://www.mfa.gov.tr/disisleri-bakani-sayin-mevlut-cavusoglu_nun-kktc-cumhurbaskani-sayin-mustafa-akinci-ile-ortak-basin-toplantisi_-21-subat-2017_-l.tr.mfa

Başbakan Özgürgün, temmuz ayında Rumlar tarafından başlanacak sondaj çalışmaları ile gerginliğin daha da tırmanacağını belirtmişti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, “İş gerilirse durum temmuzda sıcak çatışmaya da gidebilir. Çünkü Rum lider bunları seçim malzemesi olarak kullanıyor” demişti.

Eide “ToVima” gazetesine verdiği röportajda Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devamının, sıcak bir çatışmanın önlenmesi için en iyi ilaç olduğu görüşünü dile getirdi.

Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye kendisinden beklenenin ötesinde hoşgörülü ve iyi bir tutum içinde oldu. Kim bilir belki de Rumların günün sonunda bu işe her ne olursa olsun takoz koyacaklarını bildikleri içindi ama her ne olursa olsun çözümün gerçekleşmesi için Türk tarafı atabileceği tüm adımları attı.

Karşılıksız kalan bu çabaların ardından Rum Lider Nikos Anastasiaidis’in BM Parametreleri çerçevesinde görüşmeye hazırım açıklamaları birkaç gündür okuyoruz. Adam gerçekten komik hem de çok komik.

Görüşme masasının artık uzun süreliğine ortadan kalktığını, BM’nin barış gücü askerini çekmeyi planladığını ve Rum askerinin; Türk ordusuyla çok yakında burun buruna nöbet tutacağını birileri Nikos’a da Çipras’a da bir daha anlatmalı…

Akıncı istifa etmeyi mi düşünüyor?

Görüşmelerin hemen ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın istifa edeceği haberleri bir anda yayıldı. Bunu bazı meslektaşlarımız da kaleme aldılar. Bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’dan ya da Akıncı’ya yakın çevrelerden hiçbir yanıt gelmedi. Yani Cumhurbaşkanının istifayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili herhangi olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmedi.

Böyle bir durumun olduğuna ihtimal dahi vermiyorum, zira Akıncı’nın istifa etmesini gerektirecek herhangi bir durum yok, ortada bir başarısızlık söz konusu değil ama Cumhurbaşkanının bu dedikoduları da cevapsız bırakmaması ve gerçeğin ne olduğunu açıklaması gerekiyor. Ya da hiç ses çıkarmaz dedikodudur geçer gider veya dedikodular yükselince gereğini yapar.

Hayırlara vesile olsun diyelim.

***************

Günün Sözü

Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir.

Winston Churchill

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Kasım 2017, Cuma    Demokraside çareler tükenmez...
16 Kasım 2017, Perşembe    Tanınmasak da tek zenginliğimiz bu devlet
15 Kasım 2017, Çarşamba    Cumhurbaşkanı sonradan pişman olmuş aslında
14 Kasım 2017, Salı    Tatar artık bir otorite
13 Kasım 2017, Pazartesi    Özersay'ın oyları düşerken kötü bir haber de yolda!
10 Kasım 2017, Cuma    Çelebi: "Berova doğruları konuşmuyor!"
9 Kasım 2017, Perşembe    Başbakan keyifli ve morali yüksek
8 Kasım 2017, Çarşamba    Başbakan'ın özel hayatı kimseyi bağlamaz, çok konuşmayın!
7 Kasım 2017, Salı    UBP, Avcı'yla daha güçlü
6 Kasım 2017, Pazartesi    Niye öldün be Tahsin abi?

Demokraside çareler tükenmez...
Gökhan ALTINER | 17 Kasım 2017, Cuma
• KKTC’de sağlık kolay günlerden geçmiyor ve kamu doktorlarının sıkıntılarının aşılmasının bir yolunun bulunması gerekiyor. Tartışılması gereken asıl özne budur. Elbette ki hükümet yasalara uygun hareket e...
Tanınmasak da tek zenginliğimiz bu devlet
Gökhan ALTINER | 16 Kasım 2017, Perşembe
Cem Yılmaz’ın dediği gibi “fakirin fakire yaptığı zülüm gibisi yok”.. Bu sözün anlamına birazdan geleceğiz. KKTC 34 yaşında. Devletimiz yani. Hani kimsenin tanımadığı, çoğu zaman bizim dahi beğenmediğimiz devletimiz; ...
Cumhurbaşkanı sonradan pişman olmuş aslında
Gökhan ALTINER | 15 Kasım 2017, Çarşamba
* Yasayı imzalamayıp anayasa Mahkemesine göndermesinin ardından Akıncı’ya tepkiler doğmuştu. Öğrendiğime göre Cumhurbaşkanı, Döner Sermaye Yasası'nı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiği için pişman olmuş, birileri ta...