Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 12 Temmuz 2017, Çarşamba
Sıcak çatışmaya gebeyiz!
Paylaş  
10
19
9

  • CransMontana zirvesinin sonuçsuz kalmış olması çok yakında Akdeniz’i ciddi anlamda gerçek. Rum tarafının Akdeniz’de başlatacağı petrol ve doğal gaz araması yani sondaj çalışmaları Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ettiği için Türkiye bu kazıyı engelleyeceğini ve savaş çıkabileceğini açıklamıştı. Gün geldi ve çattı. 13 Temmuz’da yani yarın bu sondaj başlayacak. Ben 15 Temmuz diye biliyordum ama 13 Temmuz olduğunu öğrendim ve farkındaysanız Ankara’dan Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve Dışişleri düzeyinde artık sert mesajlar gelmeye başladı. Türk Hükümeti peşi sıra açıklamalar yapmaya başladı.
  • Karşılıksız kalan bu çabaların ardından Rum Lider Nikos Anastasiaidis’in BM Parametreleri çerçevesinde görüşmeye hazırım açıklamaları birkaç gündür okuyoruz. Adam gerçekten komik hem de çok komik. Görüşme masasının artık uzun süreliğine ortadan kalktığını, BM’nin barış gücü askerini çekmeyi planladığını ve Rum askerinin; Türk ordusuyla çok yakında burun buruna nöbet tutacağını birileri Nikos’a da Çipras’a da bir daha anlatmalı…
  • Görüşmelerin hemen ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın istifa edeceği haberleri bir anda yayıldı. Bunu bazı meslektaşlarımız da kaleme aldılar. Bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’dan ya da Akıncı’ya yakın çevrelerden hiçbir yanıt gelmedi. Yani Cumhurbaşkanının istifayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili herhangi olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmedi. Böyle bir durumun olduğuna ihtimal dahi vermiyorum, zira Akıncı’nın istifa etmesini gerektirecek herhangi bir durum yok, ortada bir başarısızlık söz konusu değil ama Cumhurbaşkanının bu dedikoduları da cevapsız bırakmaması ve gerçeğin ne olduğunu açıklaması gerekiyor.

Sevgili okurlarım müsaadenizle bir haftalık tatile gidiyorum. Bir hafta kadar buralarda olmayacağım, bu nedenle sizlerle ancak gelecek Çarşamba günü yeniden birlikte olabileceğiz Allah’ın izniyle. Bizim memleketin gündemi, krizi, olayı bitmez.

Gündem kritik; Kıbrıs zirvesinin başarısız olmasının etkileri yakında görülmeye başlayacak, sürekli yaşanan ölümlü trafik kazaları, peşi sıra gelen cinayet haberleri aslında hepimizi son derece olumsuz etkilemiş durumda ve etkilemeye de devam edecek. Tüm bunlara Kıbrıs’ın bir de çekilmez yaz sıcağı eklenince hayatımız zora giriyor.

Kıbrıs zirvesi sonrasında beklenen oldu ve taraflar her zaman ki gibi birbirlerini suçlamaya başladılar. Yunanistan süreci Türkiye’nin tıkadığını açıkladı dün tabii Ankara’da benzer şeyleri Yunanistan ve Rum tarafı için söyledi.

Gerçeği hepimiz biliyoruz. Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs sorununu çözmek gibi bir isteği hiçbir zaman olmadı. Bu süreçte hem Cumhurbaşkanı Akıncı hem de Ankara Hükümeti ciddi bir performans ve başarı gösterdi. Kimse Türkleri enayi sanmamalı; özellikle de Rumlar.

Tabii şimdi gündeme başka önemli bir sıkıntı geliyor. Sıcak çatışma ihtimali. Sanırım hala sondaj meselesi yüzünden yaşanacak gerginliğin pek farkında değiliz, fakat yeniden söylemekte fayda var, önümüzdeki birkaç hafta o da bakın en fazla birkaç hafta son derece kötü günlere gebeyiz.

İsviçre sonuçsuz kaldı sıcak çatışmaya gebeyiz

CransMontana zirvesinin sonuçsuz kalmış olması çok yakında Akdeniz’i ciddi anlamda gerçek.  Rum tarafının Akdeniz’de başlatacağı petrol ve doğal gaz araması yani sondaj çalışmaları Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ettiği için Türkiye bu kazıyı engelleyeceğini ve savaş çıkabileceğini açıklamıştı.

Gün geldi ve çattı. 13 Temmuz’da yani yarın bu sondaj başlayacak. Ben 15 Temmuz diye biliyordum ama 13 Temmuz olduğunu öğrendim ve farkındaysanız Ankara’dan Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve Dışişleri düzeyinde artık sert mesajlar gelmeye başladı. Türk Hükümeti peşi sıra açıklamalar yapmaya başladılar.

Türkiye’nin Akdeniz’de KKTC devletiyle yapmış olduğu petrol ve doğal gaz arama anlaşması çerçevesinde böyle bir hakkı bulunuyor ve Rum tarafının tüm ikazlara karşın sondaj çalışması başlatması halinde Ankara’nın buna müdahale edeceği bilinen bir gerçek. Bunu iki kez Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir kez de Nikos Anastasiadis açıklamıştı.

Çavuşoğlu “Herkes burada: Birçok ülke var, terör grupları var, Doğu Akdeniz’de savaş gemileri dolaşıyor. Doğal gaz ve petrol rezervleri konusunda Rum tarafının da tek taraflı adımları devam ediyor. Bu konuda da sabrımız sonsuz değildir – onu da söyleyelim. Sabrediyorsak burada bir çözüm umuduyla sabrediyoruz. Biz de gerekli adımları atarız zamanında attığımız gibi.” http://www.mfa.gov.tr/disisleri-bakani-sayin-mevlut-cavusoglu_nun-kktc-cumhurbaskani-sayin-mustafa-akinci-ile-ortak-basin-toplantisi_-21-subat-2017_-l.tr.mfa

Başbakan Özgürgün, temmuz ayında Rumlar tarafından başlanacak sondaj çalışmaları ile gerginliğin daha da tırmanacağını belirtmişti. Başbakan Hüseyin Özgürgün, “İş gerilirse durum temmuzda sıcak çatışmaya da gidebilir. Çünkü Rum lider bunları seçim malzemesi olarak kullanıyor” demişti.

Eide “ToVima” gazetesine verdiği röportajda Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devamının, sıcak bir çatışmanın önlenmesi için en iyi ilaç olduğu görüşünü dile getirdi.

Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye kendisinden beklenenin ötesinde hoşgörülü ve iyi bir tutum içinde oldu. Kim bilir belki de Rumların günün sonunda bu işe her ne olursa olsun takoz koyacaklarını bildikleri içindi ama her ne olursa olsun çözümün gerçekleşmesi için Türk tarafı atabileceği tüm adımları attı.

Karşılıksız kalan bu çabaların ardından Rum Lider Nikos Anastasiaidis’in BM Parametreleri çerçevesinde görüşmeye hazırım açıklamaları birkaç gündür okuyoruz. Adam gerçekten komik hem de çok komik.

Görüşme masasının artık uzun süreliğine ortadan kalktığını, BM’nin barış gücü askerini çekmeyi planladığını ve Rum askerinin; Türk ordusuyla çok yakında burun buruna nöbet tutacağını birileri Nikos’a da Çipras’a da bir daha anlatmalı…

Akıncı istifa etmeyi mi düşünüyor?

Görüşmelerin hemen ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın istifa edeceği haberleri bir anda yayıldı. Bunu bazı meslektaşlarımız da kaleme aldılar. Bu konuda Cumhurbaşkanı Akıncı’dan ya da Akıncı’ya yakın çevrelerden hiçbir yanıt gelmedi. Yani Cumhurbaşkanının istifayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili herhangi olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmedi.

Böyle bir durumun olduğuna ihtimal dahi vermiyorum, zira Akıncı’nın istifa etmesini gerektirecek herhangi bir durum yok, ortada bir başarısızlık söz konusu değil ama Cumhurbaşkanının bu dedikoduları da cevapsız bırakmaması ve gerçeğin ne olduğunu açıklaması gerekiyor. Ya da hiç ses çıkarmaz dedikodudur geçer gider veya dedikodular yükselince gereğini yapar.

Hayırlara vesile olsun diyelim.

***************

Günün Sözü

Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir.

Winston Churchill

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Temmuz 2017, Cuma    Sucuoğlu: "Akıncı'nın daha hassas olmasını beklerdim"
27 Temmuz 2017, Perşembe    Tsipras, Çavuşoğlu'na evet diyecekti… peki ne oldu?!
26 Temmuz 2017, Çarşamba    Sucuoğlu: "Akıncı beni çok şaşırttı; çünkü!"
25 Temmuz 2017, Salı    Çözüm masası yeniden mi kuruluyor?
24 Temmuz 2017, Pazartesi    Denktaş, hükümetten çok ama çok mutsuz
21 Temmuz 2017, Cuma    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
20 Temmuz 2017, Perşembe    Maraş tek taraflı açılamaz… “BM 550 !”…
19 Temmuz 2017, Çarşamba    B planı diye bir şey yok!
11 Temmuz 2017, Salı    Dr. Avcı "Kazaların sebebi ne? Alkol? Uyuşturucu?"
10 Temmuz 2017, Pazartesi    Savaşan: "Devletimizi güçlendirme zamanı geldi"

Sucuoğlu: "Akıncı'nın daha hassas olmasını beklerdim"
Gökhan ALTINER | 28 Temmuz 2017, Cuma

Sucuoğlu: “Oldukça uzun çalışmalar sonrasında bu yasayı Meclis’e getirdik ve Meclis’te oy birliği ile geçirdik, yani bütün Meclis buna oy verdi, ardından Cumhurbaşkanı’na onaylanması için gönderdik fakat Cumhurbaşka...
Tsipras, Çavuşoğlu'na evet diyecekti… peki ne oldu?!
Gökhan ALTINER | 27 Temmuz 2017, Perşembe


Zirve devam ederken Türk tarafından masaya gelen önerilere Rumlar her ne kadar hazırlanmış olduklarını sansalar dahi hazır olmadıklarını kendileri de anladılar. Türkiye’nin masaya asker çekilmesi yönünde getirdiği...
Sucuoğlu: "Akıncı beni çok şaşırttı; çünkü!"
Gökhan ALTINER | 26 Temmuz 2017, Çarşamba

Sucuoğlu: “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın döner sermaye yasasını uygun görmeyip anayasa mahkemesine göndermesine şaşırdım. Dünyada 84 ülke de uygulanan ve ekonomiye katkısı, sağlığa katkısı çok yüksek oranda olan bir sist...