Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 2 Ocak 2018, Salı

Olası koalisyon modelleri!

Paylaş  
68
147
70

• UBP-CTP KOALİSYONU… 34-36 VEKİL
• UBP-TKP-YG-DP KOALİSYONU... 27-28 VEKİL
• CTP-TDP-DP KOALİSYONU... 26-29 VEKİL

• Sonuç şu ki ister UBP ister CTP 20 vekilin üzerine çıkamayacak. Bu son derece zor,siyasettir bu ne olur biter bilemeyiz ama bu sonuç çok kolay gözükmüyor. İki parti dışında hiçbir partinin de 6 ya da 7 vekil çıkarmasının da mümkün olmadığı gerçeğinden hareket edersek UBP-CTP dışındaki bir hükümet modeli üç partili olmak zorundadır.  İster TDP ister TKP-YG 6 vekil çıkarsa dahi bu pek mümkün  görünmüyor ne CTP ne de UBP 22 vekil sayısına ulaşamayacağı için iki partili bir koalisyon kurulması söz konusu olmayacak.


Yeni yıla girdik hayırlısı ile. Umarım 2018 yılı herkese sağlık ve mutluluk getirir. Seçime çok kısa bir süre kaldı ve herkes seçim sonuçlarında yaşanacak sürprizleri konuşuyor. Seçim sonuçlarını tahmin etmek her ne kadar zor olsa dahi biz yine de bazı tespitler yapmaya çalışacağız. Bugünkü yazımızda da olası koalisyon şekillerine değineceğiz. Partilerin çıkarması muhtemel vekil sayılarına göre nasıl koalisyonlar kurulabileceğini değerlendireceğiz.

Elbette ki bu sonuçlar seçimin son haftasına doğru değişkenlik gösterebilir. Zira hangi partinin ve hangi parti başkanının önümüzdeki günlerde ne gibi yol kazasını şimdiden kestiremeyiz !

Halkın Partisini koalisyon modelleri içine dahil etmiyorum zira Genel Başkan Kudret Özersay herhangi bir
koalisyona katılmayacaklarını açıkladılar. Ankara’dan birileri arar da koalisyona girerlerse de şaşırmam doğrusu. Her şey KKTC’nin bekası için değil mi sonuçta.. Siyasette normal böyle şeyler.

UBP-CTP Koalisyonu… 34-36 vekil

Her ne kadar söz konusu bu iki parti bir koalisyon denemiş ve başarılı olamamışsa birçok partinin yeterli vekil çıkaramaması ihtimalinden ötürü en muteber koalisyon olarak UBP-CTP koalisyonuna olası bakılıyor. Tabii CTP-UBP koalisyonu da olabilir. Geçtiğimiz gün CTP içindeki çok muteber bir dostum CTP’nin bu seçimi birinci parti olmasının ötesinde tek başına bir sayıyla bitirebileceğini bana ifade etti. Bu mümkün değil diyemeyiz, zira CTP’nin vitrine koyduğu adaylar son derece iyi ve UBP’nin son birkaç gündür yaşadığı bazı sıkıntılar ve ilerleyen günlerde yaşayacağı yeni sıkıntılar iyi bir ivme yakalamışken UBP’yi ikinci plana itebilir. Yazılarımda özellikle dikkat çektiğim bir konu var ki barajı iyi bir oy almasına karşın geçemeyecek bazı partiler olursa birinci çıkan partiyi hayli yukarıya taşıyacaktır. UBP’yi 18-20, CTP’yi de 16-18 bandında olduğunu yazmıştık. Bu iki parti olur da koalisyon kurarsa ortaya 34-36 vekilden oluşan çok güçlü bir koalisyon modeli çıkacaktır. Böyle bir koalisyonun kendi içinde de ciddi bir dayanışması ve iş yapma kapasitesi olacağı aşikârdır.

UBP-TKP-YG-DP Koalisyonu… 27-28 vekil

Bu üç partinin koalisyonunu son derece olası gördüğümü ifade etmek isterim. UBP’yi 18-19 vekilden daha yukarı görmek pek olası değil ama 19 vekil olarak kabul edersek,  TKP-YG’yi de 5 vekil bandına yerleştirirsek sayı 23-24 vekil yapacaktır. Demokrat Parti’yi de 3 ya da 4 vekil kotasına koyarsak ortaya 27 -28 vekilden oluşan bir koalisyon modeli çıkar ki sayı çok yeterli olmasa da daha doğrusu koalisyon açısından hassas bir sayı olsa dahi en olası koalisyon modellerinde biri olabileceğini söyleyebiliriz. Uzun ömürlü bir koalisyon olur mu derseniz evet uzun ömürlü bir koalisyon olur. Yeter ki UBP kendisi içinde yine benzer sorunlar yaşamasın. Yürümez demeyin çünkü bu meclis çok ama az sayılı partilerin meclisi olacak. TDP’nin böyle bir hükümette olma ihtimalini düşünmüyorum bunun tek nedeni TDP’nin ilkelerine aşırı bağlı olması ve bu tür bir koalisyonu yürütme noktasında zorlanabileceğini düşünmemdir. Olur da YDP barajı geçerse YDP’de bu koalisyonun bir parçası olabilir. Bu model bize Yunanistan’daki Çipras hükümetini hatırlatıyor. Yani olmaz demeyin. Artık çok partili koalisyonlar kurulabiliyor. Yürümesi çok da kolay olmuyor tabii.

CTP-TDP-DP Koalisyonu... 26-29 vekil

Bir başka hükümet modeli de bu üç partiden oluşabilir. Hem CTP hem de DP, UBP’den kazık yemiş durumda. UBP ilk önce CTP’yi sonra da DP’yi ortada bıraktı. CTP ile DP her ne kadar sorunlu bir ikili gibi gözükse de nefretten aşk doğar derler ki her iki parti için bunu defalarca kez yaşadık. CTP’yi 17-18 vekil, DP’yi 3-4 vekil, TDP’yi de 3-4 vekil kategorisine koymuştuk. Bu üç parti anlaşarak UBP’yi saf dışı bırakabilirler. Yani UBP birinci parti çıksa dahi Hükümet kuramayabilir. Bu üç partinin olası çıkaracağı vekil sayısı 26 ediyor. Zor bir hükümet modeli gibi görünse de bu üç partiden her birinin bir vekil fazla çıkarması halinde 29 vekil ile bir koalisyon kurulabilir. TDP’yi CTP ile daha yakın bulduğumu ve ilkesel açıdan birbiriyle daha örtüşür bulduğum için bu çerçevede değerlendirdim.

Sonuç şu ki ister UBP ister CTP 20 vekilin üzerine çıkamayacak. Bu son derece zor, siyasettir bu ne olur biter bilemeyiz ama bu sonuç çok kolay gözükmüyor. İki parti dışında hiçbir partinin de 6 ya da 7 vekil çıkarmasının da mümkün olmadığı gerçeğinden hareket edersek UBP-CTP dışındaki bir hükümet modeli üç partili olmak zorundadır.  İster TDP ister TKP-YG 6 vekil çıkarsa dahi bu pek mümkün  görünmüyor ne CTP ne de UBP 22 vekil sayısına ulaşamayacağı için iki partili bir koalisyon kurulması söz konusu olmayacak.

*************
GÜNÜN SÖZÜ
Ağzımın tadı yoksa, hasta gibiysem, boğazımda düğümleniyorsa lokmalar, buluttan nem kapıyorsam, inan hep güzel gözlerinin hasretindendir.
Attila İlhan

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Temmuz 2018, Cuma    İşte tarihi belgeler!
19 Temmuz 2018, Perşembe    Savaştan ölüme kaçış!
18 Temmuz 2018, Çarşamba    Denktaş’tan gençlere “Haydi kumara”!
17 Temmuz 2018, Salı    Hükümet bozulmayacak! Anlaşıldı mı?
16 Temmuz 2018, Pazartesi    Darbe KKTC'de de yaşanacaktı
13 Temmuz 2018, Cuma    Başbakanı çok yadırgadım!çaresiz!
12 Temmuz 2018, Perşembe    Erdoğan ile Akıncı’nın güçlü uyumu
11 Temmuz 2018, Çarşamba    Ankara! Sana koşar her düşen dara!
10 Temmuz 2018, Salı    CTP, UBP ile koalisyonu görüştü
9 Temmuz 2018, Pazartesi    Erdoğan’a eylem yap ama paralı olsun!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İşte tarihi belgeler!
Gökhan ALTINER | 20 Temmuz 2018, Cuma
 

Broşürün bir tanesinde “ Kıbrıs Rumları… Ada Türkleri ile beraber kardeşçe yaşamanız için çok uğraştık ve sabrettik. Kıbrıs ve yunan idarecileri sizi birbirinize düşürdüler. Boş yere kan döktürdüler. Hür vatanını...
Savaştan ölüme kaçış!
Gökhan ALTINER | 19 Temmuz 2018, Perşembe

İzmir ve Ege Bölgesi, kaçaklar için Avrupa’ya gitmek üzere kilit bir yer. Genellikle deniz yolu kullanılır. Nedeni, Türkiye ile Yunanistan sahillerinin bazı yerlerde birbirine çok yakın olması. Deniz yoluyla geçişin...
Denktaş’tan gençlere “Haydi kumara”!
Gökhan ALTINER | 18 Temmuz 2018, Çarşamba
 

Serdar beyi de gerçekten çok yadırgadım. Kumarın ne kadar zararlı bir alışkanlık, bağımlılık olduğunu ve birçok gencin bu furyaya kapılabileceğini hiç mi düşünmüyor ki bunu KKTC vatandaşlarına serbest bırakmak is...