Ana Sayfa >> Yazarlar S.H.U Rukiye USLU | 20 Eylül 2012, Perşembe
İpleri baştan sıkı tutmak: Ders çalışma sorumluluğu kazandırabilmek

Öncelikli olarak, doğru ders çalışma alışkanlığı kesinlikle çok çalışmak değildir.

Doğru çalışmak etkili ve planlı çalışmaktır. Planlı çalışmanın içeriğinde; belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda zamanı planlı kullanmak ve dinlenmek, eğlenmek, hobilere vakit ayırmak yer alır.

İlkokul döneminin başlangıcından itibaren verilen ödevler ile ise çocukların bazı becerileri kazanmaları hedeflenmektedir.

Bunlar düzen, öz denetim, karar verme, kararın sorumluluğunu üstlenme gibi becerilerdir. İlkokul döneminde, ailelerin alınan notlardan çok bu becerilerin ve planlı ders çalışma alışkanlığını kazanıp kazanmadığına odaklanması çocuğun akademik başarısı açısından çok daha faydalı olacaktır.

Çocuğun planlı ders çalışma alışkanlığı kazanabilmesi için:

Her gün kullanılacak sabit bir çalışma yeri belirlenmelidir.

Ders çalışırken masa başında oturulmalıdır. Yatarak, uzanarak kesinlikle çalışılmamalıdır.

Çalışılacak masaya çocuk rahatça oturabilmelidir ve masanın sadece ders çalışmak amacıyla kullanılması gerekmektedir. Çocuğun oturacağı sandalye ne çok sert ne de çok rahat olmalıdır.

Odanın ısısının ve ışığının ders çalışmak için ideal olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca odanın gürültüden uzak olmasına ve televizyon, bilgisayar, resim, yiyecek gibi dikkat dağıtıcı unsurların olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuk okuldan eve geldikten sonra dinlenmesi için zaman tanınmalı, ders çalışmak için günün en verimli saati belirlenmeli ve düzenli olarak her gün aynı zaman diliminde çalışması sağlanmalıdır.

Bunun için çocukla birlikte günler için ayrı ayrı haftalık bir plan hazırlamak çocuk için çok daha faydalı olacaktır. Çünkü planlı çalışmak, çocuğun zamanı verimli şekilde kullanmasını ve bununla birlikte başarıyı beraberinde getirir.

Günlük plan sadece ders çalışmayı değil, ayrıca dinlenme, eğlenme, yemek, aile ile vakit geçirme, hafta sonu etkinlikleri gibi konularda da çocuğun hayatına bir düzen getirmelidir.

Günlük plan hazırlamak ve bu plana uygun hareket etmek başlarda çok yorucu, zorlayıcı hatta gereksiz gelebilir.

Ancak zamanla planlı hareket etmek alışkanlık haline gelecek, zamanın ne kadar verimli kullanıldığı rahatlıkla gözlenebilecektir.

Plan yapmak sanıldığının aksine çok statik bir uygulama değildir. Günlük veya haftalık plan içinde bazen hesapta olmayan aksamalar ve değişiklikler olabilecektir ve bunlar son derece doğaldır.

Plan hazırlarken amaçlar ve öncelikler iyi belirlenmelidir.

Ders programı yaparken nelere dikkat edilmeli?

İlgiler, yetenekler, ihtiyaçlar ve amaçlar dikkate alınmalıdır.

Çocuğun kapasitesi dikkate alınarak, gerçekçi hedefler konulmalıdır.

Ders çalışmak için çocuğun en verimli olacağı zaman belirlenmeye çalışılmalı ve her gün aynı saatte ders çalışması planlanmalıdır. Derslerle sosyal etkinlikler arasında mantıklı ve dengeli bir ayarlama yapılmalıdır.

Ders programında mutlaka serbest zamana yer verilmelidir ve çocuğun dinlenme, eğlenme ihtiyacı ihmal edilmemelidir. Yapılan plana uyma konusunda kararlı olmaya çalışılmalıdır.

Planlar ihtiyaç duyulduğunda geciktirmeden güncellenmelidir. Ders aralarında verilecek zamanda çocuğun dersten çok uzaklaşmadan nasıl dinleneceğine önceden karar verilmeli ve plana dâhil edilmelidir.

Son olarak, anne-babanın da günlük rutinini bir plan dâhilinde takip etmesi çocuk için bir model oluşturacak ve kendi planını takip etmesini kolaylaştıracaktır.

Ev içerisinde de planlı bir hayatın sürdüğünü çocuk tarafından fark edilmesi zamanı verimli kullanması yönünde çocuğun motivasyonu artırıcı bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca, anne-babanın evde boş zamanlarını sadece televizyon, bilgisayar başında geçirmeyip bu zamanın değerini bilip planlı bir şekilde kullandıklarını, örneğin kitap okuyarak bu vakti harcadıklarını çocuklarına göstermek çocuğun ev içi sorumluluklarını ve ders yapma sorumluluğunu kavramasına da yardımcı olacaktır.

Anne-babalara çocuklarına ilk sorumluluğu 3 yaşından itibaren kendilerinin vermeye başlamasını, çocuğun sorumluluk duygusuyla tanışmaları için ilk ödevin verilmesini beklememelerini öneririm.

Çünkü sorumluluk verilmeden yetişen çocukların ders çalışma sorumluluğunu kazanmaları çok daha güç olacaktır.   

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Mayıs 2014, Cumartesi    Farkında olmadan aile içi şiddete maruz kalıyor olabilirsiniz!
22 Mart 2014, Cumartesi    Boşanma ve çocuk
22 Şubat 2014, Cumartesi    Doğru Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma
25 Ocak 2014, Cumartesi    O bir çocuk mu yoksa bir yetişkin mi?
14 Aralık 2013, Cumartesi    Evlenmek tekrar âşık olma ihtimalini çöpe atmaktır
11 Eylül 2013, Çarşamba    Ders çalışma becerisinin ailede atılan temelleri
6 Şubat 2013, Çarşamba    Dünya standartlarında bir hizmet için...
14 Ocak 2013, Pazartesi    Boşanma: çocuğuz varsa...
8 Ocak 2013, Salı    Boşanma: Bu kararı çocuğa açıklarken
31 Aralık 2012, Pazartesi    Hayalin ve gerçeğin çatışması

increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

Farkında olmadan aile içi şiddete maruz kalıyor olabilirsiniz!
S.H.U Rukiye USLU | 24 Mayıs 2014, Cumartesi
Bir nefes kadar yakın olan eşimiz, ailemiz hayatımız için en büyük tehdidimiz olabilir!
Aile içi şiddet nedir? Farkında olmadan şiddete maruz kalıyor olabilirsiniz.
Aile içi şiddet kadınları ve çocukları daha fazla ...
Boşanma ve çocuk
S.H.U Rukiye USLU | 22 Mart 2014, Cumartesi
Boşanma yetişkin insanlar için başlı başına bir stres nedeni iken, çocuk sahibi olma ve bu kararı çocuğa açıklama hissedilen stresi daha da artırıyor. Bu durum kafası karışmış, panik ve suçluluk duygusu ile dolu ebeve...
Doğru Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma
S.H.U Rukiye USLU | 22 Şubat 2014, Cumartesi
Birinci dönemin sonunda bazı çocuklar kendisini oldukça başarılı hissederken, bazıları ise daha çok çalışmaları gerektiğini anladı. Belki de doğru çalışma tekniklerini bilmiyorlardı. Ara tatilin ardından okullar yenid...