Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 11 Ocak 2017, Çarşamba
Sevmeden olmaz
Paylaş  
15
26
14

Günümüzde nefret söylemi dahilinde tutulması kaçınılmaz olan ırkçı söylem, tüm medya (mass media) aygıtları tarafından daha bir özenle yok edilmeli, üretilmemesi yönünde de izler/dinler kitle yine medya yolu ile eğitilmelidir. Tarih, bu tür söylemlerin tehlikeleri ile doludur. Ancak aksine mücadele de hep vardı.

Örneğin, Anti-Apartheid Hareketi, Güney Afrika'da doğan ırkçılığa karşı bir harekettir. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 1960-1994 yılları arasında ırk ayrımcılığına son vermek için verilmiş uluslararası mücadelenin örgütüdür.

21 Mart 1960'taki Sharpeville Katliamı'ndan sonra, 1912'de kurulan ve farklı ırklardan insanlara seslenen ve Afrika Ulusal Konseyi'nden ayrılanların "apartheid"e (ırk ayrımcılığına) karşı kurdukları bu hareket, Nisan 1994'te Afrika Ulusal Konseyi seçimini kazanıp, Nelson Mandela devlet başkanlığı koltuğuna oturduğunda sona erdi.

Elbette bu süreyi bir paragrafta yazmak çok kolay hatta okuması da çok kolay. Ama şu yukarıdaki birkaç cümlenin yaşanması çok zor.

Haksızlıklar, adaletsizlikler, katliamlar, çatışmalar, iç çalkantılar ve benzeri hep olumsuz olayların yıllarca sürdüğü, sömürülen Afrika topraklarında oysa aşk da vardı.

Mandela sadece mücadelesine değil aşka da değer veren ve aşkla beslenen bir liderdi.

Anti-Apartheid de aslında içine doğduğu ve yaşadığı topraklara duyduğu aşktı. Ülkesini ve insanını seven bir avuç insanın verdiği dünya çapındaki mücadeleden bahsediyorum.

Sevmeden olmaz. Mücadele sevgi ister. Üstelik karşılıksız bir sevgi.

Aşk mücadeleye estetik ve yaratıcı motivasyon katar.

Mandela’nın yaptığı gibi. Ezilen ülke insanının dünyalı olduğunu kabul ettirme çabası için kullandığı rugby takımını kuran düşünce gibi.

İzlemediyseniz hemen izlemenizi öneririm. Çünkü Invinctus (Yenilmez) filmi bunu anlatır. Nelson Mandela’nın (Morgan Freeman) ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika rugby takımı kaptanıyla yaptığı iş birliğinin anlatıldığı film, ülkeni sevince neler yapabileceğinin bir örneği. İlham verici!

Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramasına karşılık olarak bir mücadele başlatmak ister ve sporun uluslararası dil olduğunu düşünür. İnsanları birleştireceğine inanır. Bu, severek yapılan mücadelenin bile sevgi ile nereye varabileceğinin en güzel örneklerindendir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Şubat 2017, Perşembe    Kölelik ve Marks
22 Şubat 2017, Çarşamba    "Bilir düşünmesini"
21 Şubat 2017, Salı    Beyaz ırktan dul bir erkeğin itirafları
20 Şubat 2017, Pazartesi    Değişen de değiştiren de biziz
17 Şubat 2017, Cuma    O deniz nerede?
16 Şubat 2017, Perşembe    Aşk ve acı
15 Şubat 2017, Çarşamba    Gurur duyduğum
14 Şubat 2017, Salı    Papatya falı
13 Şubat 2017, Pazartesi    (Anti) Sosyal medya
10 Şubat 2017, Cuma    "Cuntayla savaşım"

Califorian
 • Slide
  Slide
  LEFKOŞA : 444 70 70
  MAĞUSA : 365 61 70
 • Slide
  Onların sağlıklı beslenmesini tabiki önemsiyoruz... Çünkü ;
  Çocuklarınız çocuklarımızdır . . .
  Slide
 • Slide
  LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ
  BEYAZ YASEMİN SERTİFİKASINA SAHİBİZ . . .
 • Slide
  Menüler mevsimlik olabilir ama bizde
  LEZZET ve HİJYEN 4 MEVSİM . . .
  Slide

Kölelik ve Marks
Ferhat ATİK | 23 Şubat 2017, Perşembe
Kölelik.
Bir insanın başka birinin malı ve mülkü olması durumu.
Köleliğin ilk tarihleri ile edinebildiğimiz bilgi, savaşta esir düşenlerin, ağır suç işleyenlerin, borcunu ödeyemeyenlerin ve korsanlar tarafından kaçı...
"Bilir düşünmesini"
Ferhat ATİK | 22 Şubat 2017, Çarşamba
Yazabilmek marifet görünür ama aslında bazen bazı konuları yazma ihtiyacı bunu bir zul haline dönüştürür. Sadece yazdığınızdan değil, insanlığınızdan da canınız yanar bazen yazarken. Bu satırlar tam da böyle bir “eli ...
Beyaz ırktan dul bir erkeğin itirafları
Ferhat ATİK | 21 Şubat 2017, Salı
Başlık bir romanın adı. Yazarı ünlü Rus roman yazarı Vladimir Nabokov. Sanırım kimse romanı bu isimle bilmez. Herkes daha çok filmi de çekilen romanın filme verilen adını bildi uzun zaman.
“Lolita.”
İlk baskısı 1955...