Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 3 Mayıs 2017, Çarşamba
Bitemeyen başyapıt
Paylaş  
11
18
10

France Soir gazetesi yarın asrı aşan bir süre önce “yol düz, kuru, ıssızdı. Kader böyleymiş…” cümleleri ile duyurduğunda, Albert Camus’nün öldüğü kazaya şüphe düşmüştü. Dört ocak bin dokuz yüz altmış günü Albert Camus, yayıncısı ve aynı zamanda “yakın arkadaşı” Michel Gallimard’ın arabasında yaşamını yitirdi.

Kazanın olduğu yerde Camus’un henüz baskıya yeni hazırlanan “İlk Adam” isimli otobiyografik romanının el yazmaları bulundu.

Gazetede “kader” olarak nitelendirilmesi ve şüphelerle dolu olmasının nedeni ise Camus’nün cebinden gidiş-dönüş tren bileti çıkması ve bu biletin dönüş kısmının kullanılmamasıydı. Albert Camus Provende’ten Paris’e tren bileti olmasına rağmen yayıncısı ile dönmeyi tercih etmiş olsa gerek. Ancak bu yolculuk onun sonu olmuş. Yanında bulunan el yazmaları yıllar sonra ancak 1994’te kızı tarafından yayımlandı. Dönemi yaşayan dostları Camus’nün “İlk Adam” romanı ile ilgili olarak “o Camus’nün başyapıtı olacaktı” demişler.

Türkçe’ye çeviren Tahsin Yücel’in değerlendirmelerine göre bu roman “açık yapıt” ya da “bitmemiş yapıt” olarak ifade ediliyor. Çünkü “İlk Adam” bulunduğu şekliyle yayımlanmamış. Camus’nün kızı Catherine, yapılan düzenlemeleri anlatırken, anlatılanların daha iyi anlaşılabilmesi için, noktalamaların gözden geçirildiğini, anlaşılamayan bazı kelimelerin boş köşeli parantezler içinde yazılmış olduğunu vurgulamış. Ayrıca romanda anlaşılır olmayı hedeflenen dip notlar kullanılmış.  Diğer yandan romanda bir çok ek kullanılmış.

Bu eklerden biri (bana göre en önemlisi) Camus’nün Nobel Ödülü ertesinde ilkokul öğretmeni Louis Germain’e yolladığı mektup ve öğretmenin cevabı. Bu mektupların eklenme sebebi önemli. Bunu “İlk Adam”ın özellikle ‘okul’ bölümünü okuyunca anlıyoruz.

*

Albert Camus, varoluşçu edebiyatın en önemli temsilcilerindendi. Bir çok kitabı ölümünden sonra yayımlandı. Camus, dönemini politik söylemlerle geçirmemesine rağmen, fısıldadığında bile depremler yaratan bir yazar olarak kendi çağını etkisi altında bıraktı.

Çevresindekilerin yorumlarından “İlk Adam” romanı ile ilgili olarak Camus’nün bir başyapıt yaratma hassasiyeti ile çalıştığı anlaşılırken roman, tam anlamıyla bitirilmemiş olmasına karşın, bir çok eleştirmene göre de hakikaten gerçek bir başyapıt olarak nitelendirilmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
26 Mayıs 2017, Cuma    Kral
25 Mayıs 2017, Perşembe    Yitip gidiyor…
24 Mayıs 2017, Çarşamba    "Yaşlı yapabilse, genç düşünebilse"
23 Mayıs 2017, Salı    İnsanlara nereden bakıyorsunuz?
22 Mayıs 2017, Pazartesi    Dönüşme tehlikesi
17 Mayıs 2017, Çarşamba    Dilin, farkındır
16 Mayıs 2017, Salı    "Allah'ın ahbapları olun!"
15 Mayıs 2017, Pazartesi    Kına çiçeği
12 Mayıs 2017, Cuma    Umut
11 Mayıs 2017, Perşembe    Fidget Spinner çılgınlığı

Kral
Ferhat ATİK | 26 Mayıs 2017, Cuma
Ölüme inat yapılır sanat, müzik, edebiyat. Bedensel bir gidişin değil, bırakılan eserin tanımıdır ‘yaşamak’.
Geçtiğimiz yüzyılın bir efsanesi olarak çıktı karşımıza Elvis Presley. O tüm zamanların en iyilerinden olur...
Yitip gidiyor…
Ferhat ATİK | 25 Mayıs 2017, Perşembe
En çok isteyip de uzun zamandır yapamadıklarını bir daha yapmadan yaşlanmamalı insan.
Ne çok şeyin apansız hayatımızdan çıktığını fark ettikçe telaşlandığımız, ‘yaşamadıklarımızı acele yaşamalıyım’ dediğimiz bir süre...
"Yaşlı yapabilse, genç düşünebilse"
Ferhat ATİK | 24 Mayıs 2017, Çarşamba
Fransızlar der bunu. Bu özdeyişle tecrübe ve enerjinin bir aradalığını idealleştiren resmi bir ideoloji baskısı hissedilir aslında. İtiraz edilmesi gereken bir baskı. Direniş gösterilmesi gereken bir baskı.
Buna en g...