Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 10 Mayıs 2017, Çarşamba
Torpil balığı
Paylaş  
17
21
14

“Bağışlamak” ifadesi ile anlatmaya çalışır Türk Dil Kurumu; “Affetmek” kelimesini. Ancak, bu şekilde anlatmak pek de kolay değildir. Aslında tek başına anlatmak yerine paraliz bir yaklaşımla eş değer tutarak anlatmak kaçınılmazdır.

Paraliz, felç durumudur. Burada bu kelime üzerinde kurmaya hazırlandığım metafor ise, Sokrates ve Platon çifte felsefesinden bahsederken kullanılan anaparaliz kelimesindeki kadar karmaşıktır. Analiz ve paraliz kelimelerinden türetilen anaparaliz, analiz yöntemiyle felç durumuna vardıran bir yaklaşımı anlatmaktadır.

Tam da torpil balığı gibi. Vücudunda elektrik potansiyeli olan torpil balığı, tehlikeyi savmak için bunu saldırgana geçirir ve geçici bir felç durumu yaratır. Bu esnada kaçar.

*

Affetmek, sadece bir kelime tanımı ile algılanabilir bir ifade değildir. Öyle ki, içinde bulunulan ve affı oluşturan durum, süreç, davranış veya olgunun derinliği ile ilintili bir kavramdır. Kelimelerle yolculuk yaparken ya da sosyal hayatımızda, sıkça yer bulan “affetmek” kavramı, öncesi ve sonrası arasında insanın kendi ruhuna uyguladığı torpil balığı etkisidir.

Aslında bir yüzleşmenin ta kendisidir.

Kırgınlık ve bunu çözememe süreci doğaldır ki insandan insana değişir. Ancak bilinen o ki, bunun çeşitlerinin genel bazı sınıflandırmaları söz konusudur. Örneğin bunlardan biri, haklı olduğunu bilme ve bunun kesinliği yargısında olmadır. Bir diğeri ise haklı olduğunu bilmeme ama geri adım atamama durumudur. Bu iki ana sınıfta ortak yan, tarafların birinin haklı olma yargısını kendi içinde eleştirerek çözmesi ve ilk adımı atması gerekliliğidir.

Bu zaman alır. Bu zaman kültürden kültüre değişir. Ancak bilinen şu ki, geçen zamanın doz aşımı affetmeyi ve beraberinde gelen kavram olan affedilmeyi zorlaştırır.

Felç durumuna ısrarcı tutumumun nedenini aydınlatmam gerekirse şu detayı paylaşmam çözücü olacaktır:

Sözcüğün kökeninde yer alan ve Eski Yunan’dan gelen “Paralyse” kelimesi, sadece hareket edememe, yürüyememe halini değil, ilişki ve bağın olmadığı, her türlü ilişki ve düğümün çözüldüğü, hiçbir şeyin artık ilerlemediği hallerini de anlatır.

*

İşte yaşamımıza not düşeceğimiz bir durumdur bu.

Affetme gerektirecek bir hadisede bulunmamak önemli. Fakat bu durum başımıza geldiğinde, zamanı geciktirmeden analiz etme, ilişkiyi paraliz yaşamadan tutumu gözden geçirme ve çözme eğiliminde olmamız kısa hayatlarımızda önem teşkil eder.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
26 Mayıs 2017, Cuma    Kral
25 Mayıs 2017, Perşembe    Yitip gidiyor…
24 Mayıs 2017, Çarşamba    "Yaşlı yapabilse, genç düşünebilse"
23 Mayıs 2017, Salı    İnsanlara nereden bakıyorsunuz?
22 Mayıs 2017, Pazartesi    Dönüşme tehlikesi
17 Mayıs 2017, Çarşamba    Dilin, farkındır
16 Mayıs 2017, Salı    "Allah'ın ahbapları olun!"
15 Mayıs 2017, Pazartesi    Kına çiçeği
12 Mayıs 2017, Cuma    Umut
11 Mayıs 2017, Perşembe    Fidget Spinner çılgınlığı

Kral
Ferhat ATİK | 26 Mayıs 2017, Cuma
Ölüme inat yapılır sanat, müzik, edebiyat. Bedensel bir gidişin değil, bırakılan eserin tanımıdır ‘yaşamak’.
Geçtiğimiz yüzyılın bir efsanesi olarak çıktı karşımıza Elvis Presley. O tüm zamanların en iyilerinden olur...
Yitip gidiyor…
Ferhat ATİK | 25 Mayıs 2017, Perşembe
En çok isteyip de uzun zamandır yapamadıklarını bir daha yapmadan yaşlanmamalı insan.
Ne çok şeyin apansız hayatımızdan çıktığını fark ettikçe telaşlandığımız, ‘yaşamadıklarımızı acele yaşamalıyım’ dediğimiz bir süre...
"Yaşlı yapabilse, genç düşünebilse"
Ferhat ATİK | 24 Mayıs 2017, Çarşamba
Fransızlar der bunu. Bu özdeyişle tecrübe ve enerjinin bir aradalığını idealleştiren resmi bir ideoloji baskısı hissedilir aslında. İtiraz edilmesi gereken bir baskı. Direniş gösterilmesi gereken bir baskı.
Buna en g...