Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 19 Haziran 2017, Pazartesi
Simgesel şiddet
Paylaş  
5
11
5

İçinde bulunduğumuz her alan hakimiyet çabası içerir. Bu hakimiyet ise kültürel sermaye üzerinden anlatılabilir.

Kültürel sermaye, bir alanda gücü elinde bulunduranların eğitim yoluyla ailelere ve dolayısıyla bireylere zorla aşılanan yapıdır. Önce okullar hakim konuma yerleştirilir. Eğitim sisteminde çoğunlukla seçkinlerin başarılı olduğu bir düzen dayatır, seçkin olmayan aileler ise bu eğitim sisteminde başarının şart olduğuna inanmış olarak süreçte yer alır ve sistemin yeniden üretimini sağlarlar. Ailelerin çocuklarına miras bıraktığı bu kabuller, o toplumun kültürel sermayesi haline gelir.

Yetenek farklılıkları ise miras alınan kültürel sermayeye göre oluşan toplumsal farklılıklardan ayrılamayacağından, böylece eskiden var olan toplumsal farklılıkları ayakta tutar. Tam bu noktada simgesel sermaye kavramı devreye girer.

Devlet yeniden üretimini sağlamak için, fiziksel şiddet içermeyen bir baskı unsuru kullanır. Simgesel şiddet, bir toplumsal eyleyici üzerinde kendi suç ortaklığıyla uygulanan şiddet biçimidir. Simgesel şiddetin bir diğer özelliği de egemenlik ve boyun eğme ilişkilerinin sevgi ilişkilerine, iktidarın karizmaya ya da duygusal bir hoşnutluk yaratabilecek bir cazibeye dönüşmesidir.

Günümüzde simgesel şiddetin en önemli dinamiklerinden birisi de medya aygıtlarıdır. Hayatımızda çok önemli bir konumu olan bu aygıtlar, seçkinlerin, yönetenlerin veya hakim sınıfın kendi lehlerinde kamuoyu oluşturmaları açısından önemli bir simgesel şiddet aracıdır.

Bu şekilde oluşmuş olan kamuoyunun ne derece var olduğu da elbette tartışılır.

Bu mesele derin bir eleştiri ve protesto içerir. Derin bir kültürel detaya sahiptir. Günü kurtaran sorumsuz medya oyunlarının toplumlara sayısız zararlar verdiği gün gibi ortadadır.

Birileri bilgi aldığını, habere eriştiğini, eğlendiğini, duygu tattığını hatta öğrendiğini sanırken, bilinçsiz veya bilinçli içerikler simgesel bir şiddetle sizi olduğundan farklı bir dünyaya taşır.

Üstelik düşüncelerinizle birlikte.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
29 Haziran 2017, Perşembe    Zaman geriye çalışır bazen (!)
28 Haziran 2017, Çarşamba    Rüya sinema
27 Haziran 2017, Salı    Mutlu uyu Nazım Hikmet
26 Haziran 2017, Pazartesi    Alter-natif
23 Haziran 2017, Cuma    "Sesimiz bu kubbede kalacak diye tesellimiz yok"
22 Haziran 2017, Perşembe    Perestroyka
21 Haziran 2017, Çarşamba    "Duygular Sosyolojisine Doğru"
20 Haziran 2017, Salı    Aziz Nesin’i tanımak
15 Haziran 2017, Perşembe    Aşkın arkeolojisi
13 Haziran 2017, Salı    Ah bu yaşlılık…

Zaman geriye çalışır bazen (!)
Ferhat ATİK | 29 Haziran 2017, Perşembe
“Kültür endüstrisi, müşterileri tarafından yönlendirildiğine ve onlara istedikleri şeyleri sunduğuna yeminle inandırmaya çalışır bizi. Ama özerk olduğunu kesinlikle yadsır ve kurbanlarını yargıç ilan ederken, özerk sa...
Rüya sinema
Ferhat ATİK | 28 Haziran 2017, Çarşamba
Sinema bir kavram olarak tahmin edildiğinden eski bir olgu. İlk insanın var olduğu günden bu yana sinema da var. Rüyaları düşünsenize. Rüyalardaki sınırsız senaryoları, renkleri, montajları, ışığı, kurguları...
Bir d...
Mutlu uyu Nazım Hikmet
Ferhat ATİK | 27 Haziran 2017, Salı
İnsanın nereye baktığı ile ilgili düşünce, nereden baktığı ile ilgilidir. Belki de bu nedenle anlamakta olduklarımız da, anlamadıklarımız da, “istemenin” tutsağıdır.
Sadece şiir yazan bir şair olarak düşünürsek anlam...