Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 7 Aralık 2017, Perşembe
Farklı okumalar sevenlere hediyemdir
Paylaş  
2
6
1

Türk Dil Kurumu’nun resmi Türkçe sözlüğüne baktığımızda “Arzu” kelimesinin -kulağıma en melodik gelen dil olan- Farsça’dan geldiğini ve anlamının ise “istek, dilek, heves” olarak açıklandığını görürüz.

Aslında bu kadar basit değil mesele!

Konuya felsefe temelinde bakmak istedim. Farklı okumalar sevenlere hediyemdir.

***

Kendimize gerekli olduğu yargısında bulunduğumuz bir şeyden yoksun olduğumuzu bilmek, bizde rahatsızlık yaratır. Hatta bu bir ileri evrede kaygı üretmemize de neden olur. Öyle ki, az ya da çok acı çekeriz. Arzulama süreci bunun eseridir bir bakıma ve buna “gereksinim” denir. Gereksinim burada, kendi önceliğimizle belirlediğimiz arzumuz neticesi bir unsurdur.

Bu gereksinim ve üretilen kaygı, görmemizi, dokunmamızı, hatta giderek düşünmemizi ve hissetmemizi, yoksun olduğumuz şeye ilişkin olarak bütünlüklü bir duygu şeklinde belirler. Bu yeni durum, ruhumuzu arzu duyulan şeye dair sahip olduğu türlü fikirlerle ve ondan alabileceği hazlarla meşgul olmak yönünde belirleyici olmaya yönlenir.

Yetilerin, yoksunluğu duyulan bu şeye ilişkin belirlenimine “arzu” denir.

Bundan hareket edersek fark ederiz ki “arzu”, arzu duyulan şey mevcut değil ise ruhun yetilerini yönlendirir ancak arzu duyulan şey varsa, sadece ruhun yetilerini ele geçirmekle kalmaz, beraberinde bedeni de ele geçirir.

Bu nedenledir ki “arzu”, bütün güçleri ile birlikte “gereksinim”den başka bir şey olmasa da, “arzu” nosyonunun, “gereksinim” nosyonundan türetilmiş olduğu görülse de ve bu türeyiş fiili ona hiç bir güç eklememiş olsa da; ya da hiç bir güç eksiltmemiş olsa da, yalnızca ona bir yön vererek “gereksinim”i kipleştirmiş olsa da, “gereksinim”in bilgisi, “arzu”ya ve arzu duyulan şeye yönlendirilmiş bir şekilde nüfuz eder.

Elbete bir sonuca varılabilir. O da “ÖNEMSİZLİK” kavramıdır. Önemsizlik, kendi başına bırakılan “gereksinim”dir, arzu edilenin olmadığı “gereksinim”dir. “Arzu”nun yönlendirmesi olmayan “gereksinim”dir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Aralık 2017, Pazartesi    Mandela etkisi
8 Aralık 2017, Cuma    Trump'ın Kudüs haberi
5 Aralık 2017, Salı    Terörün tarihi kendi evrimini yazıyor
4 Aralık 2017, Pazartesi    Engin Ardıç'tan nameler
1 Aralık 2017, Cuma    Rujlu pazarlıklar dönencesi
30 Kasım 2017, Perşembe    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"
29 Kasım 2017, Çarşamba    İmkansız mı zor mu bilemedim
28 Kasım 2017, Salı    Yenisi eskisini aratıyor
27 Kasım 2017, Pazartesi    Romantikler
24 Kasım 2017, Cuma    "Sırp kasap"

Mandela etkisi
Ferhat ATİK | 11 Aralık 2017, Pazartesi
Bir sabah uyandığınızda, etrafınızdaki her şeyin dün gece uyumadan bıraktığınız şekilde olmadığını, bir gecede herşeyin değişmiş olduğunu görseydiniz ve hayatınız değişmiş şekliyle devam etseydi, hafızanıza mı güvenir...
Trump'ın Kudüs haberi
Ferhat ATİK | 8 Aralık 2017, Cuma
Teknolojik yenilikler, kültürel değişmeler, bilgi ve enformasyonun artışı, Enformasyon Devrimi’nin toplumsal koşullarının hazırlarken, toplumsal hiyerarşilerde yeniden yapılanıyordu. Değişme paralel olarak artık...
Terörün tarihi kendi evrimini yazıyor
Ferhat ATİK | 5 Aralık 2017, Salı
Dün, Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen “Çocuk merkezli iletişim ve medya” başlıklı konferansın konuşmacısıydım. Öncelikle, salonu dolduran tüm katılımcılara ...