Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 7 Aralık 2017, Perşembe

Farklı okumalar sevenlere hediyemdir

Paylaş  
5
14
4

Türk Dil Kurumu’nun resmi Türkçe sözlüğüne baktığımızda “Arzu” kelimesinin -kulağıma en melodik gelen dil olan- Farsça’dan geldiğini ve anlamının ise “istek, dilek, heves” olarak açıklandığını görürüz.

Aslında bu kadar basit değil mesele!

Konuya felsefe temelinde bakmak istedim. Farklı okumalar sevenlere hediyemdir.

***

Kendimize gerekli olduğu yargısında bulunduğumuz bir şeyden yoksun olduğumuzu bilmek, bizde rahatsızlık yaratır. Hatta bu bir ileri evrede kaygı üretmemize de neden olur. Öyle ki, az ya da çok acı çekeriz. Arzulama süreci bunun eseridir bir bakıma ve buna “gereksinim” denir. Gereksinim burada, kendi önceliğimizle belirlediğimiz arzumuz neticesi bir unsurdur.

Bu gereksinim ve üretilen kaygı, görmemizi, dokunmamızı, hatta giderek düşünmemizi ve hissetmemizi, yoksun olduğumuz şeye ilişkin olarak bütünlüklü bir duygu şeklinde belirler. Bu yeni durum, ruhumuzu arzu duyulan şeye dair sahip olduğu türlü fikirlerle ve ondan alabileceği hazlarla meşgul olmak yönünde belirleyici olmaya yönlenir.

Yetilerin, yoksunluğu duyulan bu şeye ilişkin belirlenimine “arzu” denir.

Bundan hareket edersek fark ederiz ki “arzu”, arzu duyulan şey mevcut değil ise ruhun yetilerini yönlendirir ancak arzu duyulan şey varsa, sadece ruhun yetilerini ele geçirmekle kalmaz, beraberinde bedeni de ele geçirir.

Bu nedenledir ki “arzu”, bütün güçleri ile birlikte “gereksinim”den başka bir şey olmasa da, “arzu” nosyonunun, “gereksinim” nosyonundan türetilmiş olduğu görülse de ve bu türeyiş fiili ona hiç bir güç eklememiş olsa da; ya da hiç bir güç eksiltmemiş olsa da, yalnızca ona bir yön vererek “gereksinim”i kipleştirmiş olsa da, “gereksinim”in bilgisi, “arzu”ya ve arzu duyulan şeye yönlendirilmiş bir şekilde nüfuz eder.

Elbete bir sonuca varılabilir. O da “ÖNEMSİZLİK” kavramıdır. Önemsizlik, kendi başına bırakılan “gereksinim”dir, arzu edilenin olmadığı “gereksinim”dir. “Arzu”nun yönlendirmesi olmayan “gereksinim”dir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Eylül 2018, Pazartesi    Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs'ta anlaşmanın tek formülü var!
Ferhat ATİK | 24 Eylül 2018, Pazartesi
Geleneksel ve gündelik yaşantılarımızı, günü tüketir gibi yaşarken, etrafımızda olup bitenleri de aynı tüketimin bir parçası olarak yaşayıp, geçiyoruz. Artık bizler için tüm olaylar, beğenmediğimiz bir TV kanalını, uz...
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...