Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 3 Ocak 2018, Çarşamba

Gözüm, kulağım İran'da

Paylaş  
70
136
66

İran’da bir haftadır devam eden rejim karşıtı eylemler, desteklenmelidir. Bu konuda antisemit duygular içeren yorumlar ise, daha özgür bir hayat için mücadelede eden insanlara ve mücadelelerine saygısızlıktır.

Küresel hayatta artık, insan hakları ve demokrasi gibi kavramlar ülkelerin iç meseleleri değildir. İran’da adalet yoksunu süreçleri yaşayanlar, düşüncesini söyledi diye hapislerde hayatı karartılanlar, hiç bir hakları olmayan kadınlar, aydınlıkla kucaklaşmak isteyen gençler, daha güzel bir geleceği tüm dünya insanları gibi hak etmektedir.

Hal böyleyken, “Fırsatı bulmuşken antisemit açıklamalar yapalım” gibi bir durum, özgürlük ve demokrasi arayışı ile son derece ters düşmektedir.

*

“Bu İran’ın iç meselesidir, karışılmaması gerekir” diyen söylem ise, kısmen doğru kabul edebileceğim birşey. Ancak doğruluğu sadece, hükümet güçlerini provoke etmemek yönünde ve sokaktaki halkı mücadeleden vazgeçirmek değil, demokratik haklar ekseninden kaymamalarını söylemekle sınırlı.

Yoksa bahsettiğim gibi, mesele insan hakları ise, bu kavramın evrensel kabul edilmesi nedeniyle iç mesele olarak belirtmek tamamıyla doğru olmaz.

Yıllardır İran rejimlerinin aşırı baskıcı ve yasakçı tutumlarını hep birlikte görüyoruz. İnsan haklarının yerlerde süründüğü bu ülkede, insan hakları temsilcileri bile tutuklanmış durumda. Santçılar, yönetmenler, entelektüeller keza özel düzenlenmiş yeraltı hapisanelerinde.

Tüm bu olup bitenleri görmeksizin sokaklarda, kendi gelecekleri için, dünyadaki halkların hak ettiklerine kavuşmak için mücadeleye giren İranlı halka; “Sokaklarda hükümet güçleri orantısızca sizi yok ederken, bunca baskıyı üzerinize yığarken, evrensel insan haklarından mahrum bırakırlarken, bu sizin iç meselenizdir, kimseyi ilgilendirmez” demek, ya da bu konuya antisemit yaklaşmak, İran halkını, hak ettiği konuları kazanma mücadelesinde, sadece yalnız bırakmak değil, uğruna mücadele başlattıkları tüm değerleri de hiçe saymaktır.
Dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın halklar, adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü insan haklarının tüm kurallarını hak eder. İran’da yaşayan herkes de öyle.

Ortadoğu’da yaşayan insanlar İran’ı daha da iyi anlamalıdırlar. Özellikle, basında yazılarıyla, İran Halkı’nı haksız bulan ifadeler kuranları anlamam mümkün değil.

İran’daki mücadeleci tüm kardeşlerimizin, canları yanmadan ve can yakmadan sonuçlanacak, yeni haklar kazanmalarını dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
20 Eylül 2018, Perşembe    Das Manifest der Kommunistischen Partei*
19 Eylül 2018, Çarşamba    Göstergeler
18 Eylül 2018, Salı    “Kıbrıs”
17 Eylül 2018, Pazartesi    İnsanı sevmek...
12 Eylül 2018, Çarşamba    İnsanlığın 7’nci hissi
10 Eylül 2018, Pazartesi    İnsalık tarihi kadar eski bir kavram
7 Eylül 2018, Cuma    Bir toplum eleştirisi
6 Eylül 2018, Perşembe    “Ben ol da bil”
5 Eylül 2018, Çarşamba    Bir yerden başlamalı
3 Eylül 2018, Pazartesi    "Bir nehirde iki kere yıkanılmaz"

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Das Manifest der Kommunistischen Partei*
Ferhat ATİK | 20 Eylül 2018, Perşembe
Das Manifest der Kommunistischen Partei*
"Yabancı kapitalizmin oligarşik ve itaatkar uşakları" diyor ve ekliyordu Eva Peron, umut olduğu sokakları dolduran yüzbinlerce yurttaşına ve tüm dünyaya.Bu balkon konuşmasında...
Göstergeler
Ferhat ATİK | 19 Eylül 2018, Çarşamba
Göstergeler
Toplumların kullandıkları göstergelerin incelenmesi uzun süre dil incelemesiyle karıştırıldı. Bir başka deyişle, göstergelerin incelenmesi kimi kez dil felsefesi kimi kez de dilbilim diye adlandırılan, d...
“Kıbrıs”
Ferhat ATİK | 18 Eylül 2018, Salı
“Kıbrıs”
Merak ettim ve internet sözlüklerinde “Kıbrıs” yazıp okumaya koyuldum. İçinden kimi yerleri sizler için de paylaşmak istedim. Sadece bu bile bize ders olmalı diye düşünüyorum. Hem hakkımızda ne düşünüldüğü h...