Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 3 Ocak 2018, Çarşamba

Gözüm, kulağım İran'da

Paylaş  
70
136
66

İran’da bir haftadır devam eden rejim karşıtı eylemler, desteklenmelidir. Bu konuda antisemit duygular içeren yorumlar ise, daha özgür bir hayat için mücadelede eden insanlara ve mücadelelerine saygısızlıktır.

Küresel hayatta artık, insan hakları ve demokrasi gibi kavramlar ülkelerin iç meseleleri değildir. İran’da adalet yoksunu süreçleri yaşayanlar, düşüncesini söyledi diye hapislerde hayatı karartılanlar, hiç bir hakları olmayan kadınlar, aydınlıkla kucaklaşmak isteyen gençler, daha güzel bir geleceği tüm dünya insanları gibi hak etmektedir.

Hal böyleyken, “Fırsatı bulmuşken antisemit açıklamalar yapalım” gibi bir durum, özgürlük ve demokrasi arayışı ile son derece ters düşmektedir.

*

“Bu İran’ın iç meselesidir, karışılmaması gerekir” diyen söylem ise, kısmen doğru kabul edebileceğim birşey. Ancak doğruluğu sadece, hükümet güçlerini provoke etmemek yönünde ve sokaktaki halkı mücadeleden vazgeçirmek değil, demokratik haklar ekseninden kaymamalarını söylemekle sınırlı.

Yoksa bahsettiğim gibi, mesele insan hakları ise, bu kavramın evrensel kabul edilmesi nedeniyle iç mesele olarak belirtmek tamamıyla doğru olmaz.

Yıllardır İran rejimlerinin aşırı baskıcı ve yasakçı tutumlarını hep birlikte görüyoruz. İnsan haklarının yerlerde süründüğü bu ülkede, insan hakları temsilcileri bile tutuklanmış durumda. Santçılar, yönetmenler, entelektüeller keza özel düzenlenmiş yeraltı hapisanelerinde.

Tüm bu olup bitenleri görmeksizin sokaklarda, kendi gelecekleri için, dünyadaki halkların hak ettiklerine kavuşmak için mücadeleye giren İranlı halka; “Sokaklarda hükümet güçleri orantısızca sizi yok ederken, bunca baskıyı üzerinize yığarken, evrensel insan haklarından mahrum bırakırlarken, bu sizin iç meselenizdir, kimseyi ilgilendirmez” demek, ya da bu konuya antisemit yaklaşmak, İran halkını, hak ettiği konuları kazanma mücadelesinde, sadece yalnız bırakmak değil, uğruna mücadele başlattıkları tüm değerleri de hiçe saymaktır.
Dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın halklar, adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü insan haklarının tüm kurallarını hak eder. İran’da yaşayan herkes de öyle.

Ortadoğu’da yaşayan insanlar İran’ı daha da iyi anlamalıdırlar. Özellikle, basında yazılarıyla, İran Halkı’nı haksız bulan ifadeler kuranları anlamam mümkün değil.

İran’daki mücadeleci tüm kardeşlerimizin, canları yanmadan ve can yakmadan sonuçlanacak, yeni haklar kazanmalarını dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Aralık 2018, Salı    Nazım’a ara vermemeli, soluksuz kalmamak için
17 Aralık 2018, Pazartesi    Hayatta kalmak
14 Aralık 2018, Cuma    Konsensüs aldatmacası!
13 Aralık 2018, Perşembe    Merec-el Bahreyn
12 Aralık 2018, Çarşamba    Kurtuluş
10 Aralık 2018, Pazartesi    Nice sözcük dizgilerine Kıbrıs Postası…
10 Aralık 2018, Pazartesi    Nasıl kaçılır?
7 Aralık 2018, Cuma    Kısa ve öz bir yazı olacak!
5 Aralık 2018, Çarşamba    Devlet ahlak kurallarını test edebilir mi?
4 Aralık 2018, Salı    Denizin sonu var mı?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Nazım’a ara vermemeli, soluksuz kalmamak için
Ferhat ATİK | 18 Aralık 2018, Salı
Nazım’a ara vermemeli, soluksuz kalmamak için
Sanki olumsuzluk olarak akla gelebilecek her şeyin dışarıda bırakıldığı bir yeni dünya gibi sevda. Düşündükçe, tüm bir evren dolusu duygu uçuşuyor insanın içinde, karnını...
Hayatta kalmak
Ferhat ATİK | 17 Aralık 2018, Pazartesi
Genel olarak okur kitlemi mail yolu ile tanımakta olduğumdan, bu satırları okuyan kişilerin de Kafka’dan haberleri vardır diye düşünüyorum. Okumuşlardır en az bir eserini ve hikayesini.
Bu nedenle internet gibi bir b...
Konsensüs aldatmacası!
Ferhat ATİK | 14 Aralık 2018, Cuma
Konsensüs aldatmacası!
Cezayir asıllı Fransız filozof Jacques Derrida bu yüzyıldandır. Felsefesi bizimle aynı çağı yaşayarak oluştu.
Derrida’nın etkinliği yalnızca felsefeyle sınırlı olmadı. Özellikle 60’lardan sonr...