Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 3 Ocak 2018, Çarşamba

Gözüm, kulağım İran'da

Paylaş  
69
136
65

İran’da bir haftadır devam eden rejim karşıtı eylemler, desteklenmelidir. Bu konuda antisemit duygular içeren yorumlar ise, daha özgür bir hayat için mücadelede eden insanlara ve mücadelelerine saygısızlıktır.

Küresel hayatta artık, insan hakları ve demokrasi gibi kavramlar ülkelerin iç meseleleri değildir. İran’da adalet yoksunu süreçleri yaşayanlar, düşüncesini söyledi diye hapislerde hayatı karartılanlar, hiç bir hakları olmayan kadınlar, aydınlıkla kucaklaşmak isteyen gençler, daha güzel bir geleceği tüm dünya insanları gibi hak etmektedir.

Hal böyleyken, “Fırsatı bulmuşken antisemit açıklamalar yapalım” gibi bir durum, özgürlük ve demokrasi arayışı ile son derece ters düşmektedir.

*

“Bu İran’ın iç meselesidir, karışılmaması gerekir” diyen söylem ise, kısmen doğru kabul edebileceğim birşey. Ancak doğruluğu sadece, hükümet güçlerini provoke etmemek yönünde ve sokaktaki halkı mücadeleden vazgeçirmek değil, demokratik haklar ekseninden kaymamalarını söylemekle sınırlı.

Yoksa bahsettiğim gibi, mesele insan hakları ise, bu kavramın evrensel kabul edilmesi nedeniyle iç mesele olarak belirtmek tamamıyla doğru olmaz.

Yıllardır İran rejimlerinin aşırı baskıcı ve yasakçı tutumlarını hep birlikte görüyoruz. İnsan haklarının yerlerde süründüğü bu ülkede, insan hakları temsilcileri bile tutuklanmış durumda. Santçılar, yönetmenler, entelektüeller keza özel düzenlenmiş yeraltı hapisanelerinde.

Tüm bu olup bitenleri görmeksizin sokaklarda, kendi gelecekleri için, dünyadaki halkların hak ettiklerine kavuşmak için mücadeleye giren İranlı halka; “Sokaklarda hükümet güçleri orantısızca sizi yok ederken, bunca baskıyı üzerinize yığarken, evrensel insan haklarından mahrum bırakırlarken, bu sizin iç meselenizdir, kimseyi ilgilendirmez” demek, ya da bu konuya antisemit yaklaşmak, İran halkını, hak ettiği konuları kazanma mücadelesinde, sadece yalnız bırakmak değil, uğruna mücadele başlattıkları tüm değerleri de hiçe saymaktır.
Dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın halklar, adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü insan haklarının tüm kurallarını hak eder. İran’da yaşayan herkes de öyle.

Ortadoğu’da yaşayan insanlar İran’ı daha da iyi anlamalıdırlar. Özellikle, basında yazılarıyla, İran Halkı’nı haksız bulan ifadeler kuranları anlamam mümkün değil.

İran’daki mücadeleci tüm kardeşlerimizin, canları yanmadan ve can yakmadan sonuçlanacak, yeni haklar kazanmalarını dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Mart 2018, Cuma    Eytişim ve son insanlar
15 Mart 2018, Perşembe    Kim bu Robeson?
14 Mart 2018, Çarşamba    Modernleşme ve habercilik
13 Mart 2018, Salı    Bir uçak kazası...
12 Mart 2018, Pazartesi    "Ancak komünistler and içer böylesine hilesiz"
9 Mart 2018, Cuma    Spinoza tadı
8 Mart 2018, Perşembe    Bavul dolusu aşk
7 Mart 2018, Çarşamba    Çekingen ve ürkek
5 Mart 2018, Pazartesi    "O"
2 Mart 2018, Cuma    Denge halim

Eytişim ve son insanlar
Ferhat ATİK | 16 Mart 2018, Cuma
Dünkü yazımı düzenli okurlar hatırlayacaklardır. “Epistemolojik kopuş ve amacı olan tarih.” Birçok mesaj aldım FaceBook üzerinden. Ağır geldiğini söyleyenler de vardı, üzerine yoğun düşünüp algılarını zorlayarak ilerl...
Kim bu Robeson?
Ferhat ATİK | 15 Mart 2018, Perşembe
“Bize türkülerimizi söyletmiyorlar Robeson, kartal kanatlı kanaryam, inci dişli zenci kardeşim, türkülerimizi söyletmiyorlar bize. Korkuyorlar Robeson, şafaktan korkuyorlar, görmekten, duymaktan, dokunmaktan korkuyorl...
Modernleşme ve habercilik
Ferhat ATİK | 14 Mart 2018, Çarşamba
Habermas’a göre modern dönemle birlikte kamusal alanda feodal koşullara bir geri dönüş yaşanmaktadır. Gerçekten de günümüzde büyük örgütler, birbiriyle ve devletle yarışırlar; kendi yönelimlerine bir ölçüde halkın des...