Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Ferhat ATİK | 3 Ocak 2018, Çarşamba

Gözüm, kulağım İran'da

Paylaş  
70
136
66

İran’da bir haftadır devam eden rejim karşıtı eylemler, desteklenmelidir. Bu konuda antisemit duygular içeren yorumlar ise, daha özgür bir hayat için mücadelede eden insanlara ve mücadelelerine saygısızlıktır.

Küresel hayatta artık, insan hakları ve demokrasi gibi kavramlar ülkelerin iç meseleleri değildir. İran’da adalet yoksunu süreçleri yaşayanlar, düşüncesini söyledi diye hapislerde hayatı karartılanlar, hiç bir hakları olmayan kadınlar, aydınlıkla kucaklaşmak isteyen gençler, daha güzel bir geleceği tüm dünya insanları gibi hak etmektedir.

Hal böyleyken, “Fırsatı bulmuşken antisemit açıklamalar yapalım” gibi bir durum, özgürlük ve demokrasi arayışı ile son derece ters düşmektedir.

*

“Bu İran’ın iç meselesidir, karışılmaması gerekir” diyen söylem ise, kısmen doğru kabul edebileceğim birşey. Ancak doğruluğu sadece, hükümet güçlerini provoke etmemek yönünde ve sokaktaki halkı mücadeleden vazgeçirmek değil, demokratik haklar ekseninden kaymamalarını söylemekle sınırlı.

Yoksa bahsettiğim gibi, mesele insan hakları ise, bu kavramın evrensel kabul edilmesi nedeniyle iç mesele olarak belirtmek tamamıyla doğru olmaz.

Yıllardır İran rejimlerinin aşırı baskıcı ve yasakçı tutumlarını hep birlikte görüyoruz. İnsan haklarının yerlerde süründüğü bu ülkede, insan hakları temsilcileri bile tutuklanmış durumda. Santçılar, yönetmenler, entelektüeller keza özel düzenlenmiş yeraltı hapisanelerinde.

Tüm bu olup bitenleri görmeksizin sokaklarda, kendi gelecekleri için, dünyadaki halkların hak ettiklerine kavuşmak için mücadeleye giren İranlı halka; “Sokaklarda hükümet güçleri orantısızca sizi yok ederken, bunca baskıyı üzerinize yığarken, evrensel insan haklarından mahrum bırakırlarken, bu sizin iç meselenizdir, kimseyi ilgilendirmez” demek, ya da bu konuya antisemit yaklaşmak, İran halkını, hak ettiği konuları kazanma mücadelesinde, sadece yalnız bırakmak değil, uğruna mücadele başlattıkları tüm değerleri de hiçe saymaktır.
Dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın halklar, adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü insan haklarının tüm kurallarını hak eder. İran’da yaşayan herkes de öyle.

Ortadoğu’da yaşayan insanlar İran’ı daha da iyi anlamalıdırlar. Özellikle, basında yazılarıyla, İran Halkı’nı haksız bulan ifadeler kuranları anlamam mümkün değil.

İran’daki mücadeleci tüm kardeşlerimizin, canları yanmadan ve can yakmadan sonuçlanacak, yeni haklar kazanmalarını dilerim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
14 Haziran 2018, Perşembe    Bilmek
13 Haziran 2018, Çarşamba    Bülbül
12 Haziran 2018, Salı    Radyolu günlerim
11 Haziran 2018, Pazartesi    Herkesin kendi dünyası var
7 Haziran 2018, Perşembe    Bitmeyen işler
6 Haziran 2018, Çarşamba    Roni, AGOS’a konuşursa
4 Haziran 2018, Pazartesi    Anihilasyon
1 Haziran 2018, Cuma    Çünkü unutuyoruz
31 Mayıs 2018, Perşembe    Siz kaç tane tanıdınız?
28 Mayıs 2018, Pazartesi    Dome Otel’in hüznü ve gururu

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bilmek
Ferhat ATİK | 14 Haziran 2018, Perşembe
Özellike doktora eğitimim süresince, tüm bir yaşamı yeniden sorgulamamı sağlayan bir filozoftu 2004 yılında kaybettiğimiz Jacques Derrida, “yapısökümü” (deconstruction)* olarak adlandırdığı eleştirel düşünce yöntemini...
Bülbül
Ferhat ATİK | 13 Haziran 2018, Çarşamba
Bunu daha önce de sık sık paylaştık. Ülkemizde her gün bir çok konuda yazılar yayımlanıyor. Televizyonlar ve radyolarda programlar sayılamayacak çoklukta sunuluyor. Bir de önüne gelenin web üzerinden tv yayını yaptığı...
Radyolu günlerim
Ferhat ATİK | 12 Haziran 2018, Salı
İşine gösterdiği titizlik, istikrarlı sunum ve yapımları ile takdir etmem yanında, bir arkadaş bir dost olarak da Betül’ü (Betül Asrlan Akkuş) hep çok sevmişimdir. Yaşımız hesaplanacak ama (ikimizin de umurunda değil)...