Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 14 Ağustos 2016, Pazar
Paralel okuma kampındayım
Paylaş  
21
31
14

Biz gazeteciler zaman zaman hatırlama sürecine girmek durumundayız. Gündemin baş döndürücü gelişmeleri ve hızla akan enformasyon, bizi uzmanlaşmaktan uzaklaştırırken, bazı konulardaki detayları unutmamıza neden oluyor.

Son bir haftadır kendimi bir hatırlama kampına aldım. Konular malum; Türkiye, darbeler ve FETÖ.

O yüzden uykumdan da fedakarlıkla, yedi buçuk saatlik “12 Mart Belgeseli”ni yeniden izledim. Talat Aydemir'in iki darbe girişimini, 15 Temmuz'la benzerlik ve farklılıklarını analiz etmeye ve dönem Türkiye'sinin, zamanın çok kullanılan ifadesiyle, ahval ve şeraiti anlamaya çalıştım.

Tabi bu arada paralel okumak gibi bir meziyet de gerektirir bu acayip meslek.

Paralel okuma derken, aynı anda iki ya da üç kitap birden okumayı ve bunu hızlı yapmayı gerektiren bir faaliyettir.

Gözlerimin feri azaldığının farkındayım bu süreçte ancak, Fehmi Koru'nun “Cemaat'in Siyasetle Sınavı. Ben Böyle Gördüm” adlı kitabını okumadan, 17-25 Aralık sürecini toplu bir şekilde anlamak zor. Fetullah Gülen kimdir? FETÖ'nün yaptığı gizli video çekimleri ile Türkiye siyasetine ve iş dünyasına yaptığı baskı şantajları, binlerce yasadışı dinleme faaliyeti ile dönemin Başbakan Erdoğan'ı ve hükümeti ortadan kaldırma girişimlerini anlamak zor.

Aynı paralelde Mehmet Ali Birand'ın 80'lerde yazdığı ve kitaplığımın sadık mensuplarından olan “Emret Komutanım”ı okumadan, ortalıkta dolaşan bu askeri terimler, Harp Okulu, Askeri Lise, YAŞ, MGK gibi kavramlarla, o sistemin içerisinde bulunan askerlerin ruh hallerini tam olarak anlamak mümkün değil. Yani bir yandan FETÖ üyesi olup, öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir subayı olmak nasıl bir şeydir ve bir subay nasıl hareket eder gibi soruların yanıtlarını bu kitapta çok net anlamak mümkün.

Tabi bu paralel okumaya Hanefi Avcı'nın Haliç'te Yaşayan Simonlar. Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı yeniden ele almak lazımdı. Artık başka bir gözle, yazdıkları nedeniyle içeriye tıkılan Avcı'nın, ifadelerine bir daha bakmak lazımdı. Onu da yapıyorum bu arada. Şimdilerde televizyonlarda dinlediğimiz, gördüğümüz isimler, olaylar ve ifadeler bu kitapla biraz daha anlam kazanıyor.

Aynı paralellikte, Ahmet Sever'in özetle geçtiği Abdullah Gül ile 12 Yıl” adlı kitabı da okumak şart deyince o da masanın üstüne geldi. Oradan da, 15 Temmuz gecesi hiç görmediğimiz kadar hiddetli gördüğümüz ve halkı darbecilere karşı demokrasiye sahip çıkma çağrısı yapanlardan olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Köşk'teyken yaşananları, son olup bitenlerle ilişkilendirmek için onu da paralel okuma furyası içerisine aldım ve de yeniden okudum.

Resim daha net şimdi. Kafasında netleştiremeyenler ve tabi ki vakti olanlar için bu paralel okuma işini tavsiye ederim. “Haaaa! Demek! Tevekkeli değil!” diyorsunuz hemen her sayfada.      

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ocak 2017, Salı    Tsipras’ın, Soyer’in ifadesiyle, “küçük kahramanlıkları"
16 Ocak 2017, Pazartesi    Nice 18 yıllara
15 Ocak 2017, Pazar    Yolun sonu göründü
14 Ocak 2017, Cumartesi    "Bu adamı artık görmek istemiyorum"
13 Ocak 2017, Cuma    Yunanistan bir "Mont Pelerin" çekti
12 Ocak 2017, Perşembe    Paslı, eski dev lokomotifleri hareket ettirmek
11 Ocak 2017, Çarşamba    Şişman Kadın şarkı söyleyecek mi?
10 Ocak 2017, Salı    Ertuğruloğlu'nun ince mesajı
8 Ocak 2017, Pazar    Son durum: Kadınlar bizi evde istemiyor
2 Ocak 2017, Pazartesi    Terör uzmanı değilim ama...

Califorian
 • Slide
  Slide
  LEFKOŞA : 444 70 70
  MAĞUSA : 365 61 70
 • Slide
  Onların sağlıklı beslenmesini tabiki önemsiyoruz... Çünkü ;
  Çocuklarınız çocuklarımızdır . . .
  Slide
 • Slide
  LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ
  BEYAZ YASEMİN SERTİFİKASINA SAHİBİZ . . .
 • Slide
  Menüler mevsimlik olabilir ama bizde
  LEZZET ve HİJYEN 4 MEVSİM . . .
  Slide

Tsipras’ın, Soyer’in ifadesiyle, “küçük kahramanlıkları"
Rasıh REŞAT | 17 Ocak 2017, Salı
Federal çözüm ile ilgili umutlarım çok yavaş ama emin adımlarla azalıp yerini ihtiyata bırakıyor. Bunun nedenleri de var elbette.
Mesela kravatsız devrimci Alexis Tsipras’ın, Dışişleri Bakanı’na sahip çıkması ve onun...
Nice 18 yıllara
Rasıh REŞAT | 16 Ocak 2017, Pazartesi
18 yıl önce böyle bir gündü.
Dome Hotel’i hala devlet çalıştırıyordu.
Peçete içine sarılmış bademli pastiş halen düğünler için en lüks ikramdı. Hatta tepside sigara da ikram ediliyordu tebrik edene.
Yemekli düğün b...
Yolun sonu göründü
Rasıh REŞAT | 15 Ocak 2017, Pazar
“Deniz bitti, liman göründü” dedi Ulaş Barış, dün Cenevre’de titreye tireye otelin kapısının önünde İsviçre kantonundaki son kahve ve sigaralarımızı içerken.
Hakikaten de öyle. Artık yolun sonuna ge...