Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Eylül 2017, Çarşamba
Başbakan kurtuldu, artık Cumhurbaşkanı düşünsün
Paylaş  
49
92
40

Öyledir demiyorum.

Ama Cumhurbaşkanı’nın, tek ayağının üstünde, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ı görevden almama konusunda direttiği görüntüsü var artık.

Biliyorsunuz görüntüler, çoğunlukla gerçekliğin önüne geçer. Hele hele bu imajı düzletmek için herhangi bir çaba olmazsa, hatta bunu pekiştirecek ısrarlı hareketler, imajı iyice bozar, bitirir.

Bu saatten sonra “Cumhurbaşkanı neden Atalay’ı koruyup kolluyor?” sorusuna maruz kalacağı kesindir Sayın Başkan’ın.

Cumhurbaşkanı’nın kendince gerekçeleri olabilir. Pek de doğaldır.

“Dinler arası diyalog bağlamında bana lazım” bile Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyabileceği bir gerekçedir ancak günümüzde o ifade bile tehlikeli.

Şimdi gelin, bildiklerimizi sıralayalım...

Başbakan, kendisine bağlı bir kurumun başındaki kişi ile belirli nedenlerden dolayı çalışmak istemiyor.

Başbakan ve ondan önceki Başbakanlar, Türkiye’nin bu konuda bir tavır içerisinde olduğunu anladıklarından, daha önce Türkiye tarafından atanan ancak sonra görevden alınan Atalay’ı aynı minvalde görevden alıp, Türkiye ile hassas ilişkileri bu nedenle germek istemediler, istemiyorlar. 

Bağlı bulunduğu Vakıflar İdaresi ile ilişkileri son derece olumsuz olan Atalay’ın bu bağlamda görevde olması sıkıntı yaratıyor.

Şimdi bu tabloya baktığımızda, Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’ın, Başbakan ve Vakıflar İdaresi dahil olmak üzere tüm amirleri tarafından istenmediği gerçekliği ortaya çıkıyor. Öyle muz kabuğu ile ayak kaydırma ya da Engizisyon Mahkemesince dinden çıkarma gibi bir durum yok gibi duruyor.

Kanımca ve anayasanın hükümlerince de Başbakan’ın siyasi atama ya da görevden alma konusunda Cumhurbaşkanı’na gerekçe bildirme gibi bir zorunluluğu yok. Sorumluluk onda olduğundan,  kiminle çalışacağını seçme yetkisi de ondadır.

O nedenle, “Gerekçeye bakarım. Beğenmezsem, paşa paşa çalışacaksınız” demek pek de doğru gelmiyor.

Başbakan, pekala iki satır yazıp, “uyumsuzluk” gerekçesiyle görevden alınması için gereğinin yapılmasını arz eder, Cumhurbaşkanı’nın talep ettiği gerekçe anında da  “uyumsuzluk” olarak da kayıtlara geçer.

Ancak Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahil herkes gerçek nedenin bu “uyumsuzluk” olmadığını biliyor olacak.

Başbakan, anladığımız kadarıyla önce sözlü uzlaşı yolunu aramış, bulmayınca, yazılı gönderip, “Günah benden gider” diyerek yoluna devam etmiş. Bu arada, “yazılı bir talep gelmedi” bahanesi de ortadan kalkmış durumda.

Başbakan, soranlara (ki soranlar çok), “Ne yapayım? Ben görevden aldım ama Cumhurbaşkanı imzalamadı” deyip, bundan önce göğsünde yumuşatmak zorunda kaldığı tepki ve talepleri, artık eskiden yeşil sahalarda iken yaptığı gibi ‘gelişine vole ile’ Saray’a gönderebilecek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
7
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Eylül 2017, Pazartesi
Osman Lefkoşa         - Lefkoşa
Sn Akıncı atamalarda çok hassas, benim asıl merak ettiğim, kendi çalışma arkadaşlarını seçerken kime danıştığı ? Kendine yakın kaç kişiyi sınavsız münhalsizistihdam ettiği ? Mesela hiç akraba işe aldı mı ? Ha birda örtülü işi var

6 Eylül 2017, Çarşamba
Ayşe Özcan         - Girne
herhalde işareti aldınız biryerlerden. Hiç düşündünüz mü Talip Atalay'ın neden ısrarla görevden alınmak istenmesinin nedenini? Aydın ve Atatürkçü bir insan olması olabilir mi acaba ?

YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Ocak 2018, Salı    Ayarı bozulan kantar...
22 Ocak 2018, Pazartesi    "Dökün be gumbarolar içelim"
21 Ocak 2018, Pazar    Masadaki HP ağırlığı hissedildi
20 Ocak 2018, Cumartesi    Matruşka serisi
14 Ocak 2018, Pazar    Teori ile pratik
12 Ocak 2018, Cuma    Ya barajı yükseltin ya da başkanlık sistemine geçin
11 Ocak 2018, Perşembe    Kilitleyen partiler ve başarısızlık örtüsü
9 Ocak 2018, Salı    Mazbatalar eskimeden, koltuklarda yer etmeden
6 Ocak 2018, Cumartesi    Üç büyükler, ilk üç sırayı paylaşacak
1 Ocak 2018, Pazartesi    Seçimle karışık yeni yıl yazısıdır kendileri...

Ayarı bozulan kantar...
Rasıh REŞAT | 23 Ocak 2018, Salı
 
2013 Ağustos. CTP’den yeni seçilen Milletvekili Doğuş Derya, yemin etmek için kürsüye çıkıp, KKTC Anayasası’nda yer alan yemin yerine başka bir yemin edince kantarın ayarı bozulmuştu.
Yemin sırasında sö...
"Dökün be gumbarolar içelim"
Rasıh REŞAT | 22 Ocak 2018, Pazartesi
ELAM’daki arkadaşlar, Papadoplulos Junior, Başpiskopos, Rumların çok iyi çalışan uluslararası propaganda makinesi ve bilumum komşular ellerini nasıl da ovuşturuyorlardır şimdi.
“Kuzey’deki refikleri...
Masadaki HP ağırlığı hissedildi
Rasıh REŞAT | 21 Ocak 2018, Pazar
Dörtlü koalisyon görüşmeleri devam ediyor. TDP Genel Sekreteri hariç, Genel Sekreterler, birer vekil, birer de hukukçu, CTP Genel Merkezinde kurulan müzakere masasının etrafında toplandı. Dört buçuk saat süren görüşme...