Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Röportajlar 25 Mayıs 2013, Cumartesi 09:11
banner

Anıl Kaya; "Yeni vizyon gerek..."

image

Ülke yeniden seçim atmosferine girdi. Peki, bu seçim bugünkü ortamı ne kadar değiştirecek? AYH Başkanı Sayın Anıl Kaya ile sohbetimiz bu soruya verdiği cevapla başladı.

“Sözün bittiği noktadayız. Artık popülizm bitti. Kasaba politikacılığı bitti. Aynı siyasi partiler, ayni yüzler yeniden siyaset sahnesinde rol alırsa çok kısa bir süre sonra çok daha ciddi sorunlar yaşayacağız. Çünkü toplumsal huzursuzluk ve baskı her geçen gün artmaktadır. Ve artık siyaset kurumu kriz çözememekte, çözüm üretememektedir. Bu durumda Kıbrıs Türk Halkının değerlerinin ortadan kalkmasına ve de geleceğinin inşasında etkisiz bir pozisyona çekilmesine sebep olmaktadır. Bu erken seçim sürecinde tecrübe edildi ki alternatif politikalar üretme sorumluluğunda olması gereken vekillerimiz birbirlerine saldırma ortamındadır. Bunun adı da politika değildir. Bu anlayışla bu seçimde de toplum olarak hiçbir kazanımımız olmayacaktır.”

“Slogan zamanı değil”.

“Artık slogan değil, iş ve hizmet istiyor Kıbrıs Türk Halkı. Toplum gerçekten bıkmıştır. Ve gerçek değişimin zamanı gelmiştir. Bu değişim dünyada yaşanan değişimle de alakalıdır. Çünkü dünya hızla değişiyor, gelişiyor, teknoloji çağında yaşıyoruz. Bir kere Türkiye de yaşanan değişime, güney Kıbrıs^ta yaşanan değişime kuzey Kıbrıs’ın ve de başta siyasetçilerin ayak uyduramaması artık söz konusu değildir. Burada arzulanan insanların daha yeni, daha gelişmiş yasalarla ve serbest piyasa koşullarıyla sürdürülebilir yeni bir yapıyı, güçlü bir demokrasiyi arzuluyor insanımız. Fakat bu koşulların yerine getirilmesi için siyaset kurumu gerekli adımları atmamaktadır.”

“Meclise gitmeyen vekiller aday olacak mı?”

“Bugün Mecliste yaşanan nisap sorunu başlı başına utançtır. Ve ben bu seçim sürecinden sonrada nisap sorununun ortadan kalkacağına inanmıyorum. Şu soruyu bir kez daha sormak istiyorum; Meclise gitmeyen vekiller yine aday olacaklar mı? Peki, bu vekillerin yeniden aday olmaya hakları var mı? Sesinin tonunu bilmediğimiz, hiçbir konuda sorumluluk üstlenmeyen, çalışmayan, proje üretmeyen Milletvekillerimiz yeniden aday olacaklar mı? İşte bizim sorunumuz budur. Siyasete yeni vizyon isteğimiz budur. Vizyon her anlamıyla bu halkın ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu toplumu ileriye taşıyacak donanıma sahip siyasetçilerin kavga değil, uzlaşı kültürüyle bir araya gelip efektif politikaları üretmesi gerekmektedir. Yoksa olası bir çözümde resmen havada kalacağız.”

“Siyaset kurumu çok konuşuyor”

“Kıbrıs Türk Halkının bırakın bir beş yılda kaybedecek beş dakikası bile yoktur. Bu iç çekişmeler artık bitmelidir. Artık sadece kavga bıktırmıştır. Siyaset kurumu çok konuşuyor. Bunun yanında ise üretim yok. Pek çok sorunda hem fikir oluyorlar ama sorun çözmede maalesef birlikte hareket etmiyorlar. Bu noktada sorulması gereken soru biz bu seçimde kimi ve neden seçiyoruz. Öncelikle Halk için siyaset yapıyoruz diyenleri bu halkı her sürece dâhil etmesi gerekiyor. Sivil Toplum örgütlerinin, aydınların, yazarların, akademisyenlerin fikirleri alınmalı. Ortak çalışmalar yapılmalı. Kıbrıs’ın kuzeyinde sadece isimler konuşuluyor. Bir halkın geleceği sadece bir isimle telaffuz edilmemeli. Artık sistemi konuşmamız gerek. Bu sebeple siyaset kurumunun bu anlamda faydası olacak yeni isimleri bulup Halkın önüne sunması gerekmektedir. Bu bir özlemdir. Biz bunu görebiliyoruz. Toplumda kin ve öfke vardır. Siyaset kurumu da bunu görebilmeli.

“Siyaset en kötü dönemini yaşıyor”

“Toplum şuan izleyici pozisyonundadır. Büyük bir beklenti içindedir. Bizim vizyonumuz farkındalık yaratarak topluma öncülük yapmaktır. Şikâyet var ama yapılaması gereken süreçte aktör olmak, sorumluluk almaktır. Kıbrıs Türk halkı bunları hak etmiyor. Siyaset kurumu olarak tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz. Lobicilik alanında da hep konuşuyoruz ama hareket etmiyoruz. Düşüncesi alınmayan, görmezlikten gelinen bir toplum durumuna itildik. Daha etkili yöntemler bulup toplumun her kesimine ulaşabilen, mazeret değil, çözüm üreten, hesap veren, şeffaf bir politik sistem oluşturulması gerekmektedir.” 

Facebook yorum

Yorum Yaz     Paylaş Share/Bookmark    
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
increase font size decrease font size print this page tell a friend Yorum Yaz (0)

banner
AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Harms: "Akkuyu delilik, aptallık!"
image Kıbrıs Postası’na konuşan AP Yeşiller GurubuEş Başkanı Rebecca Harms, gazetemizin gündeme getirdiği Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili “bu santralin kurulması bir deliliktir. Ekonomik açıdan aptalca bir bakış” diyerek...
Özersay Politis'e Kıbrıs konusundaki gelişmeleri değerlendirdi
image Soru: Ortak açıklamadan sonra müzakerelerin şu anki durumuna bakarsak, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda her iki toplumda da bir momentum olduğu göze çarpmaktadır. 2004 yılında Annan Planını reddedenin Kıbrıslı Rumlar...
Barış Başel, ceza yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu...
image Bilinçli medya okuryazarlığının çok önemli olduğunu ifade eden Başel, özellikle vatandaşlara, okudukları yayın organının kimlere tetikçilik yaptıklarının bilincinde olmaları gerektiğini anlattı. En son meclise sunulan...
banner