Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 13 Ekim 2015, Salı 16:19

Mehmetçik Belediyesi "Kültür Elçilerini Yetiştiriyoruz" projesi tanıtıldı

Mehmetçik Belediyesi Mehmetçik Belediyesi’nin özelde Mehmetçik genelde Karpaz’ın sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik gelişimini sağlamayı hedefleyen projesi “Kültür Elçilerini Yetiştiriyoruz” tanıtıldı. Proje kapsamında 7 alanda eğitim alacak öğrenciler 13 Aralık’taki festivalde ürünlerini sergileyip satışını yapacak.
Paylaş  
62
62
51
0

Projenin tanıtımı için Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde saat 14.00’te yapılan basın toplantısına Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Festival Komitesi üyesi Zekai Altan, projeye gönüllü katılım gösteren köy halkı ve eğitmenler ile proje kapsamında eğitim alacak öğrenciler katıldı.

SARIÇİZMELİ

Belediye Başkanı Sarıçizmeli, ülkede bir ilk olarak, çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tutmuş Kıbrıs kültürünün nesilden nesile devamını sağlamak amacıyla başlatılan projenin, sürdürülebilir bir anlayış ve kararlılık içerdiğini söyledi.

İlk ve ortaokul öğrencilerine yönelik başlatılan projede 120 öğrencinin Kıbrıs Mutfağı, El Sanatları, Turist ve Kültür Rehberliği, Eski Çocuk Oyunları ve Oyuncakları, Kıbrıs Şarkıları Korosu, Kıbrıs Halk Dansları ve Fotoğrafçılık dallarında eğitimlere katılacağını kaydeden Sarıçizmeli, projeye gönüllü katkı koyan eğitimcilere teşekkür etti.

13 Aralık tarihinde Cittaslow üyesi 190 dünya belediyesinde yapıldığı gibi, “Toprak Ana Günü Festivali” düzenleyeceklerini kaydeden Sarıçizmeli, amaçlarının o güne kadar çocukların öğrendiklerini söz konusu festivalde sergileyip satış yapıp gelir sağlamaları olduğunu ifade etti.

Cittaslow (Sakin Şehir) olma yolunda girişimlerini sürdüren Mehmetçik Belediyesinin sosyal belediyecilik anlamında bu tür eğitimlerin merkezinde olmaya devam edeceğini bildiren Sarıçizmeli, Mehmetçik ve Karpaz bölgesinin tanıtım ve kalkınması için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

ALTAN

Festival Komitesi Üyesi Zekai Altan da basın toplantısında yaptığı konuşmada, “proje sözde değil, özde bir projedir” ifadelerini kullandığı konuşmasında, Kıbrıs folkloru ve kültürünü sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Altan, eğitimleri alacak çocukların kültürü öğrenmekle kalmayıp, içerisindeki mantığı da anlayacaklarını söyleyerek, eğitimlerin çok değerli eğitimciler ve komite kadrolarıyla verileceğini hatırlattı.

Tarihe bir imza ve not olarak düşülebilecek projenin heyecan verici olduğunu da dile getiren Altan, çocuğa, insana ve kültüre yatırımın en güzel örneğinin yaşandığını sözlerine ekledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Sarıçizmeli'den Demir'e yanıt: "Açıklama, ne kadar önemsediğinin kanıtıdır"
Mehmetçik Belediye Başkanı ve Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ağı Koordinatörü Cemil Sarıçizmeli, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir’in Cittaslow Kuzey Kıbrıs ağıyla ilgili açıklamasının yanıltıcı ve eksik olduğu görüşü...
Mehmetçik'te havuza düşen Emir Hüseyin Mirka hayatını kaybetti
Bugün 00:30-08:15 saatleri arasında, Mehmetçik'te sakin Emir Hüseyin Mirka (E-72), Mehmetçik'te faaliyet gösteren Çelebi Garden isimli otelin havuzuna düşerek muhtemelen boğulmak suretiyle yaşamını yitirdi.
Özgürgün: "Bir kere daha yıkıp talan etmelerine izin vermeyin"
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün milletvekili adayları ile birlikte seçim çalışmaları çerçevesinde Mehmetçik ve Büyükkonuk’taydı.