Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 7 Aralık 2015, Pazartesi 15:36
banner

Mehmetçik Belediyesi, "toprak Ana Günü" etkinliği düzenliyor

Mehmetçik Belediyesi, toprak Ana Günü etkinliği düzenliyorTerra Madre (Toprak Ana) Ağı Slow Food tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Terra Madre, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve 180′den fazla gençlik grubunu kapsayan bir ağdır. Ayni zamanda iki yılda bir yapılan dünya toplantıları, bölgesel-ulusal toplantılar, uluslararası aksiyon günü ve gıda sistemi ile ilgili olan bütün uluslararası projelerle ilgili etkinlikler düzenlenmektir.
Paylaş  
82
77
73
0

Terra Madre (Toprak Ana) Ağı Slow Food tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Terra Madre, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve 180′den fazla gençlik grubunu kapsayan bir ağdır. Ayni zamanda iki yılda bir yapılan dünya toplantıları, bölgesel-ulusal toplantılar, uluslararası aksiyon günü ve gıda sistemi ile ilgili olan bütün uluslararası projelerle ilgili etkinlikler düzenlenmektir.

Terra Madre pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstriyel girişime ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesi olmuştur.

Topark Ana Gününde (Terra Madre) yerel gıda ve yemek kültürlerini korumak ve güçlendirmek için yapılan aktivitelerle beraber Terra Madre Ağı her gecen gün hızla büyümeye devam ediyor. Yerel gıda kültürlerini güçlendirmek ve korumak için yapılan bu aktiviteler sayesinde Terra Madre ailesi her gecen gün büyümektedir. 2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta kutlanan Terra Madre Günü, Slow Food Terra Madre Ağı üyelerinin sürdürülebilir üretim ve tüketimini yerel karar alıcılara seslerini duyurabilecekleri bir gün haline gelmiştir. Terra Madre Günü yerel gıdanın ve mutağın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.

Bugün Mehmetcik Cittaslow City yolunda ilerlemketdir. Bizler bu yaşam tarzını ve felsefesini desteklerken amacına uygun ve felsefesine bağlı kalarak adımlar atmayı hedefledik. Ve tüm çalışmalarımız da bu doğrultuda sürdürülebilirdir.

Mehmetcik Belediyesi olarak bu yönde çok ciddi ve kalıcı adılar attık.Bu adımların başında “Kültür Elçilşerini Yetiştişdik”. 140 öğrencimiz 7 dalda eğitim almaktadırlar. Ve geleceğin neslini yetiştirmek için kolları sıvadık.Sürdürülebilir bir yaşamın, mutfağın ve çevrenin temelini attık. Bunun aynında Tohum Merkezini kurduk. Zeka Bey Tohum merkezi olarak.Yerel tohumların korunması, artırılması ve bu yönde başta çifcilerimiz ile halkımız üzerinde farkındalığı yaratarak yerel tohumlara sahip çıkılmasını hedefledik. Bu yönde de Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi ile de işbirliği protokolü imzaladık. Tüm bunlar ülkemizde ilk olan çalışmalar. 12 Aralık tarihinde Zeka Bey Tohum Merkezinin açılışı gerçekleşecektir.

13 Aralık Günü de Toprak Ana (Terra Madre) gününü kutlayacağız. Balalan Köyünde düzenlenecek etkinliğimiz 1 gün sürecektir. Yerel mutfaktan yerel müziğe ve etkinliklere kadar zengin bir program ile kutlayacağız Kültür Elçilerinin anlamlı kortej yürüyüşünden sonra sahnede Kültür Elçisi olmayı hakeden çocuklarımıza kamuoyu önünde onlara özel “KIBRIS KÜLTÜR ELÇİLERİ” rozeti takılacaktır. Toprak Ana Gününde Kıbrıs mutfağına özgü yiyecek stantlarının kurulması, Kültür elçisi olarak seçilmiş ve eğitim alan çocuklarımızın kuracağı Kültür Elçileri Stantlarında üretip sunacakları ürünleri tatarak,el sanatlarını da satın alabileceksiniz. Diğer taraftan bu etkinliğimizde bir ilke imza koyuyoruz. Galatya ve Karpaz Otantik mutfğının yemek,tatlı ve hamur işleri gibi birçok yemeğimizin sergisi açılıyor. Ve unutulmaya yüz tutmuş bu sergimizde farkındalığı yaratmak yanında yerel mutfağımızın sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışacağız. Kültür elçilerimizin fotoğraf sergisi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu güzel organizasyonun düzenlenmesine katkı koyan komite üyelerine teşekkürlerimi iletirken, Sizleri 13 Aralık tarihinde unutulmuş Balalan köyüne Toprak Ana Gününe bekliyoruz.Bu günü doya doya yaşayın.

Cemil Sarıçizmeli

Mehmetçik Belediye Başkanı


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sarıçizmeli: "Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisi"
image Mehmetçik Belediye Başkanı ve Başkan adayı Cemil Sarıçizmeli ile ekibi, CTP Genel Başkanı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın da katılımıyla bölgede halk toplantıları düzenledi.
Ataoğlu, Kıbrıs kültürü meşalesini yaktı
image Kıbrıs Kültürü Meşalesi Nitovikla’da yakıldı.
Buranay: "Bölge halkı hizmete doyacak"
image Halkın Partisi Mehmetçik Belediye Başkan adayı Kani Buranay ve Belediye Meclis Üyesi adayları bölge ziyaretlerine devam ediyor.