Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 26 Nisan 2016, Salı 10:50
8 Mart Mehmetçik Belediyesi'nde de tatil oldu!
8 Mart Mehmetçik Belediyesi'nde de tatil oldu!Mehmetçik Belediyesi ile Devrimci Genel İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile birlikte Belediye çalışanlarının maaşları yıllardır bir şekilde geçiştirilen devlet baremine aktarılması başlanarak arttırıldı, sosyal haklarda da hayat pahalılığının üzerinde ilerleme kaydedildi. Öte yandan Geçitkale Belediyesi’nin ardından Mehmetçik Belediyesi yönetiminin de hassasiyeti ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kadın çalışanlar için idari tatil olarak kararlaştırıldı.
Paylaş  
76
97
74
0

Mehmetçik Belediyesi ile Devrimci Genel İş Sendikası arasında 1.1.2016 – 31.12.2017 tarihlerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmeye Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ile DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Ömer Naşit imza attı.

İmzalanan sözleşmeyle birlikte Belediye çalışanlarının maaşları yıllardır yapılmayan ve işçilerin hakkı olan devlet baremi sistemine aktarılması başlanarak arttırıldı. Aynı zamanda eski sendika ve yönetimlerin el birliği ile uyguladıkları maaşlardan azaltma sistemi de son bularak tüm işçiler olması gereken baremde alması gereken maaşa ulaştı.

Maaşların yanında sosyal haklarda da hayat pahalılığının üzerinde artış elde edilirken, 8 Mart da kadın emekçiler için idari tatil ilan edildi.

8 Mart Mehmetçik’te de tatil

İmza töreninde konuşma yapan Devrimci Genel İş Başkanı Ömer Naşit, Geçitkale Belediyesi’nin ardından Mehmetçik Belediyesi’nin de hassasiyet göstererek 8 Mart’ı kadınlar için idari tatil olarak kararlaştırdıklarını açıkladı.

Kadınların mücadelesini simgeleyen ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkede hayat bulabilmesi için verilen mücadelelerin sembol günü olan 8 Mart’ın tatil ilan edilmesinin tüm yurtta ve iş yerlerinde yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Naşit, bu yönde tüm sendika ve iş yerlerine de çağrı yaptı.

 Naşit, “8 Mart yeme-içme veya kadınlara hediyeler dağıtma günü değil, kadın emeğinin kurtuluşu için mücadelenin yükseltildiği bir gündür” açıklamasında bulundu. 8  Mart’tan dolayı gösterdiği hassasiyetten dolayı Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli’ye de teşekkür etti.

İşçilerin maaşları artık olması gereken yerde

DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel İş Sendikası’nın başkanı Ömer Naşit, bugüne dek işçilerin maaşlarının olması gereken yerde olmadığnı ve azaltma adı altında normalden daha az maaş aldıklarını ifade ederek, bu duruma eski sendika ve yönetimlerin neden olduğunu vurguladı. Naşit, imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile artık tüm çalışanların olması gereken ve hakları olan devlet baremine aktarılma sürecini başladığını ifade ederek, yılların mağduriyetinin de giderilmiş olduğunu söyledi.

Sarıçizmeli: “Çalışanların mağduriyetlerini giderdik ‘’

İmza töreninde konuşma yapan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli yıllardır çalışanların maaşlarından yapılan kesintileri kaldırdıklarını ve yaşanılan mağduriyetlerini gidermenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Dünyada Kadınların mücadelesini simgeleyen ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin ülkemizde hayat bulabilmesi için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün bundan böyle Mehmetçik Belediyesinde de kadın çalışanlar için idari tatil olduğunu belirtti.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Sarıçizmeli'den Demir'e yanıt: "Açıklama, ne kadar önemsediğinin kanıtıdır"
Mehmetçik Belediye Başkanı ve Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ağı Koordinatörü Cemil Sarıçizmeli, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir’in Cittaslow Kuzey Kıbrıs ağıyla ilgili açıklamasının yanıltıcı ve eksik olduğu görüşü...
Mehmetçik'te havuza düşen Emir Hüseyin Mirka hayatını kaybetti
Bugün 00:30-08:15 saatleri arasında, Mehmetçik'te sakin Emir Hüseyin Mirka (E-72), Mehmetçik'te faaliyet gösteren Çelebi Garden isimli otelin havuzuna düşerek muhtemelen boğulmak suretiyle yaşamını yitirdi.
Özgürgün: "Bir kere daha yıkıp talan etmelerine izin vermeyin"
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün milletvekili adayları ile birlikte seçim çalışmaları çerçevesinde Mehmetçik ve Büyükkonuk’taydı.