Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 26 Haziran 2016, Pazar 13:59
banner

Mehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği'ne resmen üye oldu

Mehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği'ne resmen üye olduMehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği’ne resmen üye oldu. Yeniboğaziçi ve Lefke belediyelerinin ardından Mehmetçik’in de üyeliğiyle Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası sakin şehirler birliğine üye kent sayısı 3’e yükseldi.
Paylaş  
64
85
60
0

Cittaslow Birliği’nin genel kurulu için Portekiz’in Vizela kentinde bulunan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, dün öğleden sonra üyelik belgesini ve Cittaslow bayrağını Birlik Başkanı Stefano Pisani’den aldı.

Mehmetçik Belediyesi yanında Polonya’dan, Tayvan’dan ve Fransa’dan yeni üyelerle Cittaslow Birliği’nin üye sayısı 30 ülkede 230 kente yükseldi.
Cittaslow Birliği, Portekiz’deki toplantısında, 2019’daki genel kurulunu KKTC’de yapma kararı da aldı.

23 Haziran’da başlayan Cittaslow Birliği’nin bu yılki Genel Kurul toplantısı bugün tamamlanacak.

“HAYALLERİMİZE YARDIMCI OLACAK”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli belgeyi aldıktan sonra yaptığı konuşmada, küçük bir ülkenin en küçük kentlerinden bir olan Mehmetçik’in büyük hayalleri olduğuna işaret ederek “Cittaslow’un hayallerimizi yerine getirmemizde bize yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

“Bu ailenin bir üyesi olmaktan mutluyuz” ifadelerini kullanan Sarıçizmeli, üyelik sürecinde kendilerine yol gösteren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibine teşekkür etti.

Toplantıda, 2019 Cittaslow Genel Kurulu’nun KKTC’de yapılması da kararlaştırıldı.

Sarıçizmeli, toplantının ardından yaptığı değerlendirmede, 30 ülkeden 200’ün üzerinde sakin şehirden temsilcilerin katılacağı bir toplantının KKTC’de düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Mehmetçik’in üyeliğiyle ilgili “Daha güzel bir dünya, ülke ve belediye yaratabilme adına yapılacak çok şeyimiz var. Cittaslow bu yolda bize bir rehber ve marka bir belediye olmanın gurur ve sorumluluğunu yüklüyor” diyen Sarıçizmeli, çıktıkları yolda katkıda bulunan herkese teşekkür etti ve insanlık adına hayırlı olmasını diledi.

ISMAI Üniversitesi’nde yer alan genel kurulun açılışında konuşan Cittaslow Uluslararası Genel Başkanı Stefano Pisani,  İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına değinerek; “İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar verdi. Fakat biz Cittaslow’lar olarak bir arada olmaya, kentlerimizin geleceğini, kimliğini ve doğasını korumaya devam edeceğiz” dedi.

Genel Kurulda üyelere seslenen Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Birlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer de, “Hiçbir global sorun yerelin katkısı olmadan çözülemez. Yerelin öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda Cittaslow’ların benzer ölçekteki kentlere örnek olmaya devam edebilmesi için ilkeleri ve felsefisiyle çizilen yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalıp, kendi aralarındaki dayanışmayı arttırması ve hizmet üretmeye devam etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

1999’da İtalya’da başlayan Cittaslow hareketi, kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşmenin yol açtığı kentlerin birbirine benzemesi ve aynılaşmasının önüne geçilmesini amaçlıyor.

Cittaslow yerleşim birimlerinde, yerel yemeklere, yöresel mimariye, geleneklere, göreneklere, zanaatlara, esnafa sahip çıkılması ve desteklenmesi için kriterler uygulanıyor.

Birliğe, 50 binin altında nüfusu olan kentler, 70 kriteri yerine getirmesi koşuluyla kabul ediliyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Gençlik Dairesi "Gençlik Haftası Etkinlikleri" Mehmetçik'te devam etti
image KKTC Başbakanlık Gençlik Dairesi Müdürlüğü 19 Mayıs Atütürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştireceği Gençlik Haftası etkinliklerine Mehmetçik Balanakko Meydanın da ve Lefke Atatürk Meydanında devam ...
Mehmetçik Belediyesi ile DEV-İŞ arasında TİS imzalandı
image DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel İş Sendikası ile Mehmetçik Belediyesi arasındaki Toplu İş Sözleşmesi yenilendi.
Belediye başkanlarından Cittaslow için Seferihisar çıkarması
image Cittaslow (Sakin Şehir) Uluslararası Genel Başkanı Stefano Pisani ve Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koordinasyon toplantısı için Türkiye’nin Cittaslow Başkenti Seferihi...