Ana Sayfa >> MEHMETÇİK 26 Haziran 2016, Pazar 13:59

Mehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği'ne resmen üye oldu

Mehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği'ne resmen üye olduMehmetçik Belediyesi, Cittaslow Birliği’ne resmen üye oldu. Yeniboğaziçi ve Lefke belediyelerinin ardından Mehmetçik’in de üyeliğiyle Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası sakin şehirler birliğine üye kent sayısı 3’e yükseldi.
Paylaş  
61
79
57
0

Cittaslow Birliği’nin genel kurulu için Portekiz’in Vizela kentinde bulunan Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, dün öğleden sonra üyelik belgesini ve Cittaslow bayrağını Birlik Başkanı Stefano Pisani’den aldı.

Mehmetçik Belediyesi yanında Polonya’dan, Tayvan’dan ve Fransa’dan yeni üyelerle Cittaslow Birliği’nin üye sayısı 30 ülkede 230 kente yükseldi.
Cittaslow Birliği, Portekiz’deki toplantısında, 2019’daki genel kurulunu KKTC’de yapma kararı da aldı.

23 Haziran’da başlayan Cittaslow Birliği’nin bu yılki Genel Kurul toplantısı bugün tamamlanacak.

“HAYALLERİMİZE YARDIMCI OLACAK”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli belgeyi aldıktan sonra yaptığı konuşmada, küçük bir ülkenin en küçük kentlerinden bir olan Mehmetçik’in büyük hayalleri olduğuna işaret ederek “Cittaslow’un hayallerimizi yerine getirmemizde bize yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

“Bu ailenin bir üyesi olmaktan mutluyuz” ifadelerini kullanan Sarıçizmeli, üyelik sürecinde kendilerine yol gösteren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ekibine teşekkür etti.

Toplantıda, 2019 Cittaslow Genel Kurulu’nun KKTC’de yapılması da kararlaştırıldı.

Sarıçizmeli, toplantının ardından yaptığı değerlendirmede, 30 ülkeden 200’ün üzerinde sakin şehirden temsilcilerin katılacağı bir toplantının KKTC’de düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Mehmetçik’in üyeliğiyle ilgili “Daha güzel bir dünya, ülke ve belediye yaratabilme adına yapılacak çok şeyimiz var. Cittaslow bu yolda bize bir rehber ve marka bir belediye olmanın gurur ve sorumluluğunu yüklüyor” diyen Sarıçizmeli, çıktıkları yolda katkıda bulunan herkese teşekkür etti ve insanlık adına hayırlı olmasını diledi.

ISMAI Üniversitesi’nde yer alan genel kurulun açılışında konuşan Cittaslow Uluslararası Genel Başkanı Stefano Pisani,  İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına değinerek; “İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar verdi. Fakat biz Cittaslow’lar olarak bir arada olmaya, kentlerimizin geleceğini, kimliğini ve doğasını korumaya devam edeceğiz” dedi.

Genel Kurulda üyelere seslenen Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Birlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer de, “Hiçbir global sorun yerelin katkısı olmadan çözülemez. Yerelin öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda Cittaslow’ların benzer ölçekteki kentlere örnek olmaya devam edebilmesi için ilkeleri ve felsefisiyle çizilen yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalıp, kendi aralarındaki dayanışmayı arttırması ve hizmet üretmeye devam etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

1999’da İtalya’da başlayan Cittaslow hareketi, kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşmenin yol açtığı kentlerin birbirine benzemesi ve aynılaşmasının önüne geçilmesini amaçlıyor.

Cittaslow yerleşim birimlerinde, yerel yemeklere, yöresel mimariye, geleneklere, göreneklere, zanaatlara, esnafa sahip çıkılması ve desteklenmesi için kriterler uygulanıyor.

Birliğe, 50 binin altında nüfusu olan kentler, 70 kriteri yerine getirmesi koşuluyla kabul ediliyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Mehmetçik İlkokulu öğretmenleri Almanya'da eğitim fuarına katıldı
Önümüzdeki eğitim yılında Monstessori eğitimine başlama hazırlıklarını sürdüren Mehmetçik İlkokulu’ndan bir grup öğretmen, Almanya’da düzenlenen bir eğitim fuarına katıldı ve burada Montessori eğitimi uygulanan bir ok...
Sarıçizmeli'den Demir'e yanıt: "Açıklama, ne kadar önemsediğinin kanıtıdır"
Mehmetçik Belediye Başkanı ve Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ağı Koordinatörü Cemil Sarıçizmeli, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir’in Cittaslow Kuzey Kıbrıs ağıyla ilgili açıklamasının yanıltıcı ve eksik olduğu görüşü...
Mehmetçik'te havuza düşen Emir Hüseyin Mirka hayatını kaybetti
Bugün 00:30-08:15 saatleri arasında, Mehmetçik'te sakin Emir Hüseyin Mirka (E-72), Mehmetçik'te faaliyet gösteren Çelebi Garden isimli otelin havuzuna düşerek muhtemelen boğulmak suretiyle yaşamını yitirdi.