Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 1 Aralık 2015, Salı 10:36

Felek: "Yenierenköy Belediyesi'ne tam desteğiz"

Felek: Sendikal Platform adına DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek yaptığı açıklamada Yenierenköy Belediyesi'ne tam destek olduklarını açıkladı.  Açıklama şöyle:
Paylaş  
63
64
64
0

Belediye Emekçileri Sendikasının örgütlü bulunduğu Yeni Erenköy Belediyesindeki çalışanlar, 26 Ekim 2015 den beridir yaptığı eylemleri 27 Kasım 2015 itibarıyla süresiz grev şekline dönüştürmüştür.

Yeni Erenköy Belediyesinde önceki yönetimlerin biriktirmiş olduğu borçlar yumağı bugün dağ olmuş, mevcut yönetimin hareket kabiliyeti kalmamıştır. 120 çalışanı olan belediyede sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları yaklaşık 7 yıldır yatırılmamaktadır. Zaten sosyal güvencesiz çalıştırılan personeller son 2 aydır maaşlarını da alamamışlardır. Geçmişte yapılan aşırı borçlanma ve istihdamlar bugün Belediyenin sürdürülebilir yapıdan uzaklaşmasına sebep olmuştur. Sayıştaylık bugün halen Yeni Erenköy Belediyesi ile ilgili denetleme raporunu açıklamamıştır. Kim yada kimlerin yasal yada gayri yasal yollarla borçlanmalarla bu Belediyeyi batırdıkları meçhuldür.

Bugün Belediyeleri batıranlar elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Sosyal Sigorta İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapmayan, Belediyeleri maaş ödemeyecek duruma getiren tüm gelmiş geçmiş başkanlardan ve sorumlulardan hesap sorulmalı, Sayıştay raporları sonuçlanıp yargıya havale edilmelidir. Baş sorumlulardan hesap sorulmadıkça çalışanlardan özveri beklemek doğru bir yaklaşım değildir.

İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğüne bağlı olan Belediyelerin büyük çoğunluğunun durumu bu anlamda içler acısıdır. 28 Belediyenin 18 tanesi bugün batık durumdadır. Maalesef belediyelerde kötü yönetimler, hükümetin bu belediyeleri yeterince denetlememesi bugün bu sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Dün Lefkoşa Türk Belediyesi, bugün Yeni Erenköy belediyesi, yarın ise hangi Belediyelerin bu duruma düşeceği meçhuldür!!!

Yeni Erenköy Belediyesi çalışanları 2 aydır açtır. İnsanlar evlerine ekmek götürememektedir. Hükümetle bu durumun bir an önce düzeltilmesi ve Belediyenin bu kötü durumuna çare üretilmesi için sayısız görüşmeler yapılmıştır. Bir aydır her türlü eylem gerek meclis gerekse belediye önünde yapılmıştır, ancak hükümet halen kılını bile kıpırdatmamış bu insanların sorunlarını çözmemiştir. Önerilen tek çözüm işten atma ve maaş kesintisi olmuştur. Bu öneriler kesinlikle kabul edilemez. Belediyeyi çalıp çırpanlar batıranlar ellerini kollarını sallayarak gezerken bugün bu yapılanların bedeli çalışanlara emekçilere ödettirilemez. Yapılması gereken şey buraya geçici değil kalıcı çözüm üretmek ve belediyeyi sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmaktır.

Sendikal Platform olarak bizler Yenierenköy Belediyesine tam desteğiz. Her zaman çalışanın emekçinin yanındayız. Hükümet bir an önce bu belediyenin sorununu çözmekle yükümlüdür. Ada genelinde belediyelerin mali durumu ve sürdürülebilir yapısı çökmüştür. İlgili Bakanlıklar artık ellerini taşın altına koymalı ve sorumlu oldukları bu kurumlarla ciddi şekilde ilgilenmelidirler.

Sendikal Platform a.

DEV-İŞ Başkan Vekili

Hasan Felek


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Yenierenköy Belediyesi'ne bağlı 12 köy çöplüğe dönüyor
Yenierenköy Belediyesi'nin kapatılıp anahtarını teslim etmesinin ardından belediyeye bağlı köylerde belediye hizmetleri ile ilgili sorunlar başgöstermeye başladı.
Yenierenköy Belediyesi'nde istifaların yerine 10 kişinin atamaları yapıldı
Yenierenköy Belediyesi'nden istifa eden Meclis üyelerinin yerine, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla aynı partiden aday olup en fazla oy alan toplam 10 kişi atandı.
Yenierenköy Belediyesi'nde yaşanan sıkıntılar bugün masaya yatırılıyor
Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sıkıntılar ve gelinen süreç bugün masaya yatırılıyor.