Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 3 Ağustos 2016, Çarşamba 16:00
banner

Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, istifa etti

Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, istifa ettiYenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, "Ülkemizdeki siyasi çarpıklığın dayattığı bu şartlar altında Yenierenköy Belde halkının mağdur olmaması için belediye başkanlığı görevimden istifa etmeye karar verdiğimi siz değerli halkımla paylaşıyorum." diyerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Paylaş  
66
93
61
0

Borç batağı içerisinde olan Yenierenköy Belediyesi’nin devlet tarafından kaderine ve çalışanlarında açlığa terk edildiğini ifade eden Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, bu koşullar altında daha fazla göreve devam edemeyeceğini belirterek sosyal medya üzerinden istifasını açıkladı.

Yıkıcı’nın açıklaması şu şekilde:

"Kıbrıs Türk kamuoyuna;

Göreve geldiğim 2014 yılı Temmuz ayından itibaren Yenierenköy Belediyesi’nin sürdürülebilir bir mali ve ekonomik yapıya kavuşturulması için elimden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştım. Ne yazık ki belediyenin durumu eski yönetimin gösterdiğinden de kötü olduğunu yakın geçmişte saygıdeğer kamuoyumuzla paylaşmıştım. Milyonlarla ifade edilen borç yükü altındaki bir belediyeyi devralacağımı elbette ki biliyordum. Göreve gelince belediyenin tüm kaynaklarının tüketilmiş, borçlanma limitlerinin tamamen doldurulmuş, yıllarca ödenmeyen borçların biriktirilmiş olduğunu gördüm. Daha önceki dönemlerde 16 yıl başkanlık yapan belediye başkanının belediye gelirlerinin giderlerini karşılayamadığı, çalışanını ödeyemediği bir yapı bıraktığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldım.

Tüm çağırılarımıza karşın Sayıştaylığın da işi ağırdan alması ve yapılan denetimlerden halen bir sonuç çıkmaması da düşündürücü bir konudur. Tüm bu olanaksızlıklar içinde hizmet vermeye, projeler üretip TC Yardım Heyeti katkılarıyla bunları hayata geçirmeye çalıştık. 2 yıllık görev sürem boyunca; belediye binasının tamamlanmasını, Erenköy Lisesi’nin yarın bırakılan yolunun bitirilmesini, yeni pazar alanının tamamlanıp hizmete sunulmasını, yıllarca kapalı kalan benzin istasyonunun yeniden hizmete sunup belediyeye kaynak yaratılmasını, plaj ve restoranın yenilenerek modern bir hizmet vermeye başlamasını sağladık.

Bunların yanında Derince sosyal ve sportif tesis yapımı, asfaltlama, araç alımı, çocuk parklarının yenilenmesi, kademe garaj yapılması, kültür sarayının sinema gösterimine uygun hale gelmesi, kepçeli kamyon araç alımı, Gelincik-Boltaşlı yaya kaldırımı yürüyüş yolu projeleri onaylanmış ve ihale süreci beklemektedir.

Yine görev sürem boyunca ileriye dönük projeler için Yenierenköy Belediyesi’ne kazandırılan Boltaşlı sahili, Yenierenköy Halk plajının bir kısmının Eski Belediye Başkanı Özay Öykün’e tahsis edilen alanın geri alınması, Alarko-İstanbul Teknik Üniversitesi arasındaki sahil şeridi, mezbahanın bulunduğu arazi, Derince sosyal tesisi için köy merkezindeki arazi, Boltaşlı düğün salonunun arazisi, Derince merkezde bulunan binalar belediyemize kazandırdığımız arazilerdir.

Tüm bu uğraşlarımıza rağmen ne yazık ki her ay katkı payının önceki dönemlerdeki borçlara kesilmesinden kaynaklı çalışanın maaşını ödeyememe sıkıntısını yaşadık. Borçlanma çabalarımızın da sonuçsuz kalması nedeniyle hatırlanacağı gibi 2015’in son ayları sıkıntı ve grev içinde geçti.

Dönemin hükümeti ile yapılan avans ve maaş kesintisi anlaşmasıyla kriz geçici olarak atlatılmıştı.
Bu antlaşmada hükümetin hizmet alımları yaparak sürece destek olması, emekliler konusunda ve ön ödemeli su sayacı konularında yükümlülükleri vardı. Ancak bu çözüm, avansın katkı payından kesilmeye başlanması ve diğer söz verilen konularda belediyemize hiçbir yardım yapılmaması nedeniyle yeniden krize dönüşmüş ve böylelikle Yenierenköy Belediyesi ve tüm personeli açlığa terk edilmiştir. 2 aydır hükümetle yaptığımız tüm girişimler sonuçsuz kalmıştır.

Belediye meclisimizce aldığımız karar doğrultusunda talep ettiğimiz, avans konusunun ertelenmesi-emekliler için borçlanma talebi belediyeden hizmet satın alınması talepleri sonuçsuz kalmıştır. Geçen 2 yıllık süreye rağmen limit aşımı nedeniyle borçlanmanın reddedilmesi bizden önceki dönemde ne kadar çok borçlanma yapıldığını gözler önüne seriyor.

Gelinen bu noktada hükümetin beklenen yardımı yapmaması ve başkan olarak benim de çalışanın işine son vermeyeceğim noktasında tıkanmıştır. Her ne kadar belde insanımız için hizmet etmeye çalışsam da sorumlusu olmadığım bir borç batağından çıkacak çözüm yollarlının da bilinçli olarak tıkandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Yapanın yanına kar kaldığı bu sistemde yılların tüm birikiminin şahsım, belediye meclisimiz ve çalışan personelimizden çıkarılmaya çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Ülkemizdeki siyasi çarpıklığın dayattığı bu şartlar altında Yenierenköy Belde halkının mağdur olmaması için belediye başkanlığı görevimden istifa etmeye karar verdiğimi siz değerli halkımla paylaşıyorum.

Hiç bir makam ya da mevki halkın hak ettiği hizmeti almasından daha önemli değildir.

Saygılarımla

Mesut YIKICI

Yenierenköy (E) Belediye Başkanı"


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

BES'ten Yenierenköy'de eylem uyarısı
image Belediye Emekçileri Sendikası (BES), hükümetin, Yenierenköy Belediyesi ile ilgili bir hafta içinde çözüm önerileri hazırlayıp, görüşme çağrısı yapmaması durumunda Lefkoşa’da eylem düzenlemekten çekinmeyeceğini açıklad...
Yenierenköy Belediyesi çalışanları işbaşı yaptı
image Mali krize girmesinin ardından yöneticileri istifa eden ve kapatılarak anahtarı da İçişleri Bakanlığı’na verilen Yenierenköy Belediyesi’nde çalışanlar, 3 aylık maaşlarının ödenmesiyle dün yeniden işbaşı yaptı.
BES, Yenierenköy çalışanları ile birlikte öneri hazırlığında
image BES ve Yenierenköy Belediyesi çalışanı dün bir araya geldi. Çalışanlar ve sendika yönetimi Cuma günü Başbakan Erhürman’a sunulmak üzere öneri hazırlıyor.