Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ÇATALKÖY 10 Nisan 2015, Cuma 14:34
banner

"Farkında ol kanseri yen" paneli gerçekleştirildi

Farkında ol kanseri yen paneli gerçekleştirildiÇatalköy Belediyesinin kanser haftası nedeniyle, Çatalköy Erol Avgören Kültür merkezinde “farkında ol kanseri yen” adlı paneli gerçekleştirildi.
Paylaş  
79
92
74
0

Panele konuşmacı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nden Doç. Dr. Suphi Vehid, Y. Doç.Dr. Yavuz Dizdar ve Prof. Dr. Mustafa Tunaya Kalkan katıldı.

Cerrahpaşa Halk Sağlığı Anabilim Dalında Doç. Dr. Suphi Vehid Çevre ve çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden , günlük olarak tükettiğimiz gıdaların bazılarının aşırı tüketilmesi durumunda ne tür hastalıklara yol açtığı konusunda bilgiler aktarırken, Çapa Onkoloji Entitüsünden Y. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise; Kanserden nelere dikkat ederek az da olsa korunabileceğimiz konusunda bizi bilgilendirdi. Günümüzde hergün rahatça tükettiğimiz pekçok gıdanın aslında genetiği ile nasıl oynanmış olduğundan , tarım ilaçlarından ve hayvan yemlerindeki hormonlardan kaynaklı besinlerin sağlığımıza olan etkilerinden bahseden Dizdar , ayrıca elimizden geldiği kadar yiyeceklerimizi doğal yollarla kendimizin yetiştirmesi konusunda da bizlere tavsiyelerde bulundu.Son olarak konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Prof. Dr. Mustafa Tunaya Kalkan ise, Elektromanyetik alanların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin neler olduğu konusunda yaptığı konuşmada; doğru bildiklerimizin yanlış, yanlış bildiklerimizin ise doğru olduğunu farketmemize yardımcı oldu. Bunların başında ise toplum olarak zararlı gördüğümüz baz istasyonlarının aslında yeleşim yerlerinden nekadar uzağa yapılırsa bize okadar zar veriyor olmasıdır. Bunun sebebi ise cep telefonunun baz istasyonunu bulmak için yaydığı enerjinin artması ve bunun da insan sağlığına zarar verebilecek düzeyde olduğuna dikkat çekti. Aslında esas tehlikenin kurulan elektrik santrallerinin ve yerleşim alanlarının üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının olduğunu belirtti.

Paneli dinleyenler arasında Girne Milletvekili Dr.Ergün Serdaroğlu,Girne Kaymakamı Mehmet Envergil,Sağlık Bakanlığından ve Tabibler Birliğinden birer temsilci de vardı. Dinleyenlerin sorularını da yanıtlayan hocalarımıza, panelin sonunda Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu katılımlarından dolayı teşekkür edip, plaket takdim etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çatalköy'de hırsızlık
image 20 Nisan’da Çatalköy'de şehit arsaları mevkiinde bulunan bir inşaat alanı içerisinde, Hakkı Demirağcı'ya ait muhtelif ebatlarda toplam 80 çelik kalıp panosu çalındı.
"Gül Pansiyon" Çatalköy'de büyük beğeni topladı
image Çatalköy  Belediyesi’nin düzenlediği 8. Beşparmaklar Tiyatro Festivali kapsamında, Dünya Tiyatro günü olan 27 mart akşamı Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibinin “Gül Pansiyon” adlı oyunu sahnelendi.
Çatalköy Belediyesi "18 – 24 Mart İkinci Bahar" etkinliği düzenlendi
image Çatalköy Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği, 18-24 Mart “ Yaşlılar Haftası” kutlamaları bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleştirildi.Geziye, kentte yaşayan yerli ve yabancı  vatandaşların  ilgisi büyüktü.