Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ESENTEPE 1 Haziran 2013, Cumartesi 13:38
banner

"6. Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali" başladı

6. Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali başladı“6. Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali” başladı.
Paylaş  
60
84
53
0

Çeşitli sanatsal ve kültürel aktivitelerle 9 Haziran’a kadar toplam 10 gün sürecek festival, dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer ve Başbakan İrsen Küçük’ün festival alanına gelişiyle start aldı.

Festivalin açılışında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut açılış konuşmalarını yaptı.

Konuşmaların ardından Türkiye, Hindistan, Bulgaristan ve Slovenya’dan gelen konuk ekipler gösteri sundu.

Festivalde ilk gün, sanatçı Mustafa Yıldızdoğan’ın verdiği konserle sona erdi.

Festivalde bugün ve yarın yerli ve yabancı ekipler folklor gösterileri sunacak, DJ eşliğinde 80 ile 90’lı yılların müzikleri çalınacak, en iyi kostüm ile güzellik yarışması düzenlenecek ve Devlet Piyangosu’nun 2 Haziran çekilişi gerçekleştirilecek.

4 Haziran’da Melody Müzik Grubu, 5 Haziran’da ise Hakkı Bulut’un konseri yer alacak.

6 Haziran’da Esentepe Kültür Derneği Tiyatro gösterisi, Kıbrıs gecesi adı altında Kıbrıs Türk folkloru ile müzikleri sunulacak.

7 Haziran’da Güzellik Yarışması’nın finali, 8 Haziran’da ise Karadeniz Gecesi düzenlenecek.

6’ncı Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali, 9 Haziran’da yerli müzik grubunun vereceği konserle sona erecek.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Zerdali Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülke genelinde düzenlenen uluslararası festivaller kapsamında yabancı ülkelerden Kuzey Kıbrıs’a gelen insanların, KKTC gerçeğini görmeleri yanında Kıbrıs Türk insanı ve kültürü hakkında daha iyi bilgi sahibi olmalarını sağladığı belirtti. Eroğlu, bu tür organizasyonların kültürleri birbirleriyle kaynaştıran güzel etkinlikler olduğunu söyledi.

Zerdali rekoltesinin olumsuz hava şartları nedeniyle bu yıl düşük oluşunun üretici açısından üzücü olmasına rağmen morallerin bozulmamasını isteyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, üreticilere, üretime dört elle sarılmalarını ve ürün çeşitliliğine gitmelerini tavsiye etti.

Konuşmasında geçen akşam Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades ile birlikte yediği yemek hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı, yemeğin sade bir ortamda geçtiğini belirterek, yemekte her iki liderin; “Kıbrıs’ta yaşayabilir, iki halkın beğenebileceği bir anlaşma konusunda” karşılıklı görüş belirttiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu hükümet, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine Kıbrıs sorunuyla ilgili son bilgileri vereceğini de söyledi.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer, 1970’li yıllarda “ mahrumiyet bölgesi” olarak bilinen Esentepe ile bölgesinin bugün köyden kent konumunda yükselerek tercih edilen bir belde haline geldiğini belirterek, kaydedilen gelişmeyi memnunlukla gözlemlediklerini söyledi.

Bozer, festivalin düzenlenmesine katkıda bulunanları kutladı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, uluslararası festivallerin önemine dikkat çekerek, böylesi etkinliklerin ülke ve kültürünün tanıtımında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Esentepe’nin zerdali üretimi yanında turizmde de gelişim içinde olan bir belde olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, Türkiye’den gelecek su ile bölgeye yapılmakta olan büyük yatırımlarla Esentepe’nin hem turizm hem de tarım alanda büyüyeceğini kaydetti.

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Esentepe’nin zerdali üretimi yanında turizmde de gelişen bir belde olduğunu ifade ederek, bakanlık olarak bölgedeki turizm yatırımlarının tarihi ve doğal dokuya zarar vermemesine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Üstel, bakanlığın yaptığı çalışmaya geçen yıl 360 binden 650 bine çıkardığı ülkeye gelen turist sayısını, bu yıl 700 bine ulaştırmayı hedeflediğini de söyledi.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, festivalleri üretimle ilişkilendirerek, üretimin; insanları ülke ve topraklarına bağlaması yanında gelişim, kalkınma ve istihdam sağladığına işaret ederek, bu tür organizasyonların son derece önem taşıdığını vurguladı

Konuşmasında Hükümet ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yerli üretimi destekleme amaçlı yeni uygulamalardan bahseden Bakan Amcaoğlu, zerdali yanında kavun, karpuz gibi birtakım ürünlerin ithalatına getirdikleri kısıtlamanın olumlu sonuç verdiğini söyledi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da konuşmasında, Türkiye’den gelecek “can suyu”  sayesinde ülke ile bölgede üretimin artacağına değinerek,  böylesi güzel festivallerin yöneticilerin konuya gösterecekleri önem kapsamında ürünlerin yurtdışına pazarlanmasıyla anlam bulabileceğine dikkat çekti.

Denktaş, festivalin düzenlenmesine katkı koyanları kutladı

BARUT

Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut ise konuşmasında, Esentepe ile yörenin tanıtımı, zerdali ağaçlarına sahip çıkılması ve ürünlerinin pazarlanmasını sağlama amacıyla düzenledikleri Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali’nin bu yıl 6.’sını gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, organizasyona katılanlara teşekkürlerini sundu.

Barut, dolu nedeniyle bu yıl zerdali meyvesinden az ürün elde edilmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını da dile getirdi ve “Her şey; KKTC, ülke ve insanımız için” diyerek festivali düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Esentepe'de ikamet etmeyen bir kişinin adresi Esentepe'ye alındı; vatandaş is...
image Esentepe'de sakin Yakup Genç Esentepe'de adaylardan birinin kuzeni olan bir kişinin bölgede yaşamadığı halde adresinin kendi evinin gösterilmesine isyan etti.
CTP, Esentepe'den belediye başkan adayı çıkarmayacak, hiçbir bağımsız adayı d...
image Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 24 Haziran’daki yerel seçimde Esentepe’den belediye başkan adayı göstermeyecek, hiçbir bağımsız adayı da desteklemeyecek.
Trabzon'da sobadan zehirlenen kardeşler Esentepe'yi yasa boğdu
image Esentepe’den Trabzon’a hasta anneannesini ziyarete giden Hüseyin Sungur sobadan zehirlenerek hayatını kaybetti. Kardeşi Alparslan Sungur ise yaşam mücadelesi veriyor.