Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ESENTEPE 3 Eylül 2015, Perşembe 13:32
banner

Çevre Platformu: "Doğanın yok edilmesine göz yummayacağız"

Çevre Platformu: Doğanın yok edilmesine göz yummayacağızKuzey Kıbrıs Çevre Platformu, Esentepe Belediyesi Halk Plajı'nda sahile saldırının devam ettiğini bildirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:
Paylaş  
77
90
62
0

Bir süredir Esentepe Belediyesi tarafından Esentepe Belediyesi halk plajında yapımı süren inşaatlar ve doğaya vahşice saldırının Devletin yetkili mercileri tarafından engellenemediğini görmekteyiz. Çok açık ve net olarak Esentepe Belediyesi tarafından hiç çekinmeden ve voyvoda tavırları ile nesli tükenme tehlikesinde olan deniz kaplumbağalarınında (caretta caretta ve yeşil kablumbağa) çıktığı bu sahile saldırı devam etmektedir.

Sahilin “temizleme adı altında” traktörler ile düzeltildiği, sahile araba girmesin, motor girmesin diye beton duvarların yapıldığı, hatta bu duvarların yasalara aykırı bir şekilde denize yer yer 0 metrede, yer yer ise sadece 10-20 metrelerde olduğu görülmektedir. Bu da yetmezmiş gibi denize çok yakın bir yere duş ve tuvalet adı altında yaptıkları ve şehircilik dairesinden aldıkları izine uygun olmayan büyük bir inşaatın yasalara aykırı olduğu görülmektedir.

Esentepe Belediyesinin, Sivil Toplum Örgütlerinin tüm uyarılarına, Çevre Koruma Dairesinin ve Girne Kaymakamlığının tüm uyarılarına rağmen “Basını da tehdit edercesine” bir zamanlar doğal yaşamın hüküm sürdüğü bu sahili katletme cesaretini nereden bulduğunu merak etmekteyiz. Dün bölgeye giden Kaymakamlık ve Çevre Koruma Dairesi yetkililerine de görevini yaptırmayan bir Belediyeden söz ettiğimizi ayrıca belirtmek isteriz.

Hükümetin yerel yönetimlere karşı eylemsiz kaldığını üzülerek görmekteyiz. Yeni kurulan ve Geniş Tabanlı olarak nitelendirilen hükümetimizin “Hükümet programında da yazılan çevreye duyarlı olunacaktır ifadeleri de” anlamını yitirmiştir. Hükümet programının yerel yönetimleri bağlamadığını üzülerek görmekteyiz. Öyle ki sadece Esentepe Belediyesi değil Büyükkonuk Belediyesi de sahilleri temizleme adı altında doğayı katletmektedir. Belediyelerin bu tarz uygulamalarının bilimsellikle bağdaştırılamayacağı gibi doğamızı şuursuzca katletmeleri asla kabul edilememelidir.

Hükümet ve Bakanlıkların, son zamanlarda ülkemizin doğal yaşamının da hüküm sürdüğü bu sahillerde ve diğer alanlarda bu denli tahribatın yapılmasına ve her fırsatta yapılan yanlışların mahkeme sürecine yansıtılarak zaman geçirilmesine yol açması, Devletimizi yönetenlerin yasaları uygulamada beceriksizliğinin bir göstergesidir. Artık 3 maymunun oynanmasına daha fazla tahammüllümüzün kalmadığını, Devleti yönetenlerin, Yasaların bu denli yok sayılmasına göz yummasının, ülkemizi çevre adına Kaosa Sürüklediğini görmelerini bekliyoruz.

Ülkemizde sadece insanlar için değil, diğer canlılar için de yaşam alanlarının olduğunu ve bu doğal yaşam alanlarına saygılı olunması gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. Hiçbir kalkınma, gelişme ve para kazanma faaliyetlerinin doğamızın yok edilme pahasına yapılmasına göz yummayacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Esentepe Belediyesi grevde!
image Esentepe Belediyesi grev başlattı.
YDP'de istifa depremi: 26 kişi
image YDP Esentepe parti üyeliğinde olan 26 kişi partinin kuruluşunda ön görülen ilkelerin hiçe sayıldığını ve merkez yönetimin şahsi çıkarları ve menfaatlerini gözeten bir yönetime dönüştüğünü iddia ederek istifa etti.
Tarım Dairesi eğitim çalışmalarına bu hafta Esentepe Köyü ile devam etti
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde tarla günü ve gece eğitimini, bu hafta Esentepe köyü ile sürdürdü.