Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TATLISU 21 Ekim 2011, Cuma 16:34
banner

UKÜ kültürel mirasımıza sahip... Tatlısu-Çiftlikdüzü kazıları sürüyor

UKÜ kültürel mirasımıza sahip... Tatlısu-Çiftlikdüzü kazıları sürüyorKuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilen tarihöncesi döneme ait ilk bilimsel kazı olan Tatlısu – Çiftlikdüzü kazıları Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi himayesi altında devam ediyor.
Paylaş  
58
78
54
0

Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilen tarihöncesi döneme ait ilk bilimsel kazı olan Tatlısu – Çiftlikdüzü kazıları Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi himayesi altında devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan UKÜ Arkeoloji, Kültürel Miras ve Konservasyon Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Tatlısu-Çiftlikdüzü kazılarının TÜBİTAK tarafından desteklenen dört projeden biri ve tek arkeolojik proje olduğuna dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Mağusa kazasına bağlı Tatlısu köyünde bulunan ve insanlığın yerleşik hayata geçtiği Neolitik dönemin (10 bin yıl önce) ilk evrelerine ait Tatlısu-Çiftlikdüzü sit alanındaki kazı araştırmalarıyla ilgili bilgi verdi. Tatlısu-Çiftlikdüzü’nün  gerek mimari kalıntıları gerekse farklı özellikteki zengin bulguları ile Kıbrıs, Anadolu ve Yakındoğu arkeolojisi arasındaki sıkı ilişkileri yansıtan önemli bir merkez olduğunu söyleyen Şevketoğlu söz konusu bulgular içerisindeki obsidyen buluntuların çokluğunun da bu olguyu desteklediğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, “Tatlısu yerleşiminden bu güne kadar ele geçen obsidyen aletler adadaki diğer kazılarda bulunanların tümünün toplamından en az 20 kat fazla. Adamızın en zengin obsidyen koleksiyonuna sahip olan Tatlısu- Çiftlikdüzü’nde gün ışığına çıkan bir diğer çarpıcı buluntu grubunu ise üzeri kazınmış, çeşitli şekillerde ve büyüklükteki konik, dikdörtgen ve kübik pikrolit (turkuaz sabun taşı) jetonlar oluşturmaktadır.  Pikrolit, Kıbrıs’ın güneyindeki dere yataklarından toplanan ve takas yoluyla kuzey sahillerine kadar ulaşan bir hammade olup, bu dönemde ada içi takas mekanizmalarının varlığını kanıtlamaktadır.” dedi.

Tatlısu – Çiftlikdüzü kazılarının geçmişine de değinen Şevketoğlu “Tatlısu-Çiftlikdüzü mevkiinde yapılan tahribat sonucu 1996 yılında gerçekleştirilen ilk arkeolojik müdahalenin ardından 1999 yılında kurtarma kazıları başlatılmıştı. Bunun sonucunda önemli bilimsel sonuçlara ulaşılmış, bölge sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış ve 2005 yılına kadar kazılar sürdürülmüştür.” diye konuştu. 

Yrd. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın ilk bilimsel kazısı ünvanına sahip Tatlısu – Çiftlikdüzü kazısının, Kıbrıs’ın ilk yerleşik insanlarının kökeni, yaşayış tarzı, deniz-insan ilişkilerini araştırmasının yanı sıra, adanın o dönemdeki iklimi, bitki örtüsü, hayvansal kaynakları konularında da bilgi toplamaya yönelik gerçekleştirildiğini aktardı.

Kıbrıs’ın en eski yerleşimlerinden biri olmasından ötürü, Kıbrıs’a yerleşen ilk insanların kökeninin belirlenmesinin projenin bilimsel araştırma odaklarından birini oluşturduğunu da ifade eden Şevketoğlu, bugüne kadar elde edilen bulgular ile ilgili şunları söyledi: “Tatlısu- Çiftlikdüzü’nde bu güne kadar elde edilen bulgular, Kıbrıs’ın bu ilk insanlarının sosyal ve ekonomik yaşamdaki zenginliğini ve farklı uğraşlarını yansıtmaktadır.  Yabani ve evcil hayvanların kemikleri ve boynuzlarının işlenmesi ile oluşturulan iğneler, çengeller ve boncuklar, yerel çakmaktaşı ve ithal obsidyenden ok uçları, kazıyıcılar ve bıçakların yanısıra öğütme taşları ve el taşları Tatlısu’da yerleşik insanların ekonomik faaliyetlerine ve yaşam tarzlarına ışık tutmaktadır. Tatlısu-Çiftlikdüzü Aseramik Neolitik Çağ – çanak çömleğin, yani seramiğin bilinmediği dönem – yerleşmesinin farklı ve çeşitli niteliklerine dayanarak yerleşimin gelişimi, değişimi, günlük yaşamı ve ticaret ilişkileri hakkında yorumlar ve fikirler geliştirilebilmiştir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Orta gerilimde proje çalışmaları… Yarın Tatlısu bölgesinde kesinti var
image Orta gerilim elektrik şebekesinde proje çalışmalarını sürdüren Kıb-Tek, yarın bölgede planlı kesinti yapılacağını duyurdu.
Tatlısu ve Küçük Erenköy bölgesinde 8 saatlik elektrik kesintisi olacak
image Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK),Tatlısu, Yamaçköy ve Küçük Erenköy bölgesine yarın yaklaşık 8 saat elektrik verilemeyeceğini duyurdu.
Tatlısu'da yasadışı çevre tahribatı iddiası: "Belediye kumsaldan 100 kamyona ...
image Kıbrıs Postası’na ulaşan Tatlısu sakinlerinden Memduh Bora Özkeser, Tatlısu Belediyesi’nin bölgedeki özel çevre koruma alanı olan kumsaldan aldığı kumu sattığını iddia etti.