Ana Sayfa >> VADİLİ 8 Mart 2012, Perşembe 14:43
FODER, Mesarya'daydı
FODER, Mesarya'daydı

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), fotoğraf çekimi amacıyla Mesarya ovası köylerinden Dilekaya, Meriç ve Balıkesir ile Kırklar Tekkesi’ne gezi düzenledi.

Paylaş  
39
58
36
0

FODER’den verilen bilgiye göre, Dernek üyeleri, hafta sonundaki gezinin ilk durağında  Hamitköy barajını görüntüleyerek, ikinci durak Dilekkaya köyüne gitti. Dilekkaya meydan kahvehanesinde sabah kahvelerini içen fotoğrafçılar köyün sokaklarını gezerek, eski köy evleri ile kapılarını görüntüledi. Ayrıca köyde Lüzinyanlar döneminden kalma, içerisinde yüzlerce yıllık su bulunan, bir kısmı yeraltına gömülü olan, tavanı beşik tonozlu su sarnıcı da fotoğraf karelerine taşındı.

Dilekkaya’da fotoğraflanan ilginç yerlerden biri de Mustafa Bin (oğul) Türk Hüseyin Kahvehanesi binası idi.  Kahvehane üzerindeki kitabenin 30 Ağustos 1922’de Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin kazanılması sevinci ile İngiliz Sömürge Yönetimine rağmen Eylül 1922’de asıldığı biliniyor. Meriç köyünde ise, Arap akınlarından kalma Kırklar Tekkesi Türbeleri gezildi.

FODER üyeleri, son durak olarak Balıkesir Köyü’ndeki 2004 yılında hizmete giren Yusuf Efendi At Çiftliği Binicilik Kulübü tesisini gezip fotoğrafladı.

TAK


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Vadili ağıllar bölgesinde hayvan hırsızlığı
Vadili ağıllar bölgesinde Hüseyin Gürçağlar’a ait ağıl içerisinden, 13-14 Ocak tarihleri arasında 10 koyun, 1 keçi ve 3 kuzu, Paşaköy ağıllar bölgesinde buluna Yunus Özer’e ait ağıldan ise 1 keçi ve 5 koyunu çalındığı...
Vadili'de trafik kazası... 4 kişi yaralandı...
Vadili'de bugün öğleden sonra gerçekleşen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Vadili'de evinde gümrüksüz 823 paket sigara bulunan kişi hakkında yasal işlem...
Evinde gümrüksüz 823 paket sigara bulunan H.K.(E-41) hakkında yasal işlem başlatıldı.