Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> VADİLİ 8 Mart 2012, Perşembe 14:43
banner

FODER, Mesarya'daydı

FODER, Mesarya'daydı

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), fotoğraf çekimi amacıyla Mesarya ovası köylerinden Dilekaya, Meriç ve Balıkesir ile Kırklar Tekkesi’ne gezi düzenledi.

Paylaş  
42
62
39
0

FODER’den verilen bilgiye göre, Dernek üyeleri, hafta sonundaki gezinin ilk durağında  Hamitköy barajını görüntüleyerek, ikinci durak Dilekkaya köyüne gitti. Dilekkaya meydan kahvehanesinde sabah kahvelerini içen fotoğrafçılar köyün sokaklarını gezerek, eski köy evleri ile kapılarını görüntüledi. Ayrıca köyde Lüzinyanlar döneminden kalma, içerisinde yüzlerce yıllık su bulunan, bir kısmı yeraltına gömülü olan, tavanı beşik tonozlu su sarnıcı da fotoğraf karelerine taşındı.

Dilekkaya’da fotoğraflanan ilginç yerlerden biri de Mustafa Bin (oğul) Türk Hüseyin Kahvehanesi binası idi.  Kahvehane üzerindeki kitabenin 30 Ağustos 1922’de Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin kazanılması sevinci ile İngiliz Sömürge Yönetimine rağmen Eylül 1922’de asıldığı biliniyor. Meriç köyünde ise, Arap akınlarından kalma Kırklar Tekkesi Türbeleri gezildi.

FODER üyeleri, son durak olarak Balıkesir Köyü’ndeki 2004 yılında hizmete giren Yusuf Efendi At Çiftliği Binicilik Kulübü tesisini gezip fotoğrafladı.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Çöp alanında başlayan yangından ekili arazi ve fidanlar etkilendi
image Vadili -Yigitler köyleri arasında çöplük alanda bugün öğle saatlerinde meydana gelen yangında yaklaşık 500 dönümlük arazi içerisindeki ekili arpa ve anız ile 3 bin metrekarelik alanda bulunan akasya ve çam ağaçlarında...
Vadili-Yigitler köyleri arasında çöplük alanda çıkan yangın kontrol altına al...
image Bugün saat 13:30 sıralarında, Vadili -Yigitler köyleri arasında bulunan çöplük alandan başlayan ve geniş bir alana yayılan yangın kontrol altına alınarak söndürüldü.
Vadili ağıllar bölgesinde hayvan hırsızlığı
image Vadili ağıllar bölgesinde Hüseyin Gürçağlar’a ait ağıl içerisinden, 13-14 Ocak tarihleri arasında 10 koyun, 1 keçi ve 3 kuzu, Paşaköy ağıllar bölgesinde buluna Yunus Özer’e ait ağıldan ise 1 keçi ve 5 koyunu çalındığı...